Mac’ inize Bakım İçin 4 Basit İpucu

Mac Os işletim sistemine sahip Apple cihazların piyasada bulabileceğiniz en sorunsuz, rock-solid (kaya gibi sağlam) olduğu şüphesiz. Ancak öylesine sağlam bu cihazların da bakıma ihtiyacı olduğu aşikardır.

İşte Mac Os yüklü bilgisayarınızı, performansının doruk noktasında tutabilmeniz için verilmiş 4 ipucu.

 

1) Disk İzlencesini (Disk Utility) Çalıştırın!

Disk izlencesini, ayda 1 ya da 2 kez çalıştırmamız için geçerli 2 sebepten birincisi; onarım izinleri ve daha da önemlisi ise hard diskinizi doğrulama ve onarım işlemlerini içermesidir. Disk İzlencesi, tüm Mac’ lerde “/Applications/Utilities” ya da “/Uygulamalar/İzlenceler”  dizininde bulunur. İlk Yardım sekmesindeki 2 önemli araç bakım ihtiyacımızı karşılayacaktır. Sıra ile 2’si de çalıştırılabilir.

 

1a) Disk İzinlerini Doğrula (Repairing Disk Permissions)

Periyodik olarak ya da yeni bir uygulama yükledikten / sildikten sonra bu aracı çalıştırmak faydalı olacaktır.

 

1b) Diski Onar (Repair Disk)

İşte Disk İzlencesi’nin en güçlü aracı! Bu araç aslında Windows kullanıcılarına çok tanıdık gelecektir. İşlevsel olarak DefRag’a çok benziyor. Harddisk bloklarınızın hasar görüp görmediğine ilişkin tarama yapıyor ve hata varsa büyük oranla düzeltiyor. Bu aracı disk bölümleri üzerinde kullanabilirsiniz. Kırmızı yazılar çıkarsa, harddiskinizde hatalar olduğu düşünülebilir fakat korkmayın Diski Onar seçeneği sizin için hataları düzeltecektir. Ayrıca bu işlemi başlangıç bölümü üzerinde de kullanabilirsiniz.

 

2) Mac Yazılımınızı Güncelleyin

Mac’inizi güncel tutmak kritik öneme sahiptir. Ekranınızın sol üst köşesinde bulunnan elma  Apple menüsünü kullanarak “Yazılım Güncelleme” seçeneğinden güncelleme olup olmadığını kontrol edebilir, güncelleme varsa yükleyebilirsiniz.

Yazılım güncelleme, normalde hafta 1 otomatik olarak yapılmaktadır. Ancak App Store’dan indirdiğiniz uygulamalar için periyodik olarak App Store uygulamasını açarak güncellemeleri takip etmelisiniz. Os X Lion’da bu şekilde güncellemelerimizi yapıyoruz. Apple tarafından yapılan açıklamaya göre Os X Mountain Lion’da ise güncellemelerin tamamı App Store üzerinden otomatik olarak yapılabilecek.

 

3) Masaüstünüzü Temizleyin

İnanın ya da inanmayın, masaüstünüzde çok fazla dosya olması Mac’inizi yavaşlatıyor. Açılışta ve kullanım esnasında oldukça fazla RAM tüketiyor. Teknoloji bu kadar ilerlemesine rağmen henüz buna bir çözüm malesef bulunamadı 🙁 Bu sorun için en iyi yapılacak şey ise masaüstünüzde dosya biriktirmeMEyi alışkanlık haline getirmek. Siz siz olun periyodik olarak masaüstünüzü temizleyin. Unutuyorsanız, bu işi sizin için yapacak ücretsiz yazılımlar mevcut. Yazılımı indirmek için tıklayın!

 

4) Düzenli Yedekleme Yapın

Mac’iniz için düzenli olarak yedekleme yapmak gerçekten önemlidir. İşler kontrolünüzden çıktığında size uzatılan bir can yeleği gibi işe yarayacaktır. Bunun için hiçbir yazılıma para ödemenize gerek yok. Time Machine isimli program Mac ile birlikte ücretsiz olarak gelir ve  kullanımı en güzel ve en basit yedekleme programı dememiz yanlış olmayacaktır. Time Machine’i kullanmak için ihtiyacınız olan sadece harici bir harddisk. Ufak ve basit birkaç ayar ile yedeklemeyi otomatik olarak sizin için Time Machine yapacaktır.

 

Umarım bu basit ama etkili ipuçları sizin de işinize yarar. Yorum ya da sorularınızı benimle paylaşmanızdan mutluluk duyarım.

Başka bir yazıda görüşmek üzere hoşça kalın!

(Toplam 7.643 kere, bugün 1 kere ziyaret edildi.)
Önceki yazıyı okuyun:
Fotoğrafçılığa başlarken 5 tavsiye

Merhaba, Hatrı sayılır bir süredir fotoğrafçılık ile ilgileniyorum. Hiçbir kursa gitmedim, hiçbir derneğe ya da klübe katılmadım. Her zaman internet...

Kapat