GOPRO Hero 5 Black Aksiyon Kamerası İncelemesi

GoPro Hero 5 Black İncelemesi

GOPRO HERO 5 BLACK - İNCELEMESİ
Gerek müzik ile ilgili bloğumda yayınladığım videolar, gerek tatil, gerek balık avlarımda kullanmak için bir video kamera ihtiyacım vardı. Bu ihtiyaç için uzun zamandır çin menşeili aksiyon kameralarına bakıyordum, alsam mı almasam mı gibisinden. Derken eşim sağ olsun, yıl dönümümüzde GoPro Hero 5 hediye ederek bu arayışımı sona erdirdi.

Bu makale diğer inceleme yazılarından farklı olsun istiyorum. O sebeple sevdiğim ve sevmediğim yönleri, aksesuar tavsiyeleri, ayarlar gibi başlıklar altında incelemek daha anlamlı olur diye düşünüyorum.

GOPRO HERO 5 BLACK - İNCELEME

GoPro Hero 5 Black ‘in Sevmediğim Yönleri

Yaptığım araştırmalara göre çok yetenekli olan bu aksiyon kamerasının en zayıf yanı ses kalitesi. Önceki versiyonlarına göre iyileştirilmesine rağmen vlogging için ayrıca bir mikrofon gerekiyor. Ya da video yu gopro ile sesi başka bir cihaz ile kaydetmek gerekiyor. Tabi ki bu cihazın öncelikli üretilme amacı aksiyon kaydetmek, vlogging değil.

Sese etki eden bir diğer unsur da cihaz ile birlikte gelen çerçeve. Bu çerçeve mikrofonları kapatıyor ve boğuk bir sese neden oluyor. Ufak bir matkap müdahalesiyle modifiye edilebilir.

Dosya boyutları çok büyük. Gerçi bu sadece gopro’ya özel bir durum değil. Çözünürlükten feragat ederek ve videoları bilgisayara aktardıktan sonra Handbrake gibi bir programla sıkıştırmak çözüm olabilir.

Pil ömrü yetmez ama evet dedirtiyor. Aşağı yukarı 1 saatte 1 pil bitiyor. Daha önceki versiyonlara göre pil kapasitesi de biraz geliştirilmiş.

Orjinal aksesuarları çok kaliteli ancak pahalı.

GOPRO HERO 5 BLACK - ÇERÇEVE - FRAME

GoPro Hero 5 Black ‘in Sevdiğim Yönleri

Kompakt ve şık bir tasarıma sahip olması beni benden aldı.

Görüntü kalitesi Sony ‘nin aksiyon kameralarına ve iphone ‘lara göre zayıf ancak kendi familyasına göre oldukça başarılı.

Housing (dalış kabı) olmadan da su altında 10 metre derinliğe kadar çekim yapabiliyor. Benim için fazlasıyla yeterli.

GOPRO HERO 5 BLACK - SU ALTI PERFORMANSI - SU GEÇİRMEZ
Sesle komut alabiliyor olması güzel. Henüz Türkçe dil desteği yok ama İngilizce anlaşabiliyoruz.

LCD ekran, birçok ayara kolayca erişebilmeyi mümkün kılıyor. Dokunmatik ekran, telefonlar kadar iyi değil ancak gayet kullanılabilir durumda. Cihazı alır almaz ekran ve lens kapağı çizilmesin diye ekran koruyucu film yapıştırmıştım. Belki o da dokunmatik performansını düşürüyordur.

Wireless (Kablosuz) bağlantı en kullanışlı özelliğidir herhalde. Çünkü kablosuz bağlantı ile telefonunuza indireceğiniz capture app sayesinde, canlı görüntüleme yapabiliyor, kameranızın pozisyonunu kolayca ayarlayabiliyorsunuz. Ayrıca capture app ile kaydetmiş olduğunuz görüntülere bakabilir, telefonunuza veya tabletinize kablosuz olarak zahmetsizce aktarabilirsiniz.

Yazıyı fazla uzatmamak için aksesuarları başka bir yazıya bırakıyorum.

Siz de almayı düşünüyorsanız, sormak istedikleriniz varsa, yorumlarda belirtirseniz elimden geldiğince yanıtlamaya çalışırım. Eğer kullanma veya inceleme fırsatınız olduysa, sizin sevdiğiniz ve sevmediğiniz özellikleri neler?

 

(Toplam 698 kere, bugün 1 kere ziyaret edildi.)
Önceki yazıyı okuyun:
suunto-traverse
Suunto Traverse İncelemesi Yayında!

Suunto Traverse Suunto Traverse, trekking ve hiking amaçlı, çeşitli özelliklerle donatılmış bir outdoor saati. Genellikle 2-3 günlük veya günü birlik...

Kapat