Tomtom Via 125 İnceleme

Tomtom via 125 inceleme

Tomtom via 125, kırılan, eski çin menşeili navigasyon cihazımın yerine geldi. Çin malı dediğime bakmayın, aslında severek ve sorunsuz bir şekilde kullanıyordum. Küçük bir talihsizlik sonucu ekranı kırıldı ve çöpü boyladı.

Yeni bir navigasyon cihazı ararken, uygun fiyatlı oluşu ve bir kampanyaya rastlamamla birlikte cihazı tereddütsüz aldım. Neden tereddütsüz? Çünkü Tomtom avrupanın en yaygın ve kaliteli, yılların navigasyon üreticisi.

Gelelim cihazın vaat ettiklerine. Bu cihaz öyle radyo, televizyon, mp3 player vb. görevi dışında bir şey vaat etmiyor.

Vaat edilen = Navigasyon + Bluetooth Hansfree 

Bir ürünün profesyonel oluşu üstlendiği görevlerden belli eder kendini. Görev sayısı arttıkça, üstlendiği ana görevde performans kaybı kaçınılmazdır.

Neyse dönelim Tomtom Via 125 ‘in özelliklerine.

Tomtom Via 125 Teknik Özellikler ve İnceleme

Tomtom Via 125

5 inçlik ekran gayet yeterli oluyor. Çok yoğun güneş ışığında kullanmasam da fazla parlayacak gibi durmuyor. Dokunmatik ekran, bir iPhone olmasa da kullanırken gayet konforlu.

Batarya durumuna gelecek olursak 2-3 saatlik bir kullanımdan bahsediliyor. Yanında gelen veri aktarım ve şarj kablosu (USB) ile çakmak soketine bağladığınızda, örneğin gideceğiniz yere vardınız ve aracın kontağını kapattınız ya da çakmak soketinden cihazı çıkarttınız. Bu durumda cihaz birkaç saniye içinde kapatılıyor. Tabi kapanmasını istemiyorsanız iptal seçeneği de mevcut.

Tomtom Via 125

Açılış ve uyduları bulma süresi oldukça kısa. Hatta bugüne kadar kullandığım navigasyon cihazlarının en hızlısı diyebilirim.

Harita güncellemelerine gelecek olursak, 2 yıl boyunca Türkiye haritasını güncellemek ücretsiz. Bu haritayı aktifleştirmek için cihazın kutusundan bir kod çıkıyor. Ben henüz aktifleştirmedim çünkü ömür boyu ücretsiz güncelleme sunduğunu düşündüğüm Avrupa haritası, Türkiye sınırlarında da gayet detaylı ve işimi görüyor. Cihaza sürekli güncellemeler gelse de ana harita güncellemeleri için yılda minimum 4 defa şeklinde bir bilgi mevcut.

Sesli yönlendirmede,  ilk defa adam gibi Türkçe konuşan bir navigasyonla tanıştım Tomtom Via 125 sayesinde.

Tomtom Via 125

Gelelim Bluetooth Hansfree konusuna. iPhone ile bir güzel eşleşti ve tüm rehber Tomtom Via 125’e geldi. Hızlı arama yapmak için örneğin ev numaranızı cihaza girdikten sonra tek tuşla arama yapabiliyorsunuz. Diğer numaralar için rehberi gezebilir ya da tuş takımını kullanabilirsiniz. Cihazın ses yükseliği ise biraz zayıf. Tüm camlar kapalı olmasına rağmen ve aracımın ses yalıtımı iyi olmasına rağmen beni çok memnun etmedi ancak yine de görevini yapıyor.

Özetle Tomtom Via 125, fiyatını hak eden bir cihaz. Eğer yazının başında belirttiğim gibi radyo, tv, oyun, video, mp3 player vb. özellikler beklemiyor, sadece işini adam gibi yapsın diyorsanız Tomtom Via 125 size göre diyebilirim. Eğer ben aynı paraya bunların hepsini yapacak bir cihaz alırım derseniz de piyasada fena cihazlar yok.

Navigasyon cihazı almak isteyenler için siz hangi cihazı önerirsiniz?

(Toplam 1.322 kere, bugün 1 kere ziyaret edildi.)
Önceki yazıyı okuyun:
pedalboard-tayfungol
Gitar İçin En Ucuz DIY Pedalboard

Gitar için kullandığım efekt pedallarımı derli toplu durması açısından bir pedalboard'a sabitlemek istiyordum. Türkiye'de seçenekler ve fiyatlar malum. Hal böyle...

Kapat