Jeju Adası – Güney Kore

Jeju Adası ‘ndan Merhaba! Geçtiğimiz haftalarda gerçekleştirmiş olduğum Güney Kore ve Jeju Adası gezisi ile ilgili gözlemlerimi ve tavsiyelerimi paylaşıyor olacağım.

Yolculuk Hakkında

Öncelikle İstanbul’dan Güney Kore’ye, Türk Havayolları ve Asiana Airlines’ın ortak uçuşları ile ulaşıyoruz. Yolculuk yaklaşık 12 saat sürüyor. Aktarmasız uçuşlar mevcut.

Saat Farkı

Giderken hep gece dönerken ise hep gündüzdü. Bunun temelinde uçuş saatlerinin aradaki zaman dilimi farkına göre ayarlanması. Kore’de saat Türkiye’den 6 saat ileride. Yani İstanbul’da saat 13:00 iken Seoul’de 19:00 oluyor.

Güney Kore’de ulaşım seçenekleri ve Seoul Metrosu

Otobüs, taksi ve gelişmiş metro altyapısı ile Güney Kore’de toplu taşıma ve ulaşım oldukça gelişmiş. Özellikle metro altyapıları muazzam. Her hat değişik renklerle ifade ediliyor, metro istasyonları ve danışmalardan ücretsiz harita temin edilebiliyor ayrıca cep telefonu uygulamaları da mevcut. Böylelikle hangi istasyondan saat kaçta nereye ulaşım olduğu ve son sefer saatleri gibi bilgilere ulaşabiliyorsunuz.

Para Birimi ve Döviz Kurları

Güney Kore’de para birimi olarak Kore Won’u kullanılıyor ve Türk Lirası’na göre oldukça değerli. Hatta Amerikan Doları’ na göre dahi bir miktar değerli denebilir. Örneğin 1 Amerikan Doları 0,95000 Won iken 1 Euro 1.330.00 Won idi. Örnek vermek gerekirse hava alanında 130 Euro karşılığı 172.900 Won alabildim.

Hediye olarak ne alınır?

Güney Kore genel anlamda pahalı bir yer olduğu içi alınabilecek çok fazla seçenek yok aslında. Belki bir yelpaze, geleneksel ufak tefek hediyeler vb. şeyler düşünülebilir. Alınacak hediye bir bayan için düşünülüyorsa Güney Kore’de kozmetik sektörü gelişmiş ve fiyat olarak uygun. Teknoloji ise Türkiye’den pahalı. (Samsung marka ürünler dahil 🙂 )

Ne Yiyorlar?

Geleneksel yemekleri et, tavuk, domuz, çeşitli sebzeler ve deniz ürünlerinden oluşuyor. Böcek yemiyorlar. Daha doğrusu böceğe benzer gördüğüm tek şey sacda ipek böceği kozasıydı.

 

Gelelim Jeju adasına!

Jeju Adası’na Ulaşım

Jeju adasına ulaşmak için Gimpo Hava Alanından 1 saat süren uçak yolculuğu ile güneye doğru yolculuk ediliyor.

Jeju Adası Hakkında

Tasavvur edebilmek adına Jeju adası yaklaşık olarak enine 70km boyuna 60km uzunluğunda Güney Kore’nin de güneyinde yer alıyor.

Adayı turizm merkezine çeviren ise Hanla dağı. Hanla sönmüş bir volkanik dağ.

Jeju Adasındaki Yanardağa Yolculuk (Hallasan)

Hanla-Halla-Dagi-Mountain-Tayfun-Gol

Jeju adasında yapılabilecek en güzel aktivitelerden biri Hanla dağının zirvesine yapılacak trekking.

Hanla-Halla-Dağı-Jeju-Adası-Tayfun-Gol

Yaklaşık 10 km uzunluğunda lav kayalarının üzerinde bulunan bir parkur. Zirveye çıkış ve iniş toplam 20 km olup molalarla birlikte yaklaşık 10 saat sürüyor.

Ziveye ulaştığınızda ise sizi müthiş bir manzara ve bulutların arasından bir görünüp bir gizlenen krater gölü karşılıyor.

Hanla-Halla-Dağı-Krater-Gölü-Tayfun-Gol

Jeju Adasında Görülebilecek Diğer Yerler

Manzara yürüyüşleri Jeju Adasında yapılabilecek diğer aktivitelerden bazıları. Deniz kenarında, manzaraya doyacağınız güzel yürüyüş parkurları mevcut.

Jeju-sight-seeing-Tayfun-Gol Jeju-sight-seeing-panaroma-Tayfun-Gol

Şelaleler

Jeju adasında görülmeye değer şelalere ulaşmak için nemli yaz sıcağında, ağaçların ve yeşilliklerin arasında serin bir yürüyüş yapılabilir.

Jeju-Island-Waterfalls-Tayfun-Gol

Son olarak

Takdir edersiniz ki 1 hafta dahi olsa Güney Kore’yi tamamen gezmek için yeterli olmuyor ve takdir edersiniz ki satırlar ve fotoğraflar anlatmaya yetmiyor. Eğer ki aklınızda Güney Kore’yi görmek varsa ve yaz sezonunda ya da ilk baharda giderseniz Jeju Adasını görmenizi tavsiye ederim.

Aklınıza takılan sorular varsa hatırlayabildiğim ölçüde cevaplamaya çalışacağım.

 

(Toplam 2.119 kere, bugün 1 kere ziyaret edildi.)