Sonic Port Mobile POD İnceleme


Line 6 Sonic Port Mobile POD ile ilgili kullanıcı deneyimini ve demo kayıtlarını benimle paylaşan sevgili arkadaşım Adem’den, siz değerli dostlarıma da ışık tutacağını düşünerek bir inceleme yazısı talep ettim. Kendisi de beni kırmadı ve yaptığı incelemeyi yazıya döktü. Yazının sonunda Adem’in yaptığı demo kayıtlarını da inceleyebilirsiniz. Sözü fazla uzatmadan sizi bu güzel inceleme yazısı ile baş başa bırakıyorum…

Line 6 Sonic Port Mobile POD İnceleme

Merhabalar.

Uzun zamandır iPad Air’im le birlikte kullanabileceğim, latency problemi olmayan ve benim için en çok yararı beraberinde getirecek bir ses arayüzü arıyordum.

İki ay araştırmadan sonra ve blog sahibi dostum Tayfun Göl’ün bayağı bir başını yedikten sonra, tercihimi popüler olan ve hakkında her şeyi öğrenebildiğim Apogee Jam yerine, Line 6 sitesinden fazla bilgi edinemediğim ve aldığım internet sitesinde fazla yorumu ve incelemesi bulunmayan, iPad Air ile uyumsuz olduğu söylenen hakkında da pek iyi şeyler duymadığım Sonic Port’dan yana kullandım.

Bu 200 dolarlık büyük bir riskti açıkçası. Fakat beni Sonic Port’a karşı cezbeden şey kendi Mobile Pod yazılımıydı.

Çünkü eğer Apogee Jam alsam Appstore dan ücretli bir (Jam Up XT Pro, Amplitube vs.) gitar processor uygulaması satın almak zorunda kalacaktım.

Bütçeme ve yapacağım işlere en uygun olarak Sonic Port’ta karar kıldım. 2 günlük bir beklemeden sonra ürün geldi.

 

Line6-Sonic-Port

Line6-Sonic-Port-Detay

 

Cihaz gerçekten çok kompakt ve gayet güzel bir şey. iPad 30-pin Connector ve Lightning Connector ile gelen cihazın üzerinde iPad’e giriş yapılan usb benzeri giriş dışında, 1 adet 1⁄4 gitar girişi, 1 adet 1⁄4 çıkış, 1 adet 1/8 kulaklık çıkışı, ve bir adet de 1/8 stereo giriş mevcut ( yani cd ve dvd player ya da mp3 player bağlayarak bu girişle üzerine Jam yapabilirsiniz.)

Benim en çok sevdiğim özellik (Apogee de olmayıp Sonic Port’da olan) mono 1⁄4 çıkış oldu. Böylece herhangi bir amfiye ya da mixere direk giriş yapabilirsiniz.

Oldukça hafif sadece 40 gram ve 11 cm. gibi cebinize sığabilecek bir ölçüde. Yani gitarı sırtınıza, iPad’inizi koltuğunuzun altına, Sonic Port’u da cebinize atınca, mobil olarak istediğiniz yerde kaydınızı yapabilecek, gitar çalmanın keyfine varabileceksiniz.

Garageband amfileriyle biraz gecikme mevcut iken, Mobile Pod uygulamasıyla hiçbir gecikme yaşamadım kayıtlar esnasında.(Jam Up XT Pro, Amplitube ile denenmedi). Gücünü iPad den alan Sonic Port’un birazcık iPad in bataryasını biraz tüketecek olduğunu söylemek pek de yanlış olmaz.

Sonic Port’u bağladığınız andan itibaren eğer kulaklığınız yoksa iPad Air’in kulaklık çıkışı vasıtasıyla çalan sesi duyabilmeniz mümkün değil. Yani çaldığınız sesi sadece Sonic Port kulaklık çıkışından ya da 1⁄4 amfi /mixer çıkışından alabileceksiniz.

Garageband’in in-App Audio uygulamasıyla sorunsuz kayıt alma olanağına sahipsiniz. Aynı şekilde Audiobus’la 256 Frames ‘de hiç gecikme yaşamadım. Tabii bunlar dediğim gibi Mobile Pod yazılımıyla birlikte kullandığınız da geçerli.

Sonic Port ile söyleyeceklerim bu kadar, binbir tereddüt ile aldığım bu aletten gayet memnun kaldım.

Gelelim bu aletin tamamlayıcı özelliği olan yapı taşı Mobile Pod yazılımına…

MOBILE POD

Mobile Pod Line 6’in Appstore’da ücretsiz olarak sunduğu bir uygulama, ücretsiz olmasında tabii ki bir kısıtlama mevcut, sadece Sonic Port ile çalışıyor. Efsanevi Line 6 tonlarını sunan Mobile Pod yazılımında; 32 Amfi Modelleme, 16 efekt ve 16 adet de kabin seçeneği bulunuyor.

Mobile Pod Sonic Port olmaksızın sadece içindeki demo kayıtları çalıştırabiliyor. Yani Apogee Jam ile bunu kullanamıyorsunuz.

 

Line 6 Mobile POD

(Ama cihazı satın almadan bu seçenekten sesleri önce denemekte fayda var)

Mobile Pod’u açtığınızda böyle bir ekranla karşılaşacaksınız. Tepedeki gitar simgesinin yanındaki oklardan ses banklarını değiştirebilir, sağ üst köşedeki Save butonuyla da oluşturduğunuz tonu kaydedebilirsiniz. Processor’lere yabancı olmayan arkadaşlar çok rahatlıkla çözeceklerdir durumu bu yüzden ton yazma olayını uzun uzadıya anlatmayacağım.

Ama bu uygulama ile çok sevdiğiniz grupların gitar tonlarını elde etme şansına sahip olacaksınız.

Gördüğünüz üzere analog bir setup mevcut. Her biri değiştirilebilir, silinebilir ya da eklenebilir özellikte. Ve her birini ayrı ayrı düzenleyebilir, ve kafanızdaki tonu oluşturabilirsiniz.

Mobile Pod’un (bana göre) tek eksiği sahnede pek kullanılabilir olmaması, tonlar arasına hızlıca geçiş yapabileceğiniz bir bank sistemi mevcut değil bunun yerine, setlistler oluşturabileceğiniz bir sistem mevcut.

Bank sistemi olmadığı için Footswitch desteği de yok. Bu da bence ikinci eksi. Yani sahnede kullanmak isterseniz Mobile Pod’u elinizle dokunarak değiştirmeniz gerekecek tonları. Zahmetli iş…!

tarza-gore-pod-presetleri

 

Bunun yanında alabildiğiniz tonlar hiç de fena değil, ton yazmak için çok fazla zamanım olmamasına rağmen, customtones.com sitesinden yazılmış tonları anında indirip deneyebilirsiniz. Yazılmış olan tonlar cidden şaşırtıcı derecede iyi, kulağa kötü gelen tonları ya da gitarınıza uygun olmayan tonları ufak oynamalar ile istediğiniz hale getirebilirsiniz ve 10000’e yakın Custom tone mevcut bu sekmemizde.

Mobile Pod ile ilgili fark ettiğim şey, yazılmış bir tonun üzerinde oynama yapıp kaydetmeden herhangi bir uygulama arasında geçiş yaparsanız, ( mesela Garageband) yapmış olduğunuz değişiklikler siliniyor. Bu yüzden her değişiklik sonrası tepedeki Save butonunu bir ziyaret ederseniz iyi olur .

Sonic Port – Mobile Pod, mobil kayıt teknolojileri arasında yarı profesyonel, üst seviye bir cihaz olarak yerini alıyor incelememizde… Umarım faydalı olmuştur. Sonic Port hakkında hiçbir kaynağa ulaşamamam da bu incelemeyi yazmama vesile oldu. Neticede aldığım karardan ve üründen memnun kaldım ve ben severek kullanıyorum.

Artık karar size kalmış

Demo Kaydım:

Gitar : Fender Stratocaster – Mexico 2009

Bass, Drums,Strings Ensemble: Garageband

DAW: Garageband

Sound Processing Unit: Sonic Port – Mobile Pod

ADEM ATEŞLİ
 
 

 Demolar

 
 
(Toplam 229 kere, bugün 1 kere ziyaret edildi.)