Apple Store’dan Online Alışveriş Deneyimimiz


Apple Store Türkiye ‘den online alışveriş deneyimimizi şu satırlardan ötürü paylaşmak istedim;

Paket şu anda bizde. Alıcı, UPS dışındaki bir aracı tarafından gümrükleme talep etti. / Paket gümrükleme acentesinde son bırakma bekliyor.

Apple Store Alışveriş Deneyimi

Apple store‘dan online alışveriş yaparken dikkate almanız gereken husus tahmini teslimat tarihi konusunun değişkenlik göstermesidir. Özellikle bilgisayar alıyorsanız (Mac Pro, iMac, Macbook Pro, Macbook, Macbook Air, iMac Pro vb.)

Çünkü Apple Türkiye standart konfigürasyona sahip cihazları stokta tutuyor, özel yapılandırma cihazları ise fabrikaya sipariş geçiyor, montaj kısa bir sürede yapılıp, İrlanda üzerinden ülkemize UPS ile dağıtım yapılıyor.

Fakat gümrük işlemlerini Apple kendisi tamamladığı için burada işler biraz ağır ilerliyor.  İrlanda’dan Türkiye’ye sadece 1 günde gelen ürün Türkiye gümrüğünde satış sonrası ekibinin belirttiğine göre 10 gün kadar kalıyor.

Gümrükleme Yürütülüyor

İnternette aynı durumun heyecanını paylaşan diğer müşterilerin ise ortalama 4 günde gümrük işlemlerinin tamamlandığını gördüm.

İşim gereği zaman zaman biz de ithalat yapıyoruz (server, network donanımı vb.) ve ortalama gümrük işlemleri 2 gün sürüyor. Ancak bu noktada Apple aynı anda binlerce ürün çektiğini düşünürsek çok da şaşırmamak gerekiyor. Bir de sipariş verirken Apple teslimat tarihini, müşteride hayal kırıklığı yaratmamak için ortalama teslim tarihinden bir miktar (tahmini 1 hafta kadar) daha ileride gösteriyor.

Teslimat Hareketleri

Biz siparişi 5 Eylül 2017’de (Salı) vermiştik, 8 Eylül 2017’de İrlandan’dan yola çıktı, (Cuma) Eylül 2017 ‘de (cumartesi) Türkiye’ye girdi. 11 Eylül 2017 (Pazartesi) gümrük işlemleri başladı. 15 Eylül 2017 (Cuma) günü ise teslim edildi.

Yani özel konfigürasyon bir mac’in 10 gün sonra teslim edilebildiğini söylemek mümkün.

UPS - Gümrükleme Yürütülüyor

Özet olarak Apple Store Türkiye’den online sipariş verdiğinizde özel yapılandırma ya da özel konfigürasyona sahip bir bilgisayar ya da ürün sipariş ettiğinizde, sizi 4-6 haftalık bir teslimat süreci bekliyor.

Eğer siz de şu anda (bir zamanlar benim gibi) siparişinizin gümrükten ne zaman çıkacağını merak ediyorsanız bu yazıyı heyecanınızı biraz daha yatıştırması için yazdım aslında… Şimdiden hayırlı olsun.

Bu arada ne aldığınızı ve sipariş sürecinizi yorumlarda paylaşırsanız, diğer arkadaşlarımıza da fikir verecektir.

Benim ne aldığımı merak ediyorsanız? 🙂

imac5k2017

 

 

 

(Toplam 692 kere, bugün 3 kere ziyaret edildi.)