Mikrofon Çeşitleri ve Türlerini Tanıyalım

Mikrofon çeşitleri, türleri ve fiyatları hakkında tam anlamıyla bilgi edinmek için yazının tamamını okumanızı öneririm.

Yapısal ve yönsel özelliklerine göre inceleyecek olursak;

Mikrofon çeşitleri (Yapısal Olarak)

 • Dinamik (dynamic)
 • Kondansatör (condenser)
 • Ribbon

Dinamik Mikrofonlar

Dinamik Mikrofon

Dinamik terimi aslında “dinamo” kelimesine dayanır. Dinamo ise döngüsel hareketlerin, içindeki mıknatıslarla elektrik enerjisine çevirilmesini sağlar. Dinamik mikrofonların çalışma prensibi de buna dayanır.

Genellikle canlı performanslarda tercih edilen dinamik mikrofonlar aynı zamanda kayıtlarda da kullanılabilir.

Örneğin bir davul kaydında trampet için ya da gitar amfisini mikrofonlarken Shure SM-57 uygun olabilir. Uygun fiyatları ve canlı performans esnasında düşük feedback durumu dinamik mikrofonlar için avantaj sağlar.

Ribbon Mikrofonlar

Ribbon Mikrofon

Yapısal olarak dinamik mikrofonlara benzer. Burada mıknatıs yerine metal bir şerit bulunur. Ribbon denilen şerit çok hafif ve kırılgandır. Ribbon mikrofonlar için yüksek fiyat ve kırılganlık dezavantaj sayılabilir ancak mükemmel ses kalitesi ile ayrı bir yeri vardır.

ribbon mikrofon

 Kondansatörlü Mikrofonlar

Kondenser Mikrofon

Kimi kondenser olarak bahseder ben nedense kondansatörlü mikrofon demeyi tercih ediyorum. Bu mikrofon türü diyafram boyutlarına göre kendi içinde küçük, orta ve büyük (1 inç) diyaframlı olarak ayrılıyor. Aynı zamanda kapasitif mikrofon diyebileceğimiz bu mikrofon türü stüdyoların vazgeçilmezidir.

Ayrıca kapasitif mikrofonlar çalışmak için elektriksel enerjiye ihtiyaç duyar. Pil veya phantom power (+48 volt) ile ihtiyaç duyulan enerjinin karşılandığı çeşitli modeller mevcuttur.

Kondansatörlü mikrofonların ucuzunu da pahalısını da bulmak mümkün. Tabiki ne kadar ekmek o kadar köfte.

Genellikle vokal uygulamalarında büyük diyaframlı modeller tercih edilirken mesela davul kitleri için overhead olarak küçük diyaframlı modeller tercih edilebiliyor.

Dezavantajlarından bahsedecek olursak nem, sıcaklık ve darbelerden etkilenebiliyor. Ayrıca p,b gibi harflerin patlamasını ve ağızdan çıkan partiküllerden zarar görmesini engellemek için vokal uygulamalarında pop filter denilen yardımcı aksesuar olmazsa olmazdır.

 

Mikrofon çeşitleri (Yönsel olarak)

 • Omni-directional
 • Cardioid
 • Hyper-cardioid
 • Figure of eight

Yönsel olarak mikrofonların özelliklerini bilmek kayıt veya canlı performans esnasında konumlandırma veya kullanım alanı açısından bize oldukça esneklik sağlayacaktır.

Omni-Directional

omnidirectional

Cardioid

cardioid mikrofon

Hyper-Cardioid

hyper cardioid mikrofon

Figure Of Eight

figure-of-eight-mikrofon

Figure-of-Eight

Mikrofon çeşitleri ve türleri hakkında değindiğimiz temel bilgilerin ardından, eğer sizlerin de ilgisini çekerse mikrofonlama teknikleri üzerine devam edebiliriz.

Temel olarak değindimiz mikrofon çeşitilerine ek olarak piezzo ve özel uygulama alanlarına sahip çeşitler de mevcut. İlginizi çekerse daha fazlası için google‘a başvurabilirsiniz.

Konu hakkında sormak istedikleriniz, eklemek istedikleriniz ya da katılmadığınız noktalar varsa buyrun yorumlarda üzerine konuşalım, tartışalım.

Yazımı beğendiyseniz paylaşmayı unutmayın! Ayrıca RSS Beslemerine abone olarak yeni yazılarımından haberdar olabilirsiniz.
(Toplam 11.775 kere, bugün 12 kere ziyaret edildi.)
 • serifmusik

  merhaba,tayfun kardesim benim bi sorum olcakti. bende akg reception 220 microfon var sound kartim ise steinberg yamaha 2 cikisli ben garagebandte ses kaydi yapmak istedim sound kartimdaki iki cikistan birine microfonumu bagladim ve programdan microfon kanalimi secerken bana soruyor ya 1 ya 2 inci kanali yada ikisini birden yani L.R ikisini birden sec diyor ben L.R olarak seciyorum kanalimi-ama kayit sound kartimda hangi girisi sectiysem o taraftan ses cikiyor yani sterio gelmiyor ne yapmaliyim acaba

  • Merhaba,
   Stereo mikrofon bağlamadığınız için tek taraftan ses gelmesi normal. Misal sol tarafa taktınız mikrofonu, bu durumda Garage Band’de açtığınız kanalın ses kaynağı olarak sol kanalı seçmelisiniz. Giriş ve çıkış ayarları farklıdır. Örneğin siz mono bir ses kaynağı da bağlasanız çıkışınız hiçbir şey değiştirmediğiniz takdirde stereo olacaktır. Yani girişi mono çıkışı stereo olmalı. Girişi stereo yapmak istiyorsanız iki mikrofon kullanmanız gerekecektir. Tabi bu durumda faz problemleri ortaya çıkabilir (mikrofon konumlandırmanıza göre), o zamanda bir kanalın fazını ters çevirebilirsiniz.

 • suppresive ssb

  iyi günler güzel bir yazı olmuş fakat aklımdaki soruya cevap bulamadım ortam sesi kaydetmek için hangi mikrofon tipi ve çeşidi almak gerekir ? şöyleki mikrofon masa üstünde duracak etraftaki her açından konuşulan sesi kaydedebilecek

Önceki yazıyı okuyun:
Ses Dalgası
Ses Nedir? Ses Dalgası, Frekans, Dalga Boyu, Ses Hızı

Ses nedir? Müzik ile uğraşan, ödev konusu olan veya sadece tanımını merak edenler için her an duyduğumuz, bazen farkında olup işittiğimiz bazen...

Kapat