Gitar Çalmaya Başlayanlara 5 Tavsiye

Merhaba, Uzun süredir müzikle uğraşıyorum, gitar çalıyorum, azımsanmayacak ölçüde sahne tecrübem var, kayıt teknolojileri ile de epey uğraştım. Bunları kendimi övmek için değil sizlere müzik konusunda yol gösterebileceğime ikna olmanız için yazıyorum.

 

 

 

1-Müzik Kulağınızı Geliştirin

Şu cümleleri muhakkak duymuşsunuzdur.

– Ama benim müzik kulağım yok ki 🙁

– Onun müzik kulağı çok iyi!

Müzik kulağı demek aslında algıdan başka birşey değil. Algınızı geliştirmek için de ilginiz olması gerekli. Bu yazıyı okuduğunuza göre ilginiz de mevcut.

Peki müzik kulağınızı (ilginizi) nasıl geliştirebilirsiniz?

  • Tür ayrımı yapmadan mümkün olan her müziği dinlemek.
  • Piyano ya da gitar üzerinde 2’li , 3’lü sesler basarak ağzınızla aynı sesleri ayrı ayrı çıkartma egzersizleri.
  • Bilgisayarlar için üretilmiş çeşitli kulak eğitim programları sizlere oldukça kapsamlı bir eğitim sunabilir. Çünkü bir çoğu ünlü müzik okullarının müfredatı üzerine inşa edilmiştir.
  • Kulak eğitim setleri. Bugüne kadar hiç türkçesine rastlamadım ancak yabancı kaynaklar da İngilizce olmaksızın kullanılabilir.

 

2-Tekniğinizi Geliştirin

Aslında en kolayı tekniği geliştirmek. Çünkü mota mot parmak egzersizleri, hammer-on, pull-off, bending, alternate picking gibi tekniklere ilişkin birçok bilgiyi internette bulabilirsiniz. Bu egzersizleri yaparken de muhakkak metronom ile çalışın. Eğer metronomunuz yoksa internetten ücretsiz metronom programları bulabilirsiniz. Metronomla çalışmamanın size kazandıracağı kötü alışkanlığı değiştirmek yıllarınıza maal olabilir.

 

3- Armoni Çalışın

Belki de uygulaması en zor tavsiye budur. Çünkü armoni demek müziğin matematiği, alfabesi, mutfağı demektir. Armoni hakkında internette birçok bilgi bulabilir yetmez se armoni kitaplarına başvurabilirsiniz.

  • Öncelikle temel (majör ve minör) gamları öğrenin, öğrendiğiniz gamları 12 tonda gitar üzerinde çalın. Bu çalışma sizi uçurur.
  • Modları öğrenin. 7 tane mod var. Hepsini her pozisyonda çalın.
  • Akor kurulumlarını öğrenin. Basit akorlar (3 Ses), 7’liler, 5’liler.
  • Akorları öğrenin. Öğrendiğiniz akorları tüm pozisyonlarda çalışın.
Bu kısa liste size yol gösterecektir.

 

4- Performansınızı Kaydedin ve Değerlendirin

Gitar ya da herhangi bir enstrümanı çalışırken yapacağınız kayıt size objektif bir bakış açısı sağlayacak ve yol gösterecektir. İlla profesyonel bir kayıt altyapısı şart değil. Cep telefonunuzla bile kaydetseniz işinizi görür.

 

5- Sizden Daha İyi Çalanlara Başvurun

Ne kadar iyi olursanız olun muhakkak sizden daha iyi çalan birileri vardır. O kişilerle iletişimde olun. Size yol gösterebilirler, teknik ve armoni konusunda, ekipman konusunda, takıldığınız noktalarda yardımcı olabilirler. Eğer küçük bir yerde yaşıyorsanız ve etrafınızda böyle kimseler yoksa interneti kullanabilirsiniz.

 

Gitar ve müzik konusunda aklınıza takılan, sormak istediğiniz, paylaşmak istediğiniz şeyler varsa yorum ve sorularınıza açığım.

Bir de küçük ricam olacak; eğer bu yazıyı faydalı bulduysanız, lütfen ilgisini çekeceğini düşündüğünüz kişilerle paylaşın.

Başka bir yazıda görüşmek üzere hoşça kalın!

(Toplam 3.397 kere, bugün 1 kere ziyaret edildi.)
Önceki yazıyı okuyun:
Kişisel Blog yazmak için 5 sebep

Merhaba, Son günlerde benim de tercih ettiğim kişisel blog modası ve insanları kişisel blog yazmaya yönelten 5 sebep üzerine düşündüm....

Kapat