Geleneksel Tıraş

geleneksel-tıraş

Geleneksel Tıraş maceram, iş yerinde bir arkadaşımın bana arko sabun hediye etmesiyle başladı.

Karakter olarak ilgi duyduğum herşeyin suyunu çıkarma eğiliminde olduğum için, fark etmeden kendimi bir başka hobinin içinde buldum.

Arkadaşımın hediye ettiği arko berber sabunu aldım eve gittim. Tabi elde hiçbir ekipman yok, sabunu elimle köpürtüp yüzüme sürmeye çalıştım ama sonuç tabiki hüsran…

Dedim ki bu iş böyle olmayacak, berber malzemeleri satan bir dükkan bulup kendime bir fırça, 2 tas bir de eski usul jilet tutan kelebek makina edindim ve tekrar evde aldım soluğu.

 

geleneksel-tıraş-fırçası

 

Tabi ne bu ekipmanları kullanmayı biliyorum ne de sabunu nasıl köpürteceğimi. Başladım internette araştırma yapmaya. Sordum google amcaya, “Arko Tıraş Sabunu Nasıl Kullanılır?”. Birkaç blog gezdikten sonra kendimi bir forumun içinde buldum.

Önce berberlerin takıldığı bir forum olduğunu zannettim, farklı bir jargon, daha önce hiç duymadığım markalar, teknikler … Yılmadım okumaya devam ettim ve baktım ki bu insanlar berber değiller, geleneksel tıraşa gönül vermiş, atalardan kalma geleneksel tıraşı yaşatmaya, mevcut tıraş olma zulmünü büyük bir keyfe dönüştürmüş kişiler…

Daha sonra uluslararası platformlarda da araştırmalarımı sürdürdüm ve gördüm ki geleneksel ıslak tıraş dünya çapında rağbet görüyor.

Kullanılan ekipmanlar çok ucuza temin edilebilirken, çok pahalı ürünlerle de geleneksel ıslak tıraş mümkün. Kullanacağınız ürünler tamamen keyfinize ve bütçenize kalmış.

Geleneksel Tıraş Ekipmanları

  • Tıraş Sabunu veya tıraş kremi
  • Tıraş fırçası
  • Tıraş Makinası (Ustura, SE, DE vb.)
  • Jilet
  • Tıraş Sonrası Ürünler (After shave losyon, balsam, kolonya vb.)

 

Tıraş Sabunu ve Tıraş Kremleri

arko-tıraş-sabunu

Tıraş sabunu da tıraş kremi de koruyuculuk, kayganlık, koku, nemlendirme gibi kriterlerde değerlendiriliyor.

Milli gururumuz, vedarı iftaharımız olan Arko Tıraş Sabunu (berberlerdeki ve dedelerimizdeki o geleneksel koku) meğer dünya çapında ünlüymüş. Amazon ve ebay gibi e-ticaret devlerinde arko sabun gördüğümde epey şaşırmıştım.

Tabi Arko Tıraş Sabunu dışında birçok popüler tıraş sabunu mevcut. Örneğin, Tabac, Cella, Mitchell’s Wool Fat, Taylor Of Old Bond Street vb. Bu ürünlerin birçoğu Türkiye’de bulunabiliyor hem sabunları hem de kremleri mevcut.

geleneksel-tıraş-sabunları

 

 

Tıraş Fırçaları

porsuk-kılı-tıraş-fırçaları

Yaptığım araştırmalarda 4 çeşit tıraş fırçası olduğunu gördüm.

  • Sentetik fırçalar
  • Domuz kılı fırçalar
  • Porsuk kılı fırçalar
  • At kılı fırçalar

At Kılı Fırçalar

At kılı fırçalar eski dönemlerde kullanılmış şu anda pek rağbet görmüyor, eskiden sterilizasyon sorunları olmuş, hastalık kapan insanlar olmuş. Tabi günümüzde bu tip sorunlar pek yaşanmıyor.

Şu anda en popüler fırçalar, posuk kılı, domuz kılı ve sentetik fırçalar.

Domuz Kılı Fırçalar

Domuz kılı fırçalar diğer türlere göre biraz daha sert mizaçlı olup kullandıkça yumuşuyor. Takribi 1-3 ay. Bu sürece Break-in deniliyor. Domuz kılı fırçalar fiyat olarak uygun ve oldukça uzun ömürlü. Konfor olarak dediğim gibi zamanla yumuşadıkça konforu artıyor. Berberlerde kullanılan fırçaların büyük çoğunluğu domuz kılı fırçalardır.

Porsuk Kılı Fırçalar

Porsuk kılı fırçalar ise fiyar olarak daha pahalı ancak konfor olarak daha iyi olduğu söyleniyor. Kendi içinde çeşitleri mevcut, pure, best, silver-tip vb. Ne kadar ekmek o kadar köfte durumu söz konusu, ülkemizde 70TL ile 800TL bir fiyat yelpazesi mevcut.

Sentetik Tıraş Fırçaları

Sentetik fırçalar ise doğal hayvan kılından üretilen fırçaları taklit etmeyi amaçlıyor. Tabi doğalın yerini ne derece tutabilir, tartışılır. Henüz denemek nasip olmadı.

 

Tıraş Makinası

usturalar

Usturalar kendi içinde jiletli ve çelik usturalar olarak ayrılıyor.

DE – Double Edge yani çift taraflı jilet tutan makinalar.

SE – Single Edge yani tek taraflı jilet tutan makinalar.

Aslında DE ve SE makinalar da kendi içinde iki parça ve üç parça veya çok parçalı olarak ayrılıyor. Ayrıca jilet aralığı ayarlanabilir modeller de mevcut.

se-jiletli-tıraş-makineleri de-jiletli-tıraş-aletleri

 

Jiletler

jilet-çeşitleri

Jiletler aslında berberlerde gördüğümüz yaprak jiletler. Çok çeşitli marka mevcut. Geleneksel tıraşta en ucuz olan ürün jiletlerdir. İki tarafı keskin yüzeye sahip olanlar en yaygın modellerdir, tek taraflı jiletler de mevcuttur. Jilet seçimi çok kişiseldir, bu yüzden az miktarda çok çeşit jilet alarak size uygun jileti bulmalısınız.

 

Tıraş Sonrası Ürünler

Aslında kartuşlu (mach 3 vb.) tıraş ile tek ortak nokta tıraş sonrası ürünlerdir. Bu konuda başlı başına derya deniz olduğu için çok fazla detaya girmeyeceğim. Sadece yüzünüze yüksek alkollü tıraş sonrası ürünlerini ve paraben içeren ürünleri sürmekten kaçınmanızı önerebilirim.

 

Her ne kadar konu hakkında özet geçmek istesem de biraz detay vermenin iyi olacağını düşündüm.

Geleneksel tıraş ile tanışmış biri olarak, normal tıraştan daha uzun sürmediğini (alıştıktan ve teknik oturduktan sonra), çok daha konforlu bir tıraş biçimi olduğunu, alışverişlerinizde ölçüyü kaçırmadığınız sürece kartuşlu tıraşa göre çok daha ekonomik olduğunu gönül rahatlığıyla söyleyebilirim.

Tek solukta temel detayları paylaştım ancak fazlasını yerli ve yabancı kaynaklarda bulabilirsiniz. Oldukça detaylı bilgiler mevcut.

Son olarak geleneksel ıslak tıraş hakkında düşüncelerinizi almak isterim, deneme imkanınız oldu mu?

(Toplam 3.564 kere, bugün 1 kere ziyaret edildi.)
Önceki yazıyı okuyun:
Dalyan İztuzu Plajı
Dalyan’da Tatil! Gezilecek Yerler? İkinci Bölüm

Birinci bölümde Dalyan nasıl bir yer? Dalyan'da Nerede Kalınır? gibi konulardan bahsetmiştim. İkinci bölümde ise Dalyan'da nereleri mutlaka gezmelisiniz? Gezip...

Kapat