iphone 6s plus inceleme, test ve gözlemler


iphone 6s plus inceleme yazısı, iphone 6s plus kamera, pil/batarya, fiyat, performans, ergonomi testi gibi konularda kullanıcı gözlemlerini içerir.

Öncelikle bu yazının, bir teknik inceleme makalesi değil, kullanıcı (benim kişisel) gözlemlerime dayandığını belirtmeliyim.

iphone-6s-plus-silver inceleme

 

iphone 6s plus boyutları ve ergonomi

iphone 6s plus kullanım açısından çok keyifli, özellikle 5,5” ekran gerçekten göz doyuruyor. Ancak benim gördüğüm iphone 5, 5s, 6 ve 6s kadar ergonomik değil. Bir süre sonra eliniz, kolunuz ağrıyor. Tabiki bu bahsettiğim konforsuzluk uzun süre kullanımda ortaya çıkıyor.

 

iphone-6s-plus-gold-arka

 

iphone 6s plus kamera ve fotoğraf kalitesi

Kesinlikle müthiş. iphone 6s plus arka kamerası 12 megapiksel, ön kamerası ise 5 megapiksel çözünürlüğe sahip. Ayrıca 4k video çekebiliyor. Bunun dışında sadece iphone 6s plus’ta bulunan optik imaj sabitleyici mevcut.

Kullanıcı deneyimi olarak, çektiği fotoğraf ve video’lar kesinlikle çok başarılı. Selfie çekerken flaş olarak 5,5 inç’lik ekranı bembeyaz yaparak yüzünüzü aydınlatıyor. Güzel düşünülmüş bir özellik doğrusu.

HDR (High Dynamic Range-Yüksek Dinamik Aralık) özelliği isi otomatik olarak da devreye girebiliyor. Güzel düşünülmüş.

Live image (canlı resim) ise değişik bir özellik ancak çok gerekli mi tartışılır. İlk denediğimde, bunun video’dan ya da gif’ten ne farkı var diye düşünmüştüm. Ancak farklı olan tarafı amacı. Düşünün ki bir fotoğraf çektiniz, yani bir kareyi ölümsüzleştirdiniz, işte o an hakkında daha fazla fikir edinebilmek için güzel bir özellik.  Ancak dediğim gibi eğer o kadar ölüsüzleştirmek istiyorsak neden video çekmiyoruz ki? Bilemedim…

Not: Yazı içerisindeki fotoğrafları iphone 6s plus kamerası ile çektim. Işık koşulları biraz düşüktü, picsplay programı ile biraz keskinlik ve netlik verip, tayfungol.com yazısını da photoshop’ta ekleyip, yeniden boyutlandırdım. Özetle çok müdahale yok. Gerektiği kadar. Dilerseniz sitedeki sanatsal fotoğraflarımı da inceleyebilirsiniz. Son çekimler hep iphone 6s plus ile yapıldı.

 

iphone-6s-plus-gümüş

 

iphone 6s plus işlemci ve ram performansı

Telefona benchmark programları yükleyip yormak istemedim. Diğer telefonlarla kıyaslamaya gerek dahi duymuyorum. Sebebi ise şu. Bakın samsung veya diğer telefon üreticileri, ürettikleri telefonlara daha yüksek özelliklerde donanım koyabilir. Apple espirisi ise işletim sisteminde. Çünkü diğer markalar android’i tweak (optimize) ederken Apple kendi yazılımını kullanıyor. Yani özetle minimum donanımdan maksimum verim alması, Apple ve ios’un en sevdiğim yanı. Tabiki bu durum bir de fiyatlara yansıtılsaydı daha da çok sevinirdim. Özetle telefon akıyor, herhangi bir takılma, donma vs. olmuyor. Önceki iphone’larda da olmuyordu.

Hareket işlemcisini ise çok sevdim. Çünkü günlük kaç adım attığımı takip ederken GPS kullanmaya gerek bırakmadığı için neredeyse hiç şarj/pil tüketmiyor.

iphone 6s plus pil kapasitesi ve performansı

2750 mAh kapasiteli pil bana tam gün yetiyorsa birçok insana yetecektir. Nasıl kullandığımı anlatayım, oradan pay biçin. Günlük yaklaşık 1,5 – 2 saat spotify üzerinden müzik dinliyorum, gün içinde bolca sosyal medyada geziniyorum, fotoğraf çekip düzenliyorum, mail yazışmalarım oluyor, oyun oynuyorum, telefon görüşmelerim oluyor. Düşünün ki bu kadar zulme sabahtan akşama dek dayanabiliyor. iphone 6 plus’ta ise 2900 ya da 2950 mah gibi biraz daha büyük kapasiteli bir pil vardı, iphone 6s plus’a 3d touch için tap-tick engine yerleştirdikleri için gereken fiziksel alanı pil’den karşılamışlar. O sebeple 6s plus’ın pili 6 plus’a göre biraz daha küçük ancak kesinlikle yeterli.

iphone 6s plus 3d touch ve tap-tick engine

3d touch desteği veren uygulamalarda, kısa yollar sağlayarak erişim hızını arttırıyor. İleride 3d touch özelliğini destekleyen oyunlar da piyasaya sürüldüğünde tadından yenmez diye düşünüyorum.

 

iphone-6s-plus-gold

 

iphone 6s plus kapasite ve fiyat

3500TL’den başlayan fiyatlarıyla ceplerde yangın yaratıyor. iphone 6s plus yurt dışında da emsallerine göre pahalı ancak güzelim ülkemin güzelim vergileri ve döviz kurlarıyla birlikte böyle bir cihaz kullanmak istiyorsan bedelini göze alacaksın.

16GB lık kapasite birçok işinizi görecektir ancak sık sık ve uzun 4k videolar çekmeyi düşünüyorsanız, o zaman 64 veya 128GB ‘lık modellerini tercih etmelisinizi. 16 GB ile 64GB arasında 500TL oynuyor. Değer mi? Bence değmez ancak tabiki ihtiyaç ve bütçe sizin. Bir şey diyemem. Güncel fiyatlar için Apple iphone sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

 

Özet olarak iphone 6s plus çok güzel bir telefon. Apple’ın telefon kartelasındaki amiral gemisi. Tüm özellikleriyle gönlümü fet etti. Tek eksi yönü ise bence fiyatının pahalı olması.

Siz ne düşünüyorsunuz? Sizce fiyatına rağmen Apple iphone 6s plus almaya değer mi? Özellikleri tatminkar mı?

(Toplam 603 kere, bugün 1 kere ziyaret edildi.)