Mikrofon Çeşitleri ve Türlerini Tanıyalım


Mikrofon çeşitleri, türleri ve fiyatları hakkında tam anlamıyla bilgi edinmek için yazının tamamını okumanızı öneririm.

Yapısal ve yönsel özelliklerine göre inceleyecek olursak;

Mikrofon çeşitleri (Yapısal Olarak)

  • Dinamik (dynamic)
  • Kondansatör (condenser)
  • Ribbon

Dinamik Mikrofonlar

Dinamik Mikrofon

Dinamik terimi aslında “dinamo” kelimesine dayanır. Dinamo ise döngüsel hareketlerin, içindeki mıknatıslarla elektrik enerjisine çevirilmesini sağlar. Dinamik mikrofonların çalışma prensibi de buna dayanır.

Genellikle canlı performanslarda tercih edilen dinamik mikrofonlar aynı zamanda kayıtlarda da kullanılabilir.

Örneğin bir davul kaydında trampet için ya da gitar amfisini mikrofonlarken Shure SM-57 uygun olabilir. Uygun fiyatları ve canlı performans esnasında düşük feedback durumu dinamik mikrofonlar için avantaj sağlar.

Ribbon Mikrofonlar

Ribbon Mikrofon

Yapısal olarak dinamik mikrofonlara benzer. Burada mıknatıs yerine metal bir şerit bulunur. Ribbon denilen şerit çok hafif ve kırılgandır. Ribbon mikrofonlar için yüksek fiyat ve kırılganlık dezavantaj sayılabilir ancak mükemmel ses kalitesi ile ayrı bir yeri vardır.

ribbon mikrofon

 Kondansatörlü Mikrofonlar

Kondenser Mikrofon

Kimi kondenser olarak bahseder ben nedense kondansatörlü mikrofon demeyi tercih ediyorum. Bu mikrofon türü diyafram boyutlarına göre kendi içinde küçük, orta ve büyük (1 inç) diyaframlı olarak ayrılıyor. Aynı zamanda kapasitif mikrofon diyebileceğimiz bu mikrofon türü stüdyoların vazgeçilmezidir.

Ayrıca kapasitif mikrofonlar çalışmak için elektriksel enerjiye ihtiyaç duyar. Pil veya phantom power (+48 volt) ile ihtiyaç duyulan enerjinin karşılandığı çeşitli modeller mevcuttur.

Kondansatörlü mikrofonların ucuzunu da pahalısını da bulmak mümkün. Tabiki ne kadar ekmek o kadar köfte.

Genellikle vokal uygulamalarında büyük diyaframlı modeller tercih edilirken mesela davul kitleri için overhead olarak küçük diyaframlı modeller tercih edilebiliyor.

Dezavantajlarından bahsedecek olursak nem, sıcaklık ve darbelerden etkilenebiliyor. Ayrıca p,b gibi harflerin patlamasını ve ağızdan çıkan partiküllerden zarar görmesini engellemek için vokal uygulamalarında pop filter denilen yardımcı aksesuar olmazsa olmazdır.

 

Mikrofon çeşitleri (Yönsel olarak)

  • Omni-directional
  • Cardioid
  • Hyper-cardioid
  • Figure of eight

Yönsel olarak mikrofonların özelliklerini bilmek kayıt veya canlı performans esnasında konumlandırma veya kullanım alanı açısından bize oldukça esneklik sağlayacaktır.

Omni-Directional

omnidirectional

Cardioid

cardioid mikrofon

Hyper-Cardioid

hyper cardioid mikrofon

Figure Of Eight

figure-of-eight-mikrofon

Figure-of-Eight

Mikrofon çeşitleri ve türleri hakkında değindiğimiz temel bilgilerin ardından, eğer sizlerin de ilgisini çekerse mikrofonlama teknikleri üzerine devam edebiliriz.

Temel olarak değindimiz mikrofon çeşitilerine ek olarak piezzo ve özel uygulama alanlarına sahip çeşitler de mevcut. İlginizi çekerse daha fazlası için google‘a başvurabilirsiniz.

Konu hakkında sormak istedikleriniz, eklemek istedikleriniz ya da katılmadığınız noktalar varsa buyrun yorumlarda üzerine konuşalım, tartışalım.

(Toplam 19.091 kere, bugün 1 kere ziyaret edildi.)
Önceki yazıyı okuyun:
Ses Dalgası
Ses Nedir? Ses Dalgası, Frekans, Dalga Boyu, Ses Hızı

Ses nedir? Müzik ile uğraşan, ödev konusu olan veya sadece tanımını merak edenler için her an duyduğumuz, bazen farkında olup işittiğimiz bazen...

Kapat