İnternet Reklamları ve Sosyal Medya Üzerine

“Facebook’un yaygınlaşması ile sosyal medya trendi ezberleri bozdu! Twitter’ın yayılması, Facebook’u da geride bıraktı!”

 

Çok değil, birkaç yıl öncesine kadar internet üzerinde bir ürün ya da hizmetin tanıtımı arama motorları ve reklam yayınlayan siteler aracılığıyla yapılıyordu. Belki çoğu ziyaret ettiğimiz sitede  pop-up (açılır pencere) reklamları, bannerlar, text reklamları yayınlanıyordu. Hatta bir adım öteye gidelim, insanlar internet reklamlarından gelir elde etmek için reklam yayını odaklı web siteleri yayınlıyorlardı.

Bu durum belki yıllardır alışık olduğumuz bir tablo ve henüz geçmişte kalmış değil. Ancak insanlarda banner körlüğü oluştu hatta internet tarayıcıları için çıkan adblocker (reklam ekgelleyici) eklentiler de bunun kanıtı. Artık bu yöntemin modası geçti!

İnternet trendleri hemen hergün değişiyor, gelişiyor ve başka alanlara kayıyor. Bu değişimin öncüsü de mobil cihazlardan internet erişiminin yaygınlaşması.

Birçok firma internet üzerinde faaliyetlerini internet reklamları ile genişletmeye çalışıyorlardı fakat sosyal medyanın gelişmesi ile artık internet reklamları haricinde sosyal medyaya ağırlık vermeye başladılar. Hatta öyle ki, bir çok televizyon yayını ve dizilerde de yayın esnasında twitter hesapları ya da #keşif kelimeleri yayınlanıyor.

Bu noktada kritik derecede önemli bir bilgi var elimizde. “İnternetteki değişime ayak uydurmak”

Büyük firmalar bu konuları idrak etmiş ve uygulamaya geçmiş durumda çünkü reklam ajansları ve sosyal medya pazarlama uzmanları ile çalışıyorlar.

Küçük ve orta ölçekli firmalar ya da kendi kişisel markasını yaratmak isteyenler için ise önerilerim şu yönde;

  • İnternet reklamı olarak arama motorları ve video reklamlarına önem verin.
  • Revaçta olan sosyal medya kanallarında hesap yaratın. Örneğin twitter, facebook, youtube, linkedin vb.
  • Şirket bloğu oluşturun.
  • En zor madde ise sosyal medya kanallarınızı ve bloğunuzu güncel tutmak 🙂 
  • Sosyal medya kanallarında her gün en az 2 durum güncellemesi yapın
  • Durum güncellemeleri kurumsal değil samimi olsun
  • İnsanların sesine kulak verin, etkileşimden kaçınmayın, kötü yorumlarına dahi alçak gönüllülükle, kırıcı olmayan, kibirden uzak cevaplar verin.
  • Gerekirse sosyal medyada sesinizi duyurmak için bir kişiyi görevlendirin.
  • Tanıtmak istediğiniz ürün ya da hizmet için tanıtım videoları oluşturun, Türk halkımız çalışkandır ancak okumak yerine izlemeyi daha çok seviyor 🙂

Başka bir yazıda görüşmek dileğiyle…

 

(Toplam 87 kere, bugün 1 kere ziyaret edildi.)
Önceki yazıyı okuyun:
Zaman Yönetimi Teknikleri – 2

Önemli Noktalar "Randevu verirken hayır demekten korkmayın!" Hayır diyebilmek evet demekten daha önemli bir meziyettir. Tabi ki bunu kırıp dökmeden...

Kapat