Roland Quad Capture Ses Kartı İncelemesi


Roland Quad Capture Ses Kartı İncelemesi, epeydir planlayıp bir türlü fırsat bulamadığım bir konu idi ve sonunda almayı düşünenlere de ışık tutacak bu inceleme için fırsatımı yarattım…

Roland Quad Capture uygun fiyatı ile giriş seviyesi ses kartlarının bir adım ötesinde bir Ses Kartı almak istiyorum diyenlerin, parasının karşılığını alacakları bir ses kartı.

İstanbul’da Karaköy ve Tünel civarındaki hemen hemen tüm müzik dükkanlarını gezdim ve kriterlerimi belirttim.

 

 

Kriterlerim,

  • 1000 TL’den ucuz olmalı
  • 2 adet mikrofon preamp’ına sahip olmalı
  • Ve 2 adet kulaklık çıkışına sahip olmalı idi.

Sonuncusu hariç tüm isteklerime cevap verdiği gerekçesiyle tüm satış danışmanları Roland Quad Capture almamı önerdi.

2 adet kulaklık çıkışı çok az ses kartında mevcut. Bu yüzden yanında bir de kulaklık preamp’ı alarak 1000 TL sınırını aşmadan ihtiyacımı karşılayabilecektim.

Tabiki eski bir satış temsilcisi olarak tüneldeki tüm insanların ortak fikri olmasına rağmen ikna olmadım ve internette araştırma yaptım. Ancak Türkçe kaynağa hiç rastlamadım ve bu yüzden bu incelemeyi yazma ihtiyacı duydum.

Yabancı forumlarda ve satış sitelerinde okuduğum yorumlardan birkaç ortak fikri paylaşmak istiyorum.

  • Roland Quad Capture, giriş seviyesi için alınabilecek en iyi seçeneklerden biri.
  • $500 – $700 fiyat sınırının üzerine çıkmayacaksanız, ses kalitesi ve özellikleri açısından en iyi seçenek.

 

Roland Quad Capture

Beğendiğim Özellikleri

Roland UA-55 Quad Capture

Cihazı almayı düşünenler zaten teknik özelliklerine, üretici ve satıcı sayfalarında bakabilecekleri için burada yer vermiyorum. Dilerseniz buradan teknik özelliklerine ulaşabilirsiniz.

Bu ses kartının beğendiğim özelliklerinden bahsetmek gerekirse,

2 adet yüksek kaliteli VS Preamp

Roland’ın üst segment ürünlerinde de kullanılan preamp’lar. Gerçekten başarılı, ses kalitesi oldukça tatminkar.

Auto-sens

Enstrüman veya mikrofonunuzu ses kartına bağladıktan sonra Auto-Sens düğmesine basarak çalmaya veya söylemeye başlıyorsunuz ve bu minik sihirli tuş sizin için bilgisayara gönderilecek sinyal seviyesini otomatik olarak ayarlıyor.

Böylece sinyal seviyenizi peak yapmayacak şekilde güvenli limitlerde tutyor.

Kayıt yapmaya yeni başlayan veya benim gibi epeydir kayıt yapan ve üşengeç kişiler için güzel bir özellik.

24 bit ve 192 kHz sample rate

Bit derinliği ve sample rate kavramlarına başka bir yazımda yer vermeyi düşünüyorum, tabi kayıt yapmaya yeni başlayan arkadaşlar için şunu belirtmeliyim bu değerler oldukça iyi. Ancak emin olun çok kanallı projelerinizde, bilgisayarınızın CPU’sunu fazla zorlayacağından ötürü çoğunlukla 192 kHz’de kayıt yapamayacaksınız. CD kalitesinde kayıt yapmak için 44,1 kHz yeterli olacaktır. 192 kHz’de kayıt yapsanız dahi eğer CD ortamında dinleyecekseniz sample rate’inizi 44,1 kHz’e çekmeniz gerekecek.

Ground-Lift

Elektriksel sebeplerden dolayı bazen dip gürültüsü ile karşılaşabiliyoruz. Ses kartının arka yüzeyinde bulunan groun lift tuşu ile istenmeyen dip gürültüsünü elimine edebiliyoruz.

40 bit DSP (dijital sinyal işlemcisi)

Roland Quad Capture ile gelen yazılım üzerinden, cihaz içerisinde bulunan 40 bit lik işlemciyi kontrol edebiliyorsunuz.

Bu işlemci neleri kontrol ediyor?

  • Low-Cut: Alt frekansları kesebiliyorsunuz.
  • Compressor: Kayıt programınıza girmeden önce kullanabileceğiniz kompresör ile işlemciden tasarruf sağlayabilirsiniz ya da stand-alone modda kompresör kullanma imkanınız olabilir.
  • VS Streaming: Anladığım kadarıyla vs streaming adıyla anılan, düşük gecikme sağlayan teknolojiyi de kontrol ediyor.

Roland UA-55 Quad Capture DSP

 

Roland Quad Capture

Neden Yok Dediğim Özellikler

 

Neden 2 adet Hi-Z input yok?

Hi-Z giriş ile farklı empedanstaki cihazların uygun yükseklikte amfilenmesi mümkün oluyor. DI Box gibi çalışıyor. Örneğin Hi-Z girişler gitar, bas gitar vb. enstrümanlar için kullanıldığında DI box gerekmez ve bu enstrümanlar doğru ses yüksekliğinde kaydedilebilir.

Roland Quad Capture’da sadece birinci kanal Hi-Z girişe olanak tanıyor. Bu özelliği de arka paneldeki düğmeden aktif hale getiriyorsunuz.

Aynı anda iki gitarı kaydedeyim dediğinizde, kardeşim bu özelliği koymak size ne kadar üretim maliyeti getirecek ki? Neden iki kanala da Hi-z koymadınız ki? dedirtebilir.

DSP var Reverb yok!

Bence DSP kullanarak CPU’dan tasarruf edilecekse direct monitoring için ayrıca bir düğme koyup ta reverb koymamak büyük eksiklik. Vokalistin kulaklığına kayıt sırasında reverb gönderemedikten sonra ne anladım DSP’den?

2 kulaklık çıkışı

2 adet kulaklık çıkışı, 2 kişi aynı anda kayıt yaparken gerçekten çok iş görüyor ancak bu konuda Roland’a kızamıyorum çünkü piyasadaki çoğu ses kartında çift kulaklık çıkışı yok hele ki bu fiyat aralığında. Bu tip ses kartları genellikle şu müzisyen profili düşünülerek üretiliyor, gitarını bağlayacak, mikrofonu da önüne koyacak. Yani tek kişilik kayıtları genelde kurguluyorlar, halbuki ben çalıyorum eşim söylüyor 🙂 Dolayısıyla bize 2 kulaklık çıkışı gerekiyor. Bu da ekstra bir kulaklık preamfisi satın alarak çözülebilecek bir durum.

USB arayüzü ancak iPad’a bağlanamıyor!

Bu konuda da Roland’a kızamıyorum çünkü çok yeni bir ses kartı değil ve o dönemde de bunu ön görememiş olabilirler. Quad Capture’dan sonra çıkan yeni nesil duo capture iPad kamera bağlantı kiti ile ipad ile kullanılabiliyor.

Roland Quad Capture

Sonuç

Beğendiğim ve beğenmediğim özelliklere değindikten sonra özetleyecek olursak, uygun fiyatı ve kaliteli preamp’ları ile kesinlikle kendi sınıfının çok üzerinde bir kart. Almayı düşünenlere kesinlikle tavsiye ederim, özellikle kayıt yapmaya yeni başlanları uzun süre götürecek bir ses kartı. Şöyle örnek vermek gerekirse yaklaşık 7 yıl M-Audio Firewire 410 kullandıktan sonra bu cihaza geçtim. Aslında daha alt sınıf bir ses kartı gibi görünse de ses kalitesi kesinlikle daha iyi. Benim için önemli olan da bu.

Aklıma gelen noktalara değindim ancak illaki atladığım noktalar veya dilimin dönmediği cümleler olmuştur. Sorularınız veya eklemek istedikleriniz varsa yorumlarda konuşalım.

Sizin tercihiniz hangi ses kartından yana oldu?

 

(Toplam 2.662 kere, bugün 1 kere ziyaret edildi.)