Ev Stüdyosunda Oda Akustiği ve Doğru Dinleme Pozisyonu


Oda Akustiği ve Dinleme Pozisyonu

 

Merhaba,

Daha önce yazmış olduğum “Yeni Başlayanlar İçin Ev Kayıt Stüdyosu Kurmak” isimli yazıdaki yorumlarınıza istinaden, ev stüdyosunda oda akustiği ve doğru dinleme pozisyonu ile ilgili bazı faydalı bilgileri sizlerle paylaşmak istedim.

Konuya girmeden evvel şunu belirtmek isterim ki, akustik başlı başına bir mühendislik dalıdır. Benim aktaracaklarım, mevcut ev kayıtlarınızı iyileştirmenizi sağlayacak pratik bilgiler olarak düşünülebilir.

 

Doğru Dinleme Pozisyonu ve Monitörlerin Konumlandırılması

Öncelikle doğru dinleme pozisyonundan bahsedelim. Referans monitörleriniz tam olarak kulak hizasında (mid ve tweeterların tam orta noktası), duvardan minimum 50 cm uzak ve tecihen 60° açı ile durmalıdır. Mümkünse akustik pad’ler ile konulduğu zeminden izole edilmesi rezonansı engeller. Vücudunuz ve iki hoparlör eşkenar üçgen oluşturmalı, böylece gerçek stereo deneyimi ve daha doğru bir duyum yakalayabilirsiniz.

Doğru Dinleme Pozisyonu
Doğru Dinleme Pozisyonu

 

Monitör İzolasyon Pedleri

 

Monitörlerinizi masanızın üstünde kitap vb. gereçlerle kulak hizasına yükseltebileceğiniz gibi monitör standlarını da kullanabilirsiniz.

Monitör Sehpaları

 

Ev Stüdyosu Oda Akustiği

Ev stüdyolarında genellikle kayıt ve dinleme odası aynı alandır. Haliyle bu alanı iyi değerlendirip hem kayıt hem de dinleme açısından akustik olarak verimli hale getirmemiz çok önemlidir.

 

Oda akustiğini doğal bir havaya büründürmek için çeşitli fonksiyonlara sahip materyaller kullanabiliriz. Bu materyaller genel olarak bir kaç şekilde gruplanır.

İşlevsel olarak;

  • Emici (Absorbe edici, soğurucu)
  • Dağıtıcı (Yansıtıcı)

Malzeme olarak ise;

  • Akustik Sünger
  • Cam Yünü
  • Taş Yünü
  • Ahşap
  • Kumaş çeşitleri

Aşağıdaki fotoğrafta çeşitli materyallerin kombinasyonunu görebiliriz.

Oda Akustiği

 

Oda akustiğinde, odanın köşelerinde genellikle bas tuzakları (bass kapanları ya da bass trap) kullanılır. Yan duvarlar, tavan, zemin, ön ve arka duvarlar akustik panel ya da süngerlerle dengelenebilir. Bu noktada odanın boyutları, pencere, kapı, kolon, kiriş vb. mimarı ayrıntılar devreye giriyor. O yüzden neyi ne kadar kullanacağınız çok değişkendir.

Bir kaç küçük tüyo vermek gerekirse, bass trap’leri köşelere koyduk. Diğer panellerin yerleşimi için ise küçük bir ayna işimizi kolaylaştırabilir.

Aşağıdaki linkte yer alan video ne demek istediğimi daha net açıklayacaktır.

http://www.youtube.com/watch?v=I3q5kQjMAbc

Bu arada orjinal akustik yalıtım panelleri bütçemi zorlamasın derseniz, evde basit araç gereçler kullanarak siz de akustik paneller yapabilirsiniz. Emin olun odanızdaki kitaplığın yerini değiştirmek dahi farklı bir duyum yaratacaktır.

Ev yapımı akustik paneller

Konu hakkındaki düşünceleriniz, sorularınız benim ve diğer müzisyenler için faydalı olabilir. Buyrun üzerine konuşalım, tartışalım 🙂

 

 

 

(Toplam 5.351 kere, bugün 1 kere ziyaret edildi.)