iPhone ile çektiğiniz fotoğraflardan nasıl para kazanabilirsiniz?

fotoğraf-ile-para-kazanmak

App store’da gezerken rastladığım bir uygulama dikkatimi çekti. Bunun üzerine birkaç deneme yaptım ve iphone ile çektiğiniz fotoğraflardan nasıl para kazanabilirsiniz? sorusuna cevap aradım.

Fotoğrafçılık ile ilgilenenlerin bilebileceği üzere stok fotoğrafçılığı (stock photo) adlı bir kavram, uzun süredir hayatımızda. Henüz duymamış olanlar için ise, stok fotoğrafçılığı (stock photo), amatör veya profesyonel fotoğrafçıların, internet üzerinde fotoğraf satabilmesi ile ortaya çıkan bir kavram. Stok fotoğraf siteleri ajans gibi çalışır, çektiğiniz fotoğraflar belirli kalitede ve çeşitli kıstaslara uyuyorsa, bu sitelere yüklersiniz ve onaylandığı takdirde satışa sunulur. Eğer fotoğrafınız beğenilir ve satılırsa, satıştan elde edilen tutardan belirli oranda size komisyon verilir. Ve bu şekilde fotoğrafçılar gelir elde edebilir. Komisyon oranları siteden siteye ve üyeden üyeye değişebiliyor. En meşur stok fotoğraf siteleri ise istockphoto, shutterstock, alamy vb. özetlenebilir. Tabi telefonunuz ile çektiğiniz fotoğraflar çoğu site tarafından kabul edilmeyecektir çünkü genelde belirli bir çözünürlük ve kalitede olan fotoğraflar tercih ediliyor.

Genel olarak konsept hakkında fikir edindikten sonra dönelim asıl konumuza, iphone ile çektiğiniz fotoğraflardan nasıl para kazanabilirsiniz?

Stok fotoğrafçılığını telefon ortamına taşıyan uygulamalar mevcut.  Konsept yine aynı, çektiğiniz fotoğrafları uygulamaya yüklersiniz, editör veya kullanıcılar tarafından oylanarak sisteme kabul edilir veya red edilir. Sonrasında ise fotoğrafınız satılırsa, belirli bir komisyon oranında ödeme alırsınız.

Dikkate değer bulduğum uygulamalar,

 

1 – Stockimo

stockimo ile para kazanmak

Stockimo şu an için sadece iphone kullanıcılarına hizmet veriyor. iphone ile çekmiş olduğunuz fotoğrafları (exif bilgilerine otomatik olarak bakılıyor) uygulamaya yüklüyorsunuz. Stockimo için çalışan editörler tarafından fotoğraflarınız değerlendirilerek, 0 ile 4 arasında bir puan alır. Puanı 2 ‘nin üzerinde olan fotoğraflar satışa sunulur.

Stockimo, Alamy isimli stok fotoğraf sitesi tarafından desteklenen bir uygulama, ve yüklediğiniz fotoğraflar alamy.com’daki, stockimo kategorisi altında yayınlanıyor. Eğer önceden açılmış bir alamy hesabınız varsa komisyon oranınız %45’leri bulabiliyormuş. Fakat benim gibi ilk defa üye olacaksanız, büyük ihtimalle %20 gibi bir komisyon oranı ile başlayacaksınız.

2 – Foap

foap-ile-para-kazanmak

Foap biraz daha farklı çalışıyor, hem android hem de iphone kullanıcılarına hitap ediyor. Foap’ta, yüklemiş olduğunuz fotoğraflar, kullanıcılar tarafından oylanıyor. Foap ise bir ajansa bağlı değil kendi başına bir oluşum. Fotoğraflar şu an 10$’dan satılıyor ve eğer fotoğrafınız satılırsa, fotoğraf başına 5$ ödeme alıyorsunuz. Bunun dışında çoğu zaman yarışma gibi özel aktiviteler oluyor. Bir tema belirleniyor (büyük ihtimalle dışarıdan ya da ajanslardan gelen fotoğraf taleplerine göre) ve bu tip özel aktivitelerin ödülleri de daha farklı oluyor. Örneğin kimi aktivitenin ödülü $100 kimisinin ise $300. Foap’ta biraz daha sosyal medya havası var ancak stockimo bana daha profesyonel bir yaklaşım içerisindeymiş gibi geldi.

 

 

Ben iki uygulama ile de en güzel fotoğraflarımdan bazılarını paylaştım ancak henüz hiçbiri satılmadı.

Yüklediğim fotoğraflara bakmak isterseniz

Stockimo Portfolyom

Foap Portfolyom

Siz daha önce denemiş miydiniz? Hiç internet üzerinden fotoğraf satışı gerçekleştirebildiniz mi?

 

(Toplam 1.354 kere, bugün 1 kere ziyaret edildi.)
Önceki yazıyı okuyun:
geleneksel-tıraş
Geleneksel Tıraş

Geleneksel Tıraş maceram, iş yerinde bir arkadaşımın bana arko sabun hediye etmesiyle başladı. Karakter olarak ilgi duyduğum herşeyin suyunu çıkarma...

Kapat