Gitar Çalmak Zor Mu?


Gitar çalmak zor mu? Yeteneği olmayan ya da müzik kulağı olmayan birisi gitar çalabilir mi?

gitar

Bu ve benzeri soruların cevabı oldukça merak edildiği için, etrafınızda bu soruları sorabileceğiniz gitar çalan tanıdık birisi de yoksa izin verin 1996’dan beri gitar çalan bir fani olarak birkaç kelam edeyim.

Sabırsız İseniz

Doğrudan cevabı vereyim, herkes gitar çalabilir. Zor değil, azim ve istikrar gerekiyor. Okurum derseniz birkaç paragraf ile daha detaylı anlatabilirim.

Buyrun Detaylar…

Gitar çalarak 20 yılı devirmiş birisi olarak benim görüşüm, yeterli çalışma ile herkes bir miktar da olsa gitar çalabilir.

Örneğin göreceli basit bir şarkı düşünün, 3 akordan ve basit bir ritmden oluşuyor. Gitara sıfırdan başlayan iki kişi düşünün. İkisi de her gün 1 saat gitar çalışsın. Birisi 1 yılda bu basit şarkıyı çalabilecek seviyeye gelirken, diğeri 2 yılda aynı seviyeye gelebiliyor. İşte bu durum müzik kulağı veya yetenek olarak adlandırılıyor genellikle. Yani sonuç olarak bence herkes gitar çalabilir. Zorluk durumu ve gelinebilecek seviye ise kişiden kişiye göre değişir.

Lüzumsuz Hesaplar

Outliers isimli kitapta konusu geçen, bir konu hakkında uzmanlaşmak için o konuda 10.000 saat harcamak gerekiyor fikri bence gitarda da geçerli. Tabiki 10.000 saat aynı şarkıları çalarsanız sadece o şarkılarda uzmanlaşırsınız.

Her konuda olduğu gibi gitarda da hedef belirlemek çok önemli. Örneğin gitara bugün başladık ve hedefimiz 3 yıl sonra sahne alabilecek kadar çalabilmek. O zaman gelin şöyle bir hesap yapalım, 3 yıl içinde uzmanlaşmak için 10.000 saat gitar konusunda emek sarf edip çalışmamız lazım. Bu hedefi gerçekleştirmek için 365 gün x 3 yıl = 1095 günümüz var. 10.000 / 1.095 = 9,13 saat/gün. Yani kabaca her gün 8-9 saat çalışırsak 3 yıl gibi bir sürede sahnede oldukça güzel bir şekilde çalabilecek hale gelebiliriz. Bu kötü senaryo idi, hadi bir de yetenekli olduğumuzu düşünelim, öğrenme ve uygulama hızımız 2 kat daha fazla ise günde 4-5 saat çalışarak 1-2 yıl gibi kısa bir sürede oldukça hızlı bir şekilde yol alabiliriz. Tabiki bu hesaplar sadece fikir amaçlı, büyük tabloyu görüp kendinize bir hedef belirlemenize yardımcı olması için.

elektro-gitar

Tavsiye Ettiğim Nedir?

Gitara başlayın! Zor mu, öğrenebilir miyim diye düşünüp korkmayın. Sadece çalışın, elinizde youtube gibi bir kaynak var. İngilizce bilmiyorsanız Selim Işık ‘ın hazırladığı bir video serisi var. Sadece o videoları önermemle kendi kendine öğrenen arkadaşlarım oldu.

En Önemli Nokta

En önemli nokta ise her gün çalışın. Günde 15 dakika çalışmak ile haftada bir gün gitarı eline alıp 2-3 saat çalışmak aynı etkiyi yaratmıyor maalesef. “Gitar Çalmaya Başlayanlara 5 Tavsiye” başlıklı yazıma da göz atmak isteyebilirsiniz.

Son Söz

Bu konu üzerine edilecek daha çok kelam var ancak tek bir yazıda sizi boğmayayım. Talep gelirse devamını seve seve yazarım. Atladığım bir nokta ya da eklemek istedikleriniz varsa lütfen yorumlarda benimle paylaşmaktan çekinmeyin. Buraya kadar da okuduysanız yorumlara bir işaret bırakın 🙂

(Toplam 91 kere, bugün 1 kere ziyaret edildi.)