Gitar İçin En Ucuz DIY Pedalboard

Gitar için kullandığım efekt pedallarımı derli toplu durması açısından bir pedalboard’a sabitlemek istiyordum. Türkiye’de seçenekler ve fiyatlar malum.

Hal böyle olunca internette ufak bir araştırma yaptım. Birçok insan kendi pedalboard’unu yapıyor. Ağaç, metal, plastik vb. birçok materyalden pedalboard yapmak mümkün. Fikir vermesi açısından google görsellerde “DIY Pedalboard” diye aratabilirsiniz.

Birçok pedalboard’u inceledikten sonra ağaçtan yaparım diye düşünürken gecenin bir yarısı, vakti zamanında ikea’dan aldığım laptop desteğini gözüme kestirdim. Pedalları üzerine koydum, baktım sığıyor, aldım elime matkabı ve basit bir pedalboard yapmak için sıvadım kolları.

ikea brada laptop desteği

Yukarıda resmini gördüğünüz aslında ikea’dan 13TL’ye aldığım plastik bir laptop desteği.  Buradan ulaşabilirsiniz. Plastik olması sizi yanıltmasın gayet sağlam. Ölçüleri sizin için yeterliyse (42X31cm), pedallarınız sığıyorsa bu iş için biçilmiş kaftan.

Bu laptop desteğini pedalboard’a çevirmek için üzerine pedallarınıza uygun delikler açmanız yeterli. Açmasınız bile olur. Pedalları sabitlemeyi utunmayın yeter.

Pedalboard için gerekli malzemeler

  • Ikea Brada Laptop Desteği
  • Matkap
  • Velcro (Cırt Cırt) veya çift taraflı bant

Pedalboard Yapım Aşamaları

  • İlk olarak pedallarınızı laptop desteğinin üzerine yerleştirin ve hangi pedalı nereye sabitleyeceğinizi planlayın.
  • Delik açmak için pedalların güç ve ses kablolarının girdiği noktalarına yakın bölgeler belirleyin.
  • Matkap ile kabloların geçeceği büyüklükte delikler açın.
  • Kabloları geçirin.
  • Pedallarınızı velcro veya çift taraflı bant ile sabitleyin.

diy-pedalboard

pedalboard-tayfungol

pedalboard

Hepsi bu kadar…

Not: Sert basmanız gereken pedallar varsa, pedalboard’un altına bir destek uydurmanız faydalı olacaktır. Her nekadar sağlam da olsa plastik sonuçta ve biraz esnediğini belirtmeliyim.

Oldukça pratik ve ucuz bir yöntem olduğu için paylaşmak istedim. Böylece etrafta dağınıkça savrulmuş vaziyetteki pedallarınızı derli toplu, bir arada tutabilirsiniz. Eğer ki bu pedalboard’a uygun ölçülerde bir kutu da ayarlayabilirseniz o zaman rahatça taşıyabilirsiniz. Bunun için de yapı malzemeleri satan marketlerde güzel kutular mevcut.

Siz pedallarınız için nasıl bir pedalboard kullanıyorsunuz? Hazır mı? Kendiniz mi yaptınız? Nasıl yaptınız? Kaça mal oldu? Hangi pedalları kullanıyorsunuz?

Benim sorularım bitmez, malum iki müzisyen bir araya gelince muhabbet bitmez. O yüzden buyrun muhabbetimize yorumlarda devam edelim. Sormak istedikleriniz, eklemek istedikleriniz ve önerileriniz varsa lütfen esirgemeyin.

Eğer bu tarz makalelerden keyif alıyorsanız belirmeniz halinde daha fazlasını sizlerle buluşturmak için uğraşacağımı bilmenizi isterim.

Hoşçakalın…

(Toplam 1.042 kere, bugün 1 kere ziyaret edildi.)
Önceki yazıyı okuyun:
Krom Dambıl Seti
Ev için en iyi spor aletleri?

Ev için spor aletleri deyince akla hemen koşu bandı geliyor. Evet iyi bir seçenek ancak en ucuz koşu bantları yaklaşık...

Kapat