Ev Yapımı Likit & E-Likit Hesaplama Aracı

Merhaba,

Uzun bir süredir iş yoğunluğu ve diğer sebeplerden ötürü yeni bir yazı yazamamıştım. Telafi edebilmek için sadece yazı değil aynı zamanda ufak bir program yazdım. Ancak önce ev yapımı likitlerden bahsetmek istiyorum.

Ev Yapımı Likit

Yaklaşık 5 ay önce elektronik sigara ile analog sigaraya veda etmiştim. Bu süre içerisinde çeşitli elektronik sigara likitlerini (e-likit) deneme fırsatım oldu ancak daha özel birşeyler istediğim için damak tadıma göre kendi likitlerimi yapmaya başladım.

Temel olarak ev yapımı likit 4 farklı bileşenden oluşuyor.

  • Nbase – nikotin bazlı temel
  • PG/VG – Nbase’i seyreltmek için propilen glikol  veya vegetable gliserin
  • Su
  • Aroma – Meyve, Tütün (ben tercih etmiyorum), Kahve, Çikolata, Püskevit 🙂 vb. aromalar

Bu temel bileşenlerin dışında çeşitli tatlandırıcılar, aroma arttırıcılar ya da koruyucular da eklenebilir ancak ben tercih etmiyorum.

Malum bu bileşenleri belirli oranlarda karıştırmak gerekiyor.

  • Nbase ve PG/VG yi dilediğiniz içim sertliğine göre ayarlayabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken PG&VG için doğru CAS no’suna sahip ürünleri tercih etmelisiniz.
  • Dilerseniz akışkanlığı arttırmak için su ekleyebilirsiniz. Eklemeseniz de olur. Ben karışımlarıma genelde %2 kadar su ekliyorum.
  • Aroma için şunu söylemeliyim, fazlası boğazda gıdıklanma yapabiliyor. O yüzden %4 ya da %5 oranında aroma ile başlayıp damak tadınıza göre arttırabilir ya da azaltabilirsiniz. Aromanın yoğunluk ve yapısına göre çeşitli denemeler sonucunda kendi damak tadınızı yakalayabilirsiniz. Aromalar için önemli bir not; gıda aromaları da kullanılabiliyor ancak yurtdışında sadece elektronik sigara likitleri için üretilen aromalar mevcut. Tercihiniz bunlardan yana olursa daha iyi olacaktır.

 

Ev Yapimi Likit

 

E-Likit Hesaplama Aracı

Yabancı sitelerde gördüğüm e-likit hesaplama araçlarından esinlenerek ben de ufak bir program yazdım. Nasıl bir sonuç istediğinize göre ilgili miktarları giriyorsunuz. Program gerekli hesaplamaları yaparak size hangi bileşenden ne kadar kullanmanız gerektiğini bildiriyor.

E-Likit Hesaplama Aracına ulaşmak için aşağıdaki bağlantıya tıklamanız yeterli. Dilerseniz sitemin üst ve alt menülerinde de link mevcut.

http://www.tayfungol.com/e-likit/e-likit.php

 

Keşfettiğiniz güzel karışımları yorumlarda diğer okuyucularla paylaşmak isterseniz değişik tadları paylaşabiliriz.

Yorumlar bölümü, konu hakkındaki fikir, yorum veya sorularınız için açık, buyrun konuşalım.

 

Not 1: Kullandığım bileşenler ile ilgili marka ya da tercih belirtmeyi reklam olmaması açısından uygun görmüyorum ancak dilerseniz internette ufak bir araştırmayla yerli ve yabancı birçok kaynak bulabilirsiniz.

Not 2: Yukarıdaki yazmış olduklarım tamamen şahsi düşüncelerimdir, 18 yaşından küçükler ve büyükler için de zararlı bilgiler içerebilir. Konu sağlık olduğu için yukarıdaki yazıdan ötürü görülecek fayda da zarar da kişinin kendi sorumluluğundadır.

 

 

 

Yazımı beğendiyseniz paylaşmayı unutmayın! Ayrıca RSS Beslemerine abone olarak yeni yazılarımından haberdar olabilirsiniz.
(Toplam 95.095 kere, bugün 1 kere ziyaret edildi.)