VW Golf 7 1.2 TSI BMT Midline Plus Test-İnceleme


Merhabalar,

Bu yazımda VW Golf 7 1.2 TSI BMT hakkında gözlemlerimi paylaşıyor olacağım.

Öncelikle 40.000 ~ 50.000 TL aralığında araç almayı düşünenlerin ne kadar zorlu bir karar vermek üzere olduklarını bildiğim için bu yazıyı yazmaya karar verdim.

B sınıfı dizel ve donanımlı bir araç mı? C segmenti bir araç mı? vb. sorular gerçekten içinden çıkılmaz bir hal alabiliyor.

Bu ikilemler arasında gidip gelenler için VW Golf 7 1.2 TSI Bluemotion serisinin baz paketi olan Midline Plus hakkındaki görüşlerimi paylaşmak istedim.

Araç fiyatını güncel olarak vw.com.tr adresinden öğrenebilirsiniz, bu yazıyı yazmış olduğum tarihte VW Golf 7 1.2 TSI BMT Midline Plus modelinin fiyatı 44.200 TL idi. ( 5 Temmuz 2014 itibariyle güncel fiyatı 55.000TL ) Güncel fiyat için tıklayınız.

 

VW Golf 7

 

En çok merak edilen konulardan bir tanesi; 1.2 TSI motorun rampalarda çekiş gücü nasıl?

VW Golf 7 1.2 TSI motor rampalarda çeker mi?

Sahip olduğu 175 nm tork ile rampalarda hiç zorlanmadığını söyleyebilirim.

Artık otomotiv üreticileri düşük emisyon değerlerini yakalamak için down-sizing denilen motor küçültme yoluna gidiyorlar. Malum avrupa ülkelerinde vergilendirme, emsiyon değerlerine göre yapılıyor. Doğaya verdiğiniz zarar kadar vergi ödüyorsunuz.

 Yakıt Tüketimi ekonomik mi?

Katalog verilerini ülkemizde, özellikle İstanbul gibi yoğun şehiriçi trafiğinde tutturabilmek imkansız gibi. Ancak diğer araçlar ile kıyaslandığında kesinlikle ekonomik olduğunu söylemeliyim.

 

Şöyle örnekleyebilirim, günlük 86 km yol yapıyorum. Bu yolun yaklaşık 15-20 km’si şehiriçi, kalan 50-60 km’si ise trafiğin daha ferah seyrettiği çift şerit bir yol. Araçta bulunan vites değiştirme önerilerini dikkate alarak kullandığımda ortalama 5.5 lt / 100km değerlerini yakalıyorum. Maksimum hız 120 km, ani hızlanmalardan ve frenlemelerden kaçınıyorum. Ayrıca bluemotion teknolojisi ile trafik ışıklarında motor otomatik olarak kapanıyor, debriyaja bastığınızda tekrar çalışıyor. Ayrıca lastik basıncı da aracın depo kapağında yazan 29 psi olarak ayarlı. Bugün ki benzin fiyatları ile 24 ~25 kuruş yaktığını söyleyebilirim.

Ekonomi değil de performans isterseniz o konuda da sizi üzmeyecektir. Tabiki bu araç genelde şehir içi kullanım düşünülerek tasarlanmış. Yani hem az yaksın, hem çok güçlü olsun gibi düşünmemek lazım. Araç 105 HP ve performans olarak da gayet yeterli.

Yüksek devirlerde kullandığınızda yakıt tüketimi bir miktar artacaktır.

Güvenlik nasıl?

Bu aracı araştıranlar zaten VW’nin web sitesinden güvenlik donanımlarına bakmışlardır. VW Golf 7 fiyatları 44.200 TL ile 72.200 TL arasında değişiyor, burada kilit nokta ise bence şu; en ucuzu da en pahalısıda aynı güvenlik donanımına sahip. Araçlarda ilk baktığım özellik güvenlik donanımıdır ve güvenlik donanımının standart olması benim için en önemli tercih nedeni.

 

VW-Golf-7-Guvenlik-Donanimi-1 VW-Golf-7-Guvenlik-Donanimi-2 VW-Golf-7-Guvenlik-Donanimi-3 VW-Golf-7-Guvenlik-Donanimi-4

 

Diğer Donanımlar

Donanımları tek tek yazmak istemedim, dilerseniz binekarac.vw.com.tr adresinden bakabilirsiniz. Beni en çok etkileyen nokları kısaca özetlersem;

  • Multimedya sistemi aux ve SD kart girişlerine sahip ve müzik kalitesi oldukça iyi.
  • Yan aynalar senkronize hareket edebiliyor.
  • Uzaktan kumanda ile camları ve bagaj kilidini açabiliyorsunuz.
  • Elektromekanik park freni ve autohold harika!
  • Yorgunluk tespit sistemi
  • Lastik basınç uyarısı

 

Açıkçası iyi bir araç almak istiyorsanız ve yüksek donanıma ihtiyaç duymuyorsanız, VW Golf 7 kesinlikle düşünülmesi gereken bir araç.

Sorularınız ya da eklemek istedikleriniz varsa yorumlarınızı bekliyorum.

(Toplam 29.528 kere, bugün 1 kere ziyaret edildi.)
Önceki yazıyı okuyun:
internet Sitesi Zorunluluğu Hangi Şirketleri Kapsıyor?

Bugün neredeyse Türk Ticaret Kanunu' nun tamamını okumak zorunda kaldım. Neden mi? Çünkü şirketimin internet (web) sitesine ihtiyacı olup olmadığını...

Kapat