Bitcoin ve Altcoin’ler nasıl alınır? Binance Tecrübelerim


Birçok arkadaşımın BTC alarak kripto para yatırımı yapması benim de dikkatimi çekti. Birkaç gün gözlemledim, çok ufak bir miktar yatırarak ben de bitcoin aldım ve sonrasında ise alt coin alabileceğim bir borsa arayışına girdim.

Bitcoin nedir, altcoin nedir konularına girmeyeceğim çünkü bu konularda zaten yerli ve yabancı yeterince kaynak mevcut. Bu yazıdaki amacım yatırım tavsiyesi vermek de değil. Bitcoin ve altcoin alabilmeniz için fikir verebilmek. Kendi izlediğim yöntemi paylaşmak.

Öncelikle Türkiye’de işlem yapan 4 borsadan birisini seçerek bitcoin alıyoruz. Ben paribu’yu tercih ettim.

Sonrasında ise almış olduğumuz bitcoin’leri altcoin almak üzere bize bu imkanı tanıyan bir borsaya aktarıyoruz. Cex.io denedim ancak pek beğenmedim. Daha sonra arkadaşlarımın binance kullandığını öğrendim ve ben de binance‘a geçtim. Oldukça işlevsel ve altcoin çeşitliliği yeterli bir borsa.

Bitcoin Borsası

Binance ve benzeri borsalarda kullanım ve limit konusunda bazı farklılıklar oluyor. Örneğin Cex.io’ya kredi kartı veya banka kartı ile dolar / euro atıp btc’ye çevirebiliyorsunuz. Ben denediğimde alt limit 20USD idi. Fakat oradan bitcoin’leri satma ya da aktarma şansım olmadı çünkü alt limit 0.01 BTC idi. Bu yüzden benim 20USD orada kaldı, şimdilik ellemeyeceğim. Ardından da yukarıda bahsettiğim şekilde paribu üzerinden binance’a küçük bir miktar (minimum) btc gönderdim. Ve orada gördüm ki USD/BTC paritesi yok. BTC/altcoin, BNB/altcoin, ETH/altcoin vb. paritelere oynayabiliyorsunuz. Yani olur da bu şekilde işlem yapılan bir borsaya girerseniz dikkat etmeniz gereken aldığınız altcoin’in $ USD fiyatı değil de BTC fiyatı olmalı. Aksi taktirde yanlışlıkla zarar edebilirsiniz.

Sizlere aktarmış olduğum bu bilgiler yatırım tavsiyesi içermez, sadece merak edenler için fikir amaçlıdır. Eğer olur da BTC almak isterseniz, tamamını kaybetseniz dahi sizi üzmeyecek bir rakam ile başlayın. Ayrıca altcoin ‘leri de denemek isterseniz 2 milyon kullanıcısı ile binance şimdilik gayet güzel. Ayrıca referral sistemi ile de cüzi bir miktar para kazanabilirsiniz. Beni referans göstererek üye olmak için aşağıdaki bağlantıyı kullanırsanız sevinirim. Bu size ekstra bir maliyet getirmez, bana ise cüzi bir miktarda btc kazandırabilir.

https://www.binance.com/?ref=15561782

Bitcoin borsası binance

(Toplam 187 kere, bugün 1 kere ziyaret edildi.)