Ev Stüdyosu Kurmak İçin Neler Gerekiyor

Merhaba, Çevremdeki birçok kişiden ev stüdyosu nasıl kurulur? Nasıl kayıt yaparım, bilgisayara şarkı kaydetmek için neler gerekiyor gibi sorular gelmesiyle “Yeni Başlayanlar İçin Ev Kayıt Stüdyosu Kurmak” isimli bu  yazıyı yazmamın faydalı olabileceğini düşündüm.

Egzersiz yapmak için, bestelerini kaydetmek için, aklına gelen müzikal fikirleri bilgisayara kaydetmek ya da sadece daha iyi bir müzik dinleme ortamı yaratmak gibi sebeplerle bir çok insan çeşitli ekipmanlarla home studio (ev kayıt stüdyosu) kuruyor, kurmak istiyor.

Bu yazımda sizlere (yeni başladığınızı düşünerek) home studio (ev stüdyosu) kurmak için gereken ekipmanlar hakkında bilgi vereceğim. Yazımı beğenirseniz home studio makalelerimin devamı gelecek. Ayrıca yazmış olduğum bu makaleyi başkalarıyla paylaşmak isterseniz yazının orjinal linkine kaynak gösterek bana bir email (tayfungol at gmail nokta com adresine) atarsanız sevinirim.   Evet, gelelim ekipmanlarımıza 🙂

Ev Kayıt Stüdyosu - Home Studio - Tayfun Göl

Kendi stüdyom değildir 🙂

 

# Ev Stüdyosu Kurmak İçin Gerekli Bileşenler #

1 – Ev Stüdyosu İçin Bilgisayar

Home Studio Ev Kayıt Stüdyosu Bilgisayarı | tayfungol.com   Evde yapacağınız kayıtlar için en uygun ve kullanışlı platform bilgisayardır. Mac veya PC tercih edebilirsiniz. Laptop ya da masaüstü olabilir. Bu konu forumlarda yıllardır tartışılıyor. Benim nacizane önerim çok fazla ayrıntıya takılmayın, günümüz şartlarında ortalama 1500 – 2000 TL fiyat aralığındaki bir mac ya da PC işinizi görecektir. Ev kayıt stüdyonuzda kullanacağınız bilgisayarda önemli parçalar;

Ram:

4GB temel düzeyde bir kullanıcı için yeterli olacaktır. Çok sayıda sanal enstrüman kullanacaksanız daha fazla ram’a ihtiyaç duyabilirsiniz.

Harddsik:

Boyut olarak ihtiyaçlarınız doğrultusunda seçmenizi tavsiye ederim. Ayrıca harddiskin dönüş hızı önemli. 7200 rpm ‘lik  harddiskler işinizi görecektir. SSD’ler de oldukça hızlı, bütçeniz bol ise bu da bir seçenek olabilir. Genellikle sistem ve programları kurmak için 1 adet, bir de müzikal kayıtlarınızı almak üzere iki harrdisk öneriliyor. Tek bir harddiski ikiye bölerek kullanmak pek önerilmese de ilk etapta bu şekilde de kayıt yapabilirsiniz.

İşlemci:

Günümüz şartlarında i5 ayarında bir işlemci işinizi görecektir. Eğer bütçe açısından sorun yok ise i7’de olabilir ancak şart değildir.

2- Ses Kartı

Ev Stüdyosu İçin Ses Kartı - tayfungol.com - focusrite-scarlett-2i2 Enstrüman ya da vokallerin sahip olduğu sesi bilgisayar ortamına aktaracak bir ses kartı, ev stüdyosunun olmazsa olmazlarındandır. Bilgisayarınızın ses kartı muhtemelen half duplex yani tek yönlü veri aktarımı yapan cinstendir.Hal böyle olunca üst üste kayıt yaparken latency denilen bir gecikme yaşarsınız. Bu yüzden çok pahalı olmayan ancak müzik prodüksyonu için üretilmiş düşük ses gecikmesine sahip ses kartlarını tercih etmelisiniz. Hangi ses kartı diye forumlarda birçok tartışma yapılıyor ancak bunlar kafanızı çok fazla kurcalamasın. Giriş seviyesi, 2 girişe sahip ses kartları her türlü işinizi görür. Focusrite, Presonus, M-Audio, T.C Electronic, Line 6 gibi birçok firmanın giriş seviyesi ürünlerini gönül rahatlığıyla tercih edebilirsiniz. Ses kartında aramanız gereken özellikler minimum 16 bit, 44100khz, 48v phantom power, 2 adet mikrofon preamp’ına sahip giriş, 2 adet hoparlör çıkışı, bir adet kulaklık çıkışı. Ayrıca ses kartları PCI, USB yada Firewire bağlantı seçeneklerine sahiptir. Bu protokollerden hangisi bilgisayarınızda varsa onu tercih edebilirsiniz. Yine forumlarda defalarca tartışılan bir konudur; yok firewire daha hızlı daha stabil, yok usb şöyle böyle. Bunlara aldırış etmeyin çünkü evde bestelerini kaydetmek isteyen bir kullanıcı açısından hepsi iş görecektir.

3 – Yazılım (DAW – Digital Audio Workstation)

Ses Kayıt Programı - tayfungol.com-cubase-live-logic-pro-pro-tools-reason-sibelius-garageband Bilgisayarımız ve ses kartımız hazır. Peki kayıtları hangi programa yapacağız? İşte bu noktada DAW – Digital Audio Workstation adı verilen ses prodüksiyon yazılımları devreye giriyor. Piyasada ücretli ve ücretsiz birçok yazılım mevcut. Bu yazılımlar temel olarak aynı şeyi yaparlar. Ses kartınızdan gelen dijital sinyalleri bilgisayarınıza kayıt eder, üzerinde işlem yapma şansı tanır. Örneğin reverb ya da delay verebilirsiniz, ekolayzır ayarları ile oynayabilirsiniz vb. Günümüzde endüstri standardı haline gelmiş olan Pro Tools çok tercih edilen bir daw’dır. Hatta bazı ses kartları ile verilen ücretsiz sürümleri mevcuttur. Pro Tools’un yakın rakipleri ise Cubase ve Apple Logic’tir. Logic sadece Mac Os işletim sistemlerinde yani Mac tabanlı bilgisayarlarda çalışır. Bu programların hepsi temelde aynı şeyleri yapar. Dolayısıyla hepsi iyidir diyebiliriz. Eğer bütçeniz kısıtlıysa ücretsiz daw seçeneklerine de göz atabilirsiniz.

4 – Referans Monitörleri

Referans Monitörleri - tayfungol.com - yamaha-hs50m Referans monitörleri, kayıtlarınızı mikslerken doğru duymanızı sağlar. Bu hoparlörler üretilirken, doğal duyum sağlamak için flat ( düz cevaplı) olması amaçlanır. Tabi ne kadar flat o kadar pahalı 🙂 Bilgisayar ya da müzik seti hoparlörleri gibi hi-fi sistemler sesi olduğundan daha renkli duyurur. Örneğin şarkınızı bilgisayar hoparlöründe ya kulaklık ile mikslediniz, başka bir ortamda dinlediğinizde miksiniz bambaşka duyulabilir. İşte referans monitörlerinin espirisi de her ortamda birbirine yakın sonuçlar alabilmektir.

Bu kısım yazıyı okumadan ya da çeşitli botlar aracılığıyla copy&paste yapan arkadaşlar içindir 🙂 Siz lütfen dikkate almayın…

Kişisel bloğum tayfungol.com’da yayınlamış olduğum bu makaleyi başkalarıyla paylaşmak isterseniz yazının orjinal linkine kaynak gösterek bana bir email (tayfungol at gmail nokta com adresine) atarsanız sevinirim.

5 – Kulaklıklar

Stüdyo Kulaklıkları - tayfungol.com - AKG_Q701   Genellikle stüdyolarda iki tip kulaklık kullanılır. Açık/Yarı açık kulaklıkar; dinleme yaparken bulunduğunuz odanın akustiğini de kulaklarınıza yansıtır ve dinlediğiniz müzik dışardan duyulur. Vokal kaydı alırken pek tavsiye edilmez çünkü vokalin mikrofonu kulaklıklardan çıkan sesleri de kayıt edebilir. Miks uygulamarı için yada canlı kayıtta enstrümanistler için daha uygundur. Kapalı kulaklıklar; arkaları kapalı olara tasarlanmıştır. Oda akustiğinden sıyrılarak size daha izole bir dinleme sağlar. Genellikle kullanım alanı kayıt sırasında müzisyenler ya da vokalistler içindir. Çünkü sesi dışarıya vermez, böylece vokalin mikrofonu kulaklıktan çıkan sesleri kaydedemez.

6 – Midi Klavye

Midi Klavyeler - tayfungol.com Midi klavyelerin içi boştur, sadece tuşlarına bastığınızda 0 ve 1 lerden oluşan dijital sinyalleri bilgisayarınıza taşır. DAW yazılımınız ise bu sinyalleri içerisinde yer alan sanal enstrümanlara dönüştürür.  Böylece midi klavyeniz ile davul, saksafon, piyano, bağlama, keman vb. aklınıza gelebilecek tüm enstrüman seslerini (elinizde bulunan sanal enstrümanlar her neyse) elde edebilirsiniz.

7 – Mikrofon

Ev Stüdyosu İçin Mikrofonlar - tayfungol.com   Ev stüdyolarında en çok kullanılan iki çeşit mikrofondan bahsedecek olursak;

Dinamik Mikrofonlar:

Shure SM 57-58- tayfungol.com

Genellikle sahnelerde tercih edilen bu mikrofon türleri ev stüdyosunda da kullanılabilir. Vokal kayıtları için Shure SM58,  enstrüman kayıtları için ise Shure SM57 güzel birer seçenek olabilir, tabi bütçeniz kısıtlı ise daha uygun modeller de seçilebilir.

Kondansatörlü mikrofonlar (Condenser Mikrofonlar):

Rode NT1A - Kondansatörlü (Condenser) Mikrofon - tayfungol.com Kondansatörlü mikrofonlar dinamik mikrofonlara göre daha hassastır. Vokal’den enstürman kayıtlarına kadar pek çok uygulama alanı vardır.  Genel olarak sahnede kullanıma çok uygun değildir. Ev stüdyolarında, radyo istasyonlarında ve profesyonel stüdyolar gibi birçok alanda kullanılırlar. Kondansatörlü mikrofonlar 48 volt phantom power güce ihtiyaç duyar. Dolayısıyla ses kartınız üzerinde bu özellik olduğuna emin olun. Ayrıca bu tip mikrofonlar çok hassas olduğu için nefes sesinizi dahi alacaktır, bu yüzden pop filter denilen patlamaları ve nefes sesini filtre eden basit bir filtre oldukça kritik öneme sahiptir. Görsellik takıntınız yoksa bayan çoraplarından kendiniz de imal edebilirsiniz 🙂 Başlangıçta MXL 990 ya da Rode NT 1 A gibi modeller oldukça işinizi görecektir.

Bu kısım yazıyı okumadan ya da çeşitli botlar aracılığıyla copy&paste yapan arkadaşlar içindir 🙂 Siz lütfen dikkate almayın…

Kişisel bloğum tayfungol.com’da yayınlamış olduğum bu makaleyi başkalarıyla paylaşmak isterseniz yazının orjinal linkine kaynak gösterek bana bir email (tayfungol at gmail nokta com adresine) atarsanız sevinirim.

Ev Kayıt Stüdyosu - Home Studio - tayfungol.com   Genel olarak bir ev stüdyosunun (home studio) olmazsa olmazlarını aktarmaya çalıştım. Tabi yukarıda bahsettiklerimin dışında örneğin oda akustiği gibi konular da önemlidir. Eğer bu yazım ilginizi çektiyse lütfen yorumlarda üzerine konuşalım. Gerçekten işe yarar bilgiler olduğuna sizde onay verirseniz ilerleyen günlerde akustik yalıtım, dinleme pozisyonu, oda yerleşimi, pluginler vb. konularda daha detaylı bilgiler paylaşmayı düşünüyorum.

Güncelleme (4 Mayıs 2014) :

Evet stüdyo bileşenlerimizi tanıyoruz ve yavaş yavaş temin ediyoruz ancak odamız uygun mu? Hoparlörler doğru yerleştirildi mi? Veya bunlara dikkat etmek ne kadar fark yaratır? Bu gibi sorular ve kayıt/miks kalitenizi nasıl arttırabileceğinizin yanıtı için “Ev Stüdyosunda Oda Akustiği ve Doğru Dinleme Pozisyonu” isimli yazıya göz atabilirsiniz.

Güncelleme (23 Haziran 2014):

Madem ki ev stüdyosu kurma niyetine girdiniz, o zaman ekipmanları biraz daha detaylı incelemek adına “Ev stüdyosu, kayıt için ses kartı önerileri” ile devam edebilirsiniz.   Sevgiyle kalın… 😉

Güncelleme (13 Eylül 2014):

Bu yazıda ev stüdyosu nasıl kurulur dedik ve kolları sıvadık! Ancak işin temeline inmek ve sağlam bir temel üzerine yapıyı inşa etmek daha sağlıklı olacağından Ses Nedir? Ses Dalgası, Frekans, Dalga Boyu, Ses hızı gibi konulara göz atabilirsiniz, ya da o kadar derine inmesek de mikrofon çeşitleri hakkında bilgi alalım derseniz Mikrofon Çeşitlerini ve Türlerini Tanıyalım isimli yazıya göz atabilirsiniz.

Güncelleme (25 Ekim 2014):

Ev stüdyosu, kayıt, mix, mastering ve hatta evde albüm yapımına kadar gidebilecek konuları içiren,  yeni projeye  www.evstudyo.com adresinden ulaşabilirsiniz.

Yazımı beğendiyseniz paylaşmayı unutmayın! Ayrıca RSS Beslemerine abone olarak yeni yazılarımından haberdar olabilirsiniz.
(Toplam 96.044 kere, bugün 32 kere ziyaret edildi.)
 • mehmet

  selamlar. home studio olayına yeni başlayacağım. daha çok enstrümental mixler yapmayı düşünüyorum. elektrogitarım, basım, dijital davulum, midi klavyem ve m-audio fast track usb var. o yüzden yazınız bir nebze faydalı oldu. ancak devamını nasıl getireceğim bir fikrim yok. 🙂

  • Referans monitörler mix için gerçekten olmazsa olmaz, devamı için bütçeniz de elveriyorsa referans monitörlerine öncelik verebilirsiniz.

   • tdtb49

    Sevgili Tayfun Göl,ben de evimde donanımlı bir home studio kurmak istiyorum,fakat benim yoğunlaşacağım alan farklı noktada.Mailleşerek seninle bu konu hakkında görüşüp,tecrübelerinden bilgi edinmek istiyorum…Ben Batı…

 • yazının devamı gelir umarım

  • Yorumunuz için teşekkürler, devamında hangi konulara değinelim?

 • Merve Aslan

  Merhaba. Home studio kurmak istiyorum kendi parçalarımı kaydetmek ve cover yapmak istiyorum ama sanırım bununla ilgili pek bilgim yok nasıl kuracağım hakkında ve uygun fiyatlara neler alabileceğim hakkında aytıntılı bi şekilde bilgi verip yardım eder misiniz ?

 • erci

  admin firewere kartı nerden alcaz hiçbiyerde yok bende cme matrix k ses kartı var yalnız kasadakı ses kartı cıkıp yerıne firewire ses kartı girecek yardımcı olurmusun

  • Merhaba, ses kartının ille de firewire arayüze sahip olması şart değil. Değişen teknoloji ile usb arayüz daha popüler hale gelmekte. Arayüzün çok büyük önemi yok, ses kartında önemli olan ses kalitesi.

 • Ibrahim

  Selam kardes ben Azerbaycandan yaziyorum onerilerini cok beyendim aynisini uyqulicam cok tesekkur ederim

  • Verdigim bilgiler isinize yaradıysa ne mutlu bana

 • Ibrahim

  Studyo konusunda basqa onerilerde bulunub yardimci olurmusun bana

  • Sorularınız varsa yardımcı olmaya çalışırım.

 • Ibrahim

  Yazdiklarin urunmeri irerliyen zamanda profesuenel studyoda kullana bilirmiyim? Yoksa ev studyosu icin dahami uygundur

  • Yazdığım ürünler orta sınıf ürünler, profesyonel stüdyolar bu tarz ürünleri çeşitli durumlarda tercih edebilmektedir. Ornegin vokalin ses rengine veya ortam akustigine shure sm 58 daha uygunsa onu tercih edebilirler. Tamamen o anki ortam, durum, proje ve tecrubeyle ilgili.

 • Deniz Yıldız

  yazı ve içeriğindeki bilgiler için gerçekten teşekkürler. peki elinde kendi kayıtlarından bir örnek var mı ? özellikle anladığım kadarıyla elektro akustik kayıt yapmışsın. merak ettim bu sistemin nasıl bir kayıt aldığını. bende yakın bir zamanda evime böyle bir sistem kuracağım.

 • F. Sebile

  Yazınız için teşekkür ederim; dediğiniz gibi akustik yalıtım, dinleme pozisyonu, oda yerleşimi, pluginler vb. konularda daha detaylı bilgi verebilirseniz sevinirim.

  • Merhaba, okuduğunuz için ben teşekkür ederim. Yakın zamanda o konular ile ilgili yazılar paylaşıyor olacağım.

 • Zamansiz Ayrilik

  Kaedeş bana ulaşma sansın varmı

  • Nasıl yardımcı olabilirim?

   • Zamansiz Ayrilik

    HOME STÜDYO KURMAK İSTİYORUM

    Behringer Podcastudio Firewire Stüdyo Kayıt Seti ALMAYI DÜŞÜNÜYRUM
    VEYA SENİN ÖNERİN VARMI LİMİT 1000 LİRA

    • Kullanım amacınız podcast kaydetmek mi yoksa müzik mi?

     • Zamansiz Ayrilik

      ŞARKI SÖYLEMEK AMACLI OLARAK

     • Behringer’i çok fazla tavsiye etmem, onun yerine Focusrite, presonus, m-audio, tc electronics, line 6, steinberg, avid ya da Roland ürünlerini tercih edebilirsiniz.

      Not: Facebook var fakat pek kullanmıyorum. Onun yerine buradan yardımcı olmaya çalışayım, böylece herkes için faydalı olur.

     • Zamansiz Ayrilik

      BEN DÜŞÜNCEM

      t.c. electronic Konnekt 6 DesktopVE

      Rode NT1-A BUNLAR SİZCE UYGUNMU KALİTELİ OLURMU SİZCE

     • Kesinlikle uzun bir süre işinizi görür. Rode Nt1-A bir çok ev stüdyosunda tercih ediliyor ve ikinci el piyasası da hareketlidir. Tc electronic ürünleri zaten kendini kanıtlamış ürünler. Eğer monitörünüz yoksa ileride bunlara ek olarak muhakkak bir çift edinmenizi tavsiye ederim.

     • Zamansiz Ayrilik

      MONİTÖR ŞİMDİLİK DÜŞÜMÜYORUM t.c. electronic Konnekt 6 Desktop BELLİ BİR YERE KADAR GÖTÜRÜR DÜŞÜNÜYORUM MONİTÖRLER PAHALIYA PATLIYOR ONUN YERİNE Bİ ÖNERİN VARMI PEKİ

     • Kendimden örnek vereyim, 4 yıl boyunca hep monitörü arka plana attım, erteledim. Aldığımda ise 4 yıl boyunca ne kadar yanlış duyumlar yaptığımı fark ettim. Tavsiyem 3 yılda sürse 5 yılda muhakkak orta derece de olsa bir çift monitör edinin. Hiçbir kulaklık ayda başka alternatifler, referans monitörlerinin yerini tutmuyor.

     • Zamansiz Ayrilik

      tek eksiğim monitörler kaldı inşh onuda alcam 2 aya kadar dediğim gibi tc rlrctronic deskop ses kart ve nt1a rode mikrofon

     • Zamansiz Ayrilik

      YA FACE FELAN YOKMU Bİ KOBUŞSAK

 • Hakan Beledioğlu

  ÖNCELİKLE DEĞERLİ BİLGİLERİNİZDEN DOLAYI ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM BEN BİR EV STÜDYOSU KURMAK İSTİYORUM ANCAK BUNUN YAKLAŞIK NE KADAR TUTACAĞINI BİLMİYORUM BENDE BİLGİSAYAR ELEKTRO VE KLASİK GİTAR VAR BUNU DIŞINDAKİLERLE NE KADAR TUTAR YAKLAŞIK 🙂

  • Ses kartı 300-1000 TL
   Mikrofon 300-1000 TL
   Monitör yaklaşık 600-1200 TL
   Kulaklık 200 TL
   Yazılım – ?
   Yukarıda vermiş olduğum rakamlar tamamen afaki 🙂 işin özü aslında tamamen size ve yapmak istediklerinize bağlı, ne tarz müzik yapacağınıza, vokal, canlı enstrümanlar vb.

   Doğrudan şu kadar tutar demek maalesef mümkün değil.

 • ismail

  orta derece bir study ne kadara gelir fiyat olarak _?

  • Hakan Bey’e vermiş olduğum cevap aslında sizin için de geçerli.

   Ses kartı 300-1000 TL
   Mikrofon 300-1000 TL
   Monitör yaklaşık 600-1200 TL
   Kulaklık 200 TL
   Yazılım – ?
   Yukarıda vermiş olduğum rakamlar tamamen afaki 🙂 işin özü aslında tamamen size ve yapmak istediklerinize bağlı, ne tarz müzik yapacağınıza, vokal, canlı enstrümanlar vb.

   Doğrudan şu kadar tutar demek maalesef mümkün değil.

 • MEHMET

  MXL 990 ya da Rode NT 1 A hangisini almmı tasiveye edersin MXL 990 arasında ses farkı varmı

  • Açık konuşmak gerekirse ben ikisini de denemedim. Ama ses farkını thomann.de sitesinden dinleyebilirsiniz.
   MXL 990 için, http://www.thomann.de/gb/mxl_990.htm?sid=f2afd413a6a8abbda1ee60ad8153ad50

   Rode NT 1A için, http://www.thomann.de/gb/rode_nt1a_complete_vocal_recording.htm

   Açıkçası yakın zamanda ben de mikrofon alacağım, şimdilik Shure SM58 ile idare ediyorum fakat kondansatörlü olarak tamamen bütçesel sebeplerden ötürü MXL 990 almayı düşünüyorum.

   Bu arada deneme imkanınınz var ise gidin 2 mikrofonu da deneyin. Vokal amaçlı düşünüyorsanız, her mikrofon herkeste aynı soundu vermez. Bakarsınız bu iki modelden çok daha farklı bir model sizin ya da solistin sesine daha uygun olabilir.

 • koray

  Rode NT 1 A almak istiyorum fakat 2 el nerden alabilirm web site yada adres verebiirmisin

  • Sahibinden.com, sanalpazar.com, gittigidiyor.com ya da muziktek.net forumlarının ikinci el bölümlerine bakabilirsiniz.

 • koray

  normal bir fiyata conderser mikrofon alcam vokal için ne almamı tavsiye edersiniz

  • Giriş seviyesi condenser mikrofon olarak MXL 990, Audio Technica AT2020, Behringer B1, Samson C1 önerilen mikrofonlar.

   Amerika Satış Fiyatı 100$ civarındaki tüm mikrofonlar işinizi görecektir. Tabi Amerika’da 100$ olan mikrofonun Türkiye’de 600TL’ye dahi satıldığını gördüm. MXL990 işinizi görecektir.

 • Sadi Can

  Ses Kartı: Lexicon Omega Studıo
  Mikrofon: Shure PG58 vokal PG57 Estrüman
  Bu ürünleri önerirmisiniz? Teşekkür ederim

  • Merhaba, Lexicon hiç kullanmadığım için hakkında fikrim yok.

   Shure PG Serisi ise SM serisinin uygun fiyatlı alternatifidir. Bir SM serisinin yerini tutmaz ancak isimsiz ya da kalitesiz dinamik mikrofonlardan iyidir.

   Tabi bunlar benim düşüncelerim, mikrofon kişiden kişiye değişir. Benim sesime iyi gelen sizin sesinizi kötü duyurabilir. O yüzden mikrofonu denemeden almanızı tavsiye etmem.

 • batuhan enderin

  merhaba arkadaşlarla grup kurduk garajda çalışmayı düşünüyoruz 2 elektro gitar ve baterimiz var zaten bateriye susturucu takıcaz elektronun birini bas niyetine kullanıp diğerinin de sesini kısıcaz fakat mikrofon ve hoparlörümüz yok henüz bu konuda yardım edebilir misiniz pek bi bilgim yok da 30-40 wattlık bi hoparlör alsam mikrofona bağlayabilir miyim? klasik gitar da var ritim gitar olaak kullanmak için öpücük mikrofonları nasıl bağlayıp kullanabiliriz? ve ses kaydı yapmak istesek en maliyetsiz hangi şekilde yapabiliriz? mesajımı cevaplayarak yardım ederseniz çok sevinirim..

  • Merhaba, anladığım kadarıyla siz herkesin bir birini duyabileceği bir prova sistemi kurmak istiyorsunuz ve dilerseniz kayıt da yapmak istiyorsunuz.

   Temel olarak bir mikser 2 hoparlör işinizi görür, kayıt için de mikserin aux çıkışından herhangi bir kayıt cihazına kayıt alabilirsiniz ya da en basitinden ortaya bir cep telefonu koyup kayıt yapabilirsiniz.

 • syna94

  100 lira civarı önerebileceğiniz evde vokal için kullanabileceğim mikrofon var mı? 40-50 liraya satılan mikrofonlar ne kadar kalitelidir?

  • Malum hergün dolar yükseliyor, bir de distribütörlerin abartılı kar oranları göz önüne alındığında malesef 100 TL’nin altında önerebileceğim “sıfır” bir mikrofon Türkiye şartlarında bulunmuyor 🙁

   100TL civarında 2.el temiz Shure PG 58 bulabilirsiniz. Bu mikrofonu Shure SM58’in biraz daha maliyeti düşürülmüş versiyonu olarak düşünebilirsiniz. Canlı müzik için düşünülmüş olsada ev şartlarında işinizi görecektir.

   Eğer imkanınız varsa üzerine biraz daha ekleyip kondansatörlü mikrofonlara da bakabilirsiniz.

   Ancak şunu da belirtmeliyim ki, pahalı mikrofon güzel kayıt demek değildir. Herkesin ses rengine göre iyi mikrofon değişir. Önemli olan eldeki şartlarla en iyisini yapmayı öğrenmektir.

   Bu arada 40-50 TL’ye pek uygun birşey bulabileceğinizi sanmıyorum tabii şans meselesi… Bence 40-50 TL’lik bir mikrofon yerine kayıtları bilgisayara atmanıza olanak sağlayan bir cep telefonu daha iyi sonuç verebilir…

 • mustafa can

  merhaba adım mustafa sakaryada ıkamet edıyorum yasım da 20,

  bende evimde ev studıosu kurmak istiyorum..

  PC OLARAK İ5 var

  mıkrofon olarak dopler dm-500, 16 kanallı telsız var..

  2 tane JBR “JİBİER” MONUTOR VAR.

  Ashton UMK61 USB Midi Klavye.almayı dusunuyorum. VE….

  Bas: Bariton ses aralıkların da gıdıyorum.

  bu seslere uygun mıkrafon ıle kulaklık hangısı olmalı,?
  sesuyumum ıcın de hangı studıo programı olmalı ?
  elımde olan malzemeler de benım ıhtıyacımı gorebılır mı.?
  ve esnturman calmayı bılıyorum.
  pıyano ve org biliyorum. bunun ıcın de kayıt aşamasın da kayıtlarımı kendım yapayıp.
  kaydetmek, duzenlemek ıçın de yardımcı olabılecek en alternatıf programı onerırsenız cok ıyı olur
  yardımcı olursanız sevınırım..

  • Mustafa merhaba. Ben de sakaryalıyım fakat orada yaşamıyorum, orada olsam, yüz yüze görüşüp yardımcı olmaya çalışırdım. PC işini görür. Yeterki ram’i bol, harddiski hızlı olsun. Gerisi teferruat 🙂

   Bahsettiğin mikrofon hakkında fikrim yok ancak eğer sesini düzgün duyurabiliyorsa problem yok demektir. Eğer memnun değilsen kayıt için shure dinamik olarak sm 58 veya kondensatörlü olarak MXL 990 denemeni önerebilirim.

   Midi klavyelerin hepsi temel olarak aynı görevi görür. İçi boştur. Ekstra fonksiyonlar pratik olabilir ancak olmadan da olur. Midi klavye için önemli olan piano tuşesidir kanımca.

   Senin istediğin program türünü daw olarak tanımlayabiliriz. Digital Audio Workstation (Dijital Ses Çalışma İstasyonu). Temel olarak tüm daw’lar hemen hemen temel fonksiyonları barındırır ve hepsi işini görecektir. Hangisine ulaşabiliyorsan makbulü odur. Cubase, nuendo, protools, logic vb. Hepsi de iyidir. Kullanım olarak sana hangisi daha rahat geliyorsa ve bütçene hangisi uyuyorsa onu tercih edebilirsin.

   Bu önerileri göz önünde bulundururken bütçe olarak ta ilk etapta fazla açılmamanı öneririm.

 • mehmet turgut

  Merhaba
  Canlı enstrüman ve vokal kaydı için ufak bir stüdyo kurmayı düşünüyorum. Sanal enstrüman kullanmayı düşünmüyorum.
  Focusrite Scarlett Studio komple stüdyo paketi işimi görür mü?
  Bir sorum daha var; kulaklık, referans monitör’ün yerine kullanılabilir mi?
  Şimdiden teşekkürler

  • Focusrite paketi işinizi görecektir. Kulaklık, referans monitörünün yerine kullanılabilir demek doğru olmaz. Kulaklık ile miksinizi yaparsınız, arabada, evde, bilgisayarda, cd-çalar’da vb. değişik ortamlarda dinlediğinizde her seferinde farklı duyarsınız. Uzun bir süre yaptığınız denemeler sonucu orta noktayı yakalayabilirsiniz. Ancak ben bunun çok sağlıklı olmadığını düşünüyorum. Özetle referans monitörüne yapacağınız yatırım, eğer bütçeyi fazla zorlamayacaksa, miks için kaçınılmazdır.

 • yusuf

  merhaba
  ben evimde amatör şarkılar yapmakk istiyorum
  Kondansatörlü bir mikrofon alıp bilgisayarımın kasasının usb girişine takıp

  ve atıyorum adobe audition gibi bir programa beat atıp onun üzerine söz yazıp okumak istiyorum biraz yardımcı olurmusun slow olarak yapıcam

 • Hasan

  Merhaba 2005’ten beri mc’yim. Her zaman bu malzemeleri alırsam acaba kayıtları almayı başarabilir miyim diye düşünüyordum ve açıkçası korkuyordum. Kendime güven sorunum var biraz. Bu yüzden almadım. Şubatta askere gideceğim döndüğümde sürekli yazacağım için çok daha sağlam geleceğimi düşünüyorum ve az buçuk birikimim de olacaktır. Malzemeleri orta kalitede almamda sakınca olmaz diye umuyorum. Bu işi gerçek anlamda yapmak istiyorum. Sizce malzemeleri alırsam kayıt almakta falan zorlanır mıyım ? Yada bunları öğrenmem ne kadar zaman alır. Yardımcı olursanız gerçekten çok sevinirim. Teşekkürler.

 • Emre Toker

  Merhaba. Bişey sorcam benim sadece mikrofonum var proğramdan kayıt’ı başlatıyorum höparlörden çıkan fon müziği sesi mikrofona geliyor ve net çıkarmıyor orjinali gibi çıkarmıyor aynı telefon ses kayıtı gibi çıkartıyor ne yapmam lazım yardımcı olurmusunuz..

  • Bilgisayarınızın ses kartı half-duplex olduğu için (yani önce veriyi alıyor sonra veriyor, aynı anda veri alıp veremiyor) bu sorun oluşur. Asio4All isimli yardımcı program ile bir yere kadar latency (gecikme) düşürülebilir ancak en sağlıklısı, başlangıç seviyesi de olsa harici bir ses kartı edinmek.

 • Tugce Guder

  Merhabalar, bu ekipmanlari nereden satin alabilmemiz daha uygun olur? Bir magaza onerir misiniz? ya da internet sitesi… Ben Istanbu’da oturuyorum uygun olarak bulabilecegim neresi vardir? Simdiden tesekkur ederim…

  • Burak Ili

   Tünel’de çeşitli dükkanlar ve modeller bulabilirsin uygun olarak

 • Ali Fuat

  *****ACİL YARDIM**** Arkadaşlar ben ses kartı olarak Creative Emu 0404 usb ve mikrofon olarakta Studio Projects B1 almayı düşünüyorum bu işte monitör olması şartmı sadece sesi kaydetçem pc de programla beat ile birleştircem yeterli olurmu bu ikisi ?

  • Merhaba,
   Evet, ihtiyaçlarınız doğrultusunda yeterli olablir.

 • baris

  Ben almanyadayim hepsini ayri ayri alcamda hepsi 220 euroya gelcek olmazmi ??

  • disqus_t1BJI57tIL

   kardesim tayfun göl’ün cevap vermesi lazim

  • Merhaba hepsinden ne kastteğinizi anlamadım…

 • Emir Dövencioğlu

  Merhaba yazi cok faydalu teşekkürler. Ben birkaç arkadaşım ile home stüdyo kurmayı planlıyorum. Internette paketler var o paketlerden hangisini önerirsiniz?

 • Ayca Bilgilier

  merhaba 🙂 benim home studiom var biraz erken başladım 2-3 kayıt yaptım presonus’um var (kulaklığı , mikrofonu , seskartı ) var içinde. artı olarak ne alabilirm. gitar çalıyorum. ve live olarak değilde coverlarımı pro bir şekilde yapmak istiyorum midi klavyenini faydası olur mu? yardım ederseniz çok sevinirim.

  • Merhaba,
   Elinizdeki ekipman temel düzeyde kayıt yapmanız için yeterli olacaktır. Midi klavye ile müziğinizi geliştirebilir, sanal enstrümanlar ekleyebilir ya da ritm veya bass ekleyebilirisiniz. Ancak iş sadece ekipmanda bitmiyor, size tavsiyem elinizdeki programı mümkün olduğunca öğrenmeniz. Hatta bununla da yetinmeyip sesin frekans aralıkları, çeşitli sinyal işleyiciler (örneğin, kompresör, efektler, eq) hakkında mümkün olduğunca bilgi edinmeniz.

 • Maestro Seyfullah Zeyrek

  Çok güzel ve açık net anlatmışsınız çok teşekkürler öncelikle 🙂

  Benimde bir sorum olacaktı;

  Ben laptopta almak zorundayım kaydı ve m-audio usb fasttrack 2’yi çok beğendim özellikleri falan uyuyor benim kriterlerime ancak üretimden kaldırılmış şansıma küseyim gibi ama 😀 Rode NT1A ile uyumlu olur mu bu ses kartı acaba sorunsuz rap müzik için kaliteli vokaller alabilir miyim?

  • Fasttrack 2’de hatırladığım kadarı ile phantom power desteği olması lazım ancak yine de emin olmadan almayın. Eğer phantom power var ise herhangi bir condenser mikrofonu çalıştıracaktır. Rode NT1A ev stüdyolarında sıklıkla kullanılan bir ürün, ihtiyacınızı karşılayacaktır.

 • bora

  Slm iyi aksamlar benim bi sorum olucak bende ses karti olarak M-audio 192 Audiophile review monutor olarak M-audio av 40 mikser olarakta daynacord pawermate 1000 var sizce bunlarla iyi kayit yapabilirmiyim pc daha bakmadim bende piyanistim he bide korg pa 3x sim var:) biraz bilgi verirseniz cok sevinirim simdiden cok Teşekkürederim. Saygılar. .

  • Elinizdeki ekipman kayıt yapmak için gayet yeterli, bilgisayarınıza kuracağınız bir daw ile (yazıda ayrıntılar mevcut) dilediğiniz gibi kayıt yapabilirsiniz.

 • Noyan

  arkadaşlar merhaba, benim sorum şu; Evde ses kaydı alabileceğim bir oda yapmak istiyorum diyelim, Akustik sünger, Kauçuk duvar panoları vs bir sürü materyal var, bütçe yüksek bile olsa çok saçma bir akustik kurma şekli çıkabilir diye düşünüyorum. Akustik düzenleme neye göre yapılıyor? en ideal malzemelerle kaç para harcayarak bunu yapabiliriz?

 • Onur Eren

  Pa800 İsimli Bir professional Arrenger orgum var ve bunun için set yaptım ama internete (youtube,facebook vb.)koymak için hucüm veya kanal kayıt yapmak istiyorum yardımcı olursanız çook memnun kalırım (not:bbu set düğüncüler için ve tanıtmam gerekiyor…)

  • Ücretsiz blog servisi veren yerlerden bir üyelik alarak oluşturacağınız blog sayfalarında ürünlerinizi tanıtabilirsiniz. Hücüm veya kanal kayıt konusunda ne yapmak istediğinizi tam olarak anlayamadım.

   • Onur Eren

    Mesela yaptığım türkü demolarını kayıt etmek için hangi basit bir programı kullanabilirim

    hücum kayıt:hücum aynı anda tüm enstrumanların grup olarak kayda girmesi

    kanal kayıt:herkes ayrı ayrı kaydını yapar ve bu kayıtlar birleştirilir.

    bu arada yanıtladıgınız için teşekkür ederim

 • Can Basturk

  Merhaba bende referans monitörü yerine logitec in bayağı kaliteli subwoofer la beraber bir ses sistemi var bu benim işimi görürmü?

 • Can Basturk

  Merhaba bende referans mınitörü yerine logitec in kaliteli subwoofer lı bir ses sistemi var işimi görürmü

  • Merhaba, isinizi ilk etapta görür ancak yaptığınız miks i başka sistemlerde dinlediğinizde sonuclar farklı olabilir.

 • Yasin Bayraktar

  Merhabalar Tayfun bey

  Electro, Electro house müzikle uğraşıyorum ve ilk stüdyomu kurmak üzereyim. Bu stüdyo için 10 bin tl bütçe ayırdım. Ve şöyle bir takım oluşturdum ;

  – İ mac
  – M-audio axiom pro 49
  – Yamaha hm50
  – Focusrite 2i2
  – Cubase 7
  – Komplete 9 ultimate

  Bu takım Komplete içinde olunca bütçemi biraz aşıyor. Ama komplete de istediğim seslerden bol miktarda var ve beni uzun süre götüreceğini düşünüyorum.

  Sizce nasıl bir takım oluşturmuşum eksikleri varsa nelerdir ve Komplete konusunda ne söyleyebilirsiniz ?

  • Liste gayet başarılı olmuş, bütçede komplete’e yer acmak icin listede bir takım oyuncu degisiklikleri de yapabilirsiniz. Fiyatları net olarak bilmesem de, klavye olarak axiom yerine oxygen, yazılım olarak cubase yerine Logic (en son 200 dolardı yanılmıyorsam) gibi alternatifler olabilir mesela, hatta kulaklığa bile para kalabilir ya da bütçe biraz daha genisletilebilir.

   Müzik ve kayıt tecrubenizi bilmediğim icin cok detaylı yazamıyorum ancak genel bir öneri pluginlere cok para harcamamaktan yana. Atıyorum komplete’i aldıktan bir sure sonra sesler tatmin etmez başka pluginlere yönelirsiniz iste bu duruma karşı tetikte olmanızı onerebilirim 🙂

   Şimdiden hayırlı olsun yeni stüdyonuz…

   • Yasin Bayraktar

    Kayıt tecrübem orta düzeyde daha önce acid pro ve fl studio ikilisini kullandım loop oluşturmaları ve pluginler için fl, mixing için acid kullandım m-audio 2496 ses kartı ve orta düzey pc de çalışmalarım oldu. Yani kısaca ne yapmam gerektiğini biliyorum,tonlarım ve harmonim beğeniliyor ve ben bunları üst düzeyde sesler ve cihazlarla biraraya getirmek için uğraşacağım.

    Sanırım komplete yeni sürümlerinde upgrade şansı tanıyor ve bu çok ucuz olmasa da ilk aldığımızdaki kadar pahalıya gelmiyor. Ki zaten o seslerden sıkılabilmem en az 2 yılımı alır herhalde 🙂 1 sesi 10 dan fazla değişik hale sokup denemeyi seviyorum o kadar sesi denememin uzun süreceğini düşünüyorum.

    Logic fikrini biraz araştırmam gerekiyor hakkında çok şey bilmiyorum. Axiom yerine oxygen aynı işi görürse oxygen de olabilir. Fakat kulaklık düşünmüyorum ya klavyemden ya da yazılımdan kısıp hemen hemen denk getirmeye çalışacağım.

    Verdiğiniz bilgiler içimi rahatlattı. Bilgilerinizi paylaştığınız için çok teşekkür ederim.

 • Cenk Şenci

  tayfun bey merhabalar,

  elimde boss me25 marka elektro gitar prosesörü var, aletin üzerinde usb ile pc ye doğrudan bağlanma olanağı ve ses kartı olarak kullanma imkanı var. fakat diğer ses kartlarına göre farkı var mıdır? kalite düşüşü yaşar mıyım? ( örnek olarak:clean tonları kulaklıkta duyduğum gibi alamıyorum kayıtlarda)

  • Cenk bey merhaba,

   Bizim için aslında birkaç değer çok önemli. Birincisi AD-DA(Analog to Digital,Digital To Analog) converter yani dönüştürücülerin kalitesi çok önemli.

   İkincisi çözünürlük ve frekans.

   Boss’un AD-DA dönüştürücelirinin kötü olacağını sanmıyoum. Tabiki bir RME kalitesinde de değildir.

   Boss’un sitesinden baktığımda şu bilgiler verilmiş.
   DA Conversion 24-bit
   Sampling Frequency 44.1 kHz

   Bunun anlamı CD kalitesinde kayıt yapabilirsiniz.

   Clean tonları kulaklıkta duyduğunuz gibi alamamanızın bir çok nedeni vardır. Dinlediğiniz ortamın akustiği, cihazın efekt çıkışındaki simulatörler, kayıt programındaki parametreler vs.

 • Mert Ali

  Merhaba mikrofon alacağım her ihtiyacımı görsün istiyorum 250 tl ye kadar bütçem var ne önerirsiniz?

 • Macide

  merhaba bende masaüstü bilgisayar mikrofon hoparlör ve mikrofon filtresi var fakat ses kartı fiyatları bütçeme uygun deil elimdekilerle ses kayıt yapabilir miyim yeterli olur mu ?

  • Ses kayıdı yapabilirsiniz tabiki fakat kayıt kalitesi, bu iş için yapılmış bir ses kartındaki gibi olmayacaktır.
   Size tavsiyem bu detaylarla vakit kaybetmeden, denemelere başlayın eğer kayıt kalitesi tatmin etmezse kullandığınız yazılım üzerinde ne gibi ayarlarla iyileştirebileceğinizi araştırırsınız.

 • Ibrahim Aydın

  Öncelikle selamun Aleyküm Tayfun abi arkadaşımla ufak çaplı bir stüdyo kurmak istiyoruz bütçemiz 650 lira bilgisayar ram 1 gb ekran kartı 1gb bunlar yeterlimi şimdilik ilerde param olursa rami yükselticem inşallah bide kayıtlarımı hangi programla alıp mixleyebilirim ?

  • Merhaba İbrahim kardeşim.

   Bahsettiğin bilgisayar için RAM biraz zayıf kalabilir. Ekran kartının çok fazla önemi yok.

   Eğer ki sadece kayıt yapacağım plug-in kullanmayacağım dersen ya da sadece kayıt yaptığım programın içinde gelen plug-in leri kullanacağım dersen bence günümüz şartlarında minimum 4GB Ram’e ihtiyacın olacak.

   Program olarak da aşağıdaki programlardan hangisine ulaşabilirsen uygundur.

   Cubase, Pro Tools, Sonar, Adobe Audition, Studio One, Nuendo vb.

 • aresbaracuda

  merhaba

  bizim 5 kişilik bir grubumuz var evde çalışıyoruz genelde ancak şu anda bir ev studyosu kurmaya ihtiyacımız var bağlama, akustik gitar, bas gitar , elektro bateri ve vokalden oluşuyor. Evde nasıl bir ekipman kullanmamız gerekir sizce önceleri bir mixerle çıkış alıp kulaklıklarla da tüm sesleri alıyorduk ancak seste parazit yapıyor muhtemelen bu mixer kaldırmıyor tüm sesleri yani tek tek çaldığımızda sesler normal ancak tüm grup girince özellikle bass gitar sesleri boğarak distortiona sebep oluyor. Sesleri dışarı hiç vermediğimiz için hoparlör veya referans monitöre ihtiyacımız yok ancak ihtiyacımız olan şey yeni ve daha kaliteli bir mixer midir? Yoksa ses kartı alarak pc’den programlar ile oynayarak güzel sesler mi elde etmeliyiz?

  Teşekkürler

  • Merhaba, ev stüdyosu kurma amacınız kayıt öncelikli mi prova öncelikli mi? Çünkü bu konuyu netleştiremezsek yanlış yönlendirme olabilir.

   Eğer sisteminiz prova amaçlı ise, mevcut mikserinizde seviyeleri düşük tutmayı deneyebilir, kulaklık çıkışları için kulaklık preamp’ı edinebilir, bass gitarı DI box ile miksere girmeyi deneyebilirsiniz. Ya da bass gitarı, bass gitar amfisinden line out çıkış alarak miksere girmeyi deneyebilirsiniz.

   Tüm bunlar sorunu çözmez ise mikseri ayrı bir power amp ile besleyebilir ya o mikserden top yekün kurtulabilirsiniz. Tabi ekstra bir yatırım yapmadan önce tüm bu ihtimalleri değerendirmenizi öneririm.

   Eğer kayıt amaçlı ise daha farklı bir setup kurmamız gerekir.

   Umarım sorunuza net bir şekilde ışık tutabilmişimdir.

   • aresbaracuda

    Aslında hem prova hem kayit için istiyoruz ama kaydin o kadar profesyonel olmasi sart diil o yüzden onemli olan sadece su an icin iyi ses alabilmek mevcut mixerde baya bi sorunlar var o yüzden kesin degistirmemiz gerekiyor yani dip sesler cizirtilar giris çıkışlarda eksiklikler ve coklama yapmalarımiz yüzünden sistem ayrica bass gitar ve baterinin akimlarini kaldirmiyor yani her halukarda bizim bi mixer veya seskarti almamiz sart gorunuyor ancak napacagimizi bilmiyoruz su anda bizi ne kurtarir mixer marka ve modelleri hakkinda da bilgi verebilir misiniz?

    • Prova için bir önceki mesajımda belirttiklerimi dikkate alırsanız büyük ölçüde sorun çözülecektir. Marka olarak biz sahnede genelde soundcraft marka mixer’lerden iyi sonuç alırdık. Onun dışında yamaha’lar da iyidir. Tabi almadan önce muhakkak denemenizi tavsiye ederim.

     Kayıt konusuna gelecek olursak eğer hücum kayıt yapacaksanız mikserin line-out veya record-out çıkışından iki kanallı bir ses kartına göndererek kayıt yapabilirsiniz ancak böyle bir kayıdı daha sonra düzeltemezsiniz.

     Eğer kanal kayıt yapacağız dersenz, ses kartları ile ilgili yazmış olduğum yazıya göz atmanızı öneririm. Linki aşağıda paylaşıyorum.

     http://www.tayfungol.com/ev-studyosu-kayit-icin-ses-karti-onerileri/

     • aresbaracuda

      Peki behringer europower pmp 5000 marka bir power mixer buldum bizi idare eder mi bu alet ayrica biz 5 tane kulakliktan sesi alacağız bize ayrica bir kulaklik preampi gereklimidir? Enstrumanlara ayri ayri efekt vermek icin nasil bir mixer tercih etmemiz gerek sizce??Sesleri hucum kayit aldiktan sonra tek tek düzenleyebilmek icin nasil bir ses kartina ihtiyacimiz var acaba ?? Cok tesekkurler yardımlarınız icin

     • Ben şahsi olarak behringer’in kulaklık çoklama maksatlı kulaklık preampı veya midi foot controller’larından başka hiçbir ürününü alacağımı zannetmiyorum.

      Genelde mikserlerde aux1,2 ya da send 1,2 şeklinde 2 farklı efekti kanallara istenilen farklı seviyelerde yollayabilirsiniz.

      Kulaklık preampı büyük ihtimalle gerekecektir. Aksi takdirde 5 kanala ayrı ayrı kulaklık nasıl verebilirsiniz bilmiyorum.

      Hücüm kayıttan sonra kanalları tek tek düzenleyemezsiniz. Çünkü hücum kayıtta ya ortada tek bir mikrofon olur odadaki sesi alır ya da mikserin ana çıkışları gibi çalışan line-out veya record-out çıkışlarından ses alırsınız. Yani özet olarak hücum kayıtta ses kaynağı tektir, dolayısıyla tek bir ses kaynağını birçok farklı kanala ayrıştıramazsınız.

      Eğer kanal kayıt yapacağız diyorsanız çok kanallı bir ses kartı tercih etmelisiniz.

      Ses kartı tercihi ile ilgili olarak –> http://www.tayfungol.com/ev-studyosu-kayit-icin-ses-karti-onerileri/ –> adresinde gerekli bilgiler mevcut.

      Eğer kafanızda netleşmeyen noktalar kalırsa açıklamaktan memnun olurum.

     • aresbaracuda

      Kulaklik preampi olmadan çözümü su sekilde bulmustuk stereo giris Çoklayıcı aletlerden aldik çok ucuz bunlar bir liraya falan satılıyor tabiki aldigim sesi dusuruyordur ancak gecici bir çözüm olarak basarili olmustu ama kulaklik preampi su anda dusunuyoruz mixer anlaminda 1000 liradan fazla bir butcemiz yok asiri profesyonel bir studyo kurmayi dusunmedigimiz icin behringeri fiyat kalite performance anlaminda dusunduk sizin onerebileceginiz soundcraft modeli weya yamaha modeli varsa bilgi verirseniz memnun oluruz

 • erdem

  tayfun yardım edebilirmisin tc dekstop konneckt 6 kullanıorum store ın faydalanamıyorum

  • Erdem merhaba. Store derken tc electronic in kendi Store u mu? Ya da şöyle sorayım, konnekt 6 ile gelen uygulamaları mi indirmede sorun çıkıyor?

   • Guest

    HER İKİSİDE SRORE ÇIKIŞTAN KATIT ALAMIYORUM CUBASE 5 KULLANIYORUM

   • erdem

    HER İKİSİDE STORE İNDEN KAYIT ALAMIYORUM SUANA KADAR BİR FAYDASINI GÖREMEDİM SADECE MİC+İNST DEN KAYTIT ALABİLİYORUM

    • Bana sisteminizin ve ses kartı bağlantılarının resmini gönderme şansınız varsa sorunu belki tam olarak anlayıp yardımcı olabilirim. Hatta müsait bir zamanda skype ile dahi bakabiliriz soruna…

     • erdem

      şuanda müsaitim kardeş skype adresim vereyim
      skype: dunyasina-isyan

     • Tamam, ben su an is yerinde oldugum icin müsait değilim aksam veya haftasonu ulaşırım, sorunu birlikte çözmeye çalışırız…

     • erdem

      eywLh sağolasın akşam musait olurum ben

     • skype’tan aradım ancak sanırım müsait değildin, haftasonu denk gelebilirsek tekrar haberleşir sorunu çözmeye çalışırız…

     • erdem

      evet akşam musait değildim hafta sonu denk gelelim de sorunu bir halledeLim

     • Merhaba,
      Ürünün kullanım klavuzundan okuduğuma göre kullanmak istediğiniz reverb efekti aynı zamanda VST olarak da cubase içinden ayarlanabiliyormuş. Sanırım bu şekilde kayıtlarınızda kullanabilirsiniz.

     • erdem

      ne zaman musait olma durumun var Tayfun

     • Aksam fırsat bulabilirsem arayacagim tabi sen de müsait olursan

 • Yağız

  Selamın aleyküm kradeşim öncelikle benim bu ses kartı ve gibi şeyler hakkında pek bilgim yok 600tl bütçem var kurmak istiyorum home stüdyo beni bi aydınlatıversen konu hakkında (detaylı) çok sevinirim beklemedeyim

 • cemal yağşi

  mrb tayfun abi bir fiyat listesi yazsan sana zahmet abicim isimlerini yazsan

  • Merhaba Cemal kardeşim,
   Fiyatlar ve doviz kurları cok değişken olduğu icin özellikle yazamıyorum. Bir diger etken de bu isin bir dogrusu olmaması. Benim mutlu olduğum ekipman ile bir baskası mutlu olmayabilir.

   Senin özellikle fiyatını merak ettigin ürünler varsa tavsiyem mydukkan, zuhal müzik, akalin müzik vb. yerlerden fiyat araştırması yapman.

   Ayrıca ürünlerin yurtdışı fiyatlarını araştırmak istersen amerika icin, sweetwater, musiciansfriend, zzounds Avrupa icin thomann.de gibi sitelere bakabilirsin.

   Umarım açıklayıcı olabilmisimdir, aklında kalan baska sorular varsa bildigim ölçüde seve seve yardımcı olmaya çalışırım.

   • ismail

    Abi ses kartina bu olur mu

    • Bence müzik işleme amacıyla üretilen ses kartları daha uzun vadeli olacaktır. Örneğin focusrite, steinberg, roland ve m-audio gibi markalara bakabilirsin. Eğer bütçe olarak yüksek gelirse, uygun fiyata, ikinci el temiz cihazlar bulmak mümkün.

 • aylin

  Merhaba ben evime ev studyosu yapmayi düşünüyorum fakat görüntü yani video cekmek icinde kamera guzel kalitepi bir kamerayla sesi videoya aktarmak istiyorum bana kamera ile ilgili tavsiye verebilirmisiniz ?

  • Merhaba, kamera sistemleri ile ilgili maalesef bilgim olmadığından yardımcı olamıyorum.

 • aylin

  Sesi videoya aktarmak icin bana kamera önerilerinde bukunabilir misiniz ?
  Bu arada yorumu mu silmeniz hic hos bir davranış değil

  • Kamera konusunda bilgim olmadığından ötürü yardımcı olamıyorum.
   Herhangi bir yorumunuzu sildiğimi hatırlamıyorum. Genel bir bilgi; küfür, tehdit, insanlık haklarına saldırı, terör, cinsellik, hakaret, din, siyaset vb. konularda yazılmadığı sürece hiçbir yorumu silmeyi doğru bulmuyorum.

 • umut

  faydalı bilgilerin ve emeklerin için eline koluna sağlık. benim sorun şu ki, henüz daha hiçbirşeyim yok elimde. konu hakkında çokta bilgim yoktu açıkçası. sonuçta enstrümanı çalmak bir dünya, kayıt bambaşka bir dünya. ben bu ses kartından birtane edinsem analog pedalların prosesörün ve amfinin bu bağlantı şemasında nereye tekabul edeceğini sormak istedim. bunları sisteme entegre etmek için ektstra birşeylere ihtiyaç varmıdır?. ses bulanıklığına neden olurmu? birde programlardan cubase yi buldum indirdim diyelim. bunun kullanımı hakkında da ayrıntılı bir şema hazırlayabilirsen çok faydalı bir iş yapmış olursun cidden 🙂

  • Umut Merhaba,
   Evet gitarı çalmak ve kaydetmek apayrı konular ancak biz ev kullanıcılarının işini görecek kayıtlar almak çok zor değil sadece bazen biraz detay gerekebiliyor.

   Cubase’i yıllar önce kullanmıştım o yüzden pek bir şey hatırlamıyorum ancak youtube’ta birçok eğitim videosu bulabilirsin.

   Gitar bağlantı şeması için şöyle düşün, analog pedalları amfiye bağladık normal canlı setup kurduk. Amfiden gelen sesi kaydetmek için 2 yolumuz var.

   1- Amfiyi mikrofonlayarak mikrofonu ses kartına girmek.
   2- Amfinin line-out çıkışından direkt olarak ses kartına girmek.

   Ben 2. yolu pek önermiyorum çünkü pek iyi sonuç almak mümkün olmuyor. Ancak bazen bu iki seçeneği harmanlamak güzel sonuç verebiliyor.

   1. seçeneği tercih edeceksen ses kartı ve mikrofon alman gerekecek.

   Elindeki analog pedalları bilmiyorum ancak mesela drive için sansamp gibi bir preamp simulasyonu kullanıyorsan o zaman gitarı direkt olarak sansamp a girip oradan ses kartına yollayabilirsin.

   Başka bir seçenek de şudur, bazı efekt prosesörleri aynı zamanda ses kartı işlevi barındırır. Mesela line 6 ürünlerinde ve avid eleven rack’de bu özelliğin olduğunu biliyorum.

   Bu tip bir processor ü USB ile bilgisayara bağlayıp cubase vb. bir daw da kayıt yapabilirsin.

   Aslında bu konu oldukça kapsamlı olduğu için fırsat bulduğumda ayrı bir makale yazmayı düşünüyorum. Yeni makaleyi yazana kadar bu başlık altında yardımcı olmaya çalışacağım.

   Umarım kafandaki sorulara ışık tutabilmişimdir, başka sorular varsa da memnuniyetle yardımcı olurum.

   • umut

    merhaba. ilgi alakan dan dolayı teşekkür ediyorum. bilgilerin çok yardımcı oldu. şuan ki sorunlar çözüldü gibi çok ince ayrıntılar dışında. emeğine sağlık

 • halil

  merhabalar

 • halil

  ben kedi kayıtlarımı yapmak düzenlemek için ev stüdyosu kurmak istiyorum hiç bilgim yok yazınızı okudum ama bilgim olmadığı ıcın pek anlamadım neler almam gerekiyor tam olarak liste verirmisiniz bütçem yeterli değil en uygunları nelerdir fiyatlarını biliyorsanız onlarıda yazarsanız sevinirm başlangıç için yapabilirsem ilerde değiştiririm tabiki birde kullanımı kolay olur mu istediğim gibi kayıt efekt yapabilirmiyim teşekkürler şimdiden.

 • serifmusik

  slm,ben garageband ile kayitlar yapiyorum ses kartim ise steinberg yamaha iki cikisli ses karti..kayitlarim bittikten sonra mp3 format yaptigimda volum olarak düsük geliyor neden olabilir acaba

  • merhaba,
   mp3 e çevirmeden önce miks aşamasında sesleri yükseltebilirsiniz veya master output’a compressor veya gain plugini ekleyerek de sesi yükseltmeniz mümkün.
   garageband dosyasını bana gönderebilirseniz müsait zamanımda sizin için düzeltmeyi deneyebilirim.

   • serifmusik

    yani miks yaptiktan sonra extra bir programa ihtiyacim yok galiba genel sesi yükseltmek icin–yanlismi anladim acaba …

    • serifmusik

     ben size garagebandi nasil yollayabilirm acaba

     • Bilgisayarınızda şarkıyı kaydettiğiniz klasörü komple rar’layıp gönderebilirsiniz.

    • evet doğrudur, sesleri miks esnasında ekleyeceğiniz compressor gibi araçlarla yükseltebilirsiniz.

 • okan

  Bütçe ne kadar olabilir benim bilgisayar mikrofon var 200 300 tl yetermi?

  • Bütçe yapmak istediklerinizle doğru orantılı.

 • Merhaba,

  Öncelikle ne yapmak istediğinize göre alacağınız ekipmanlar ve kullandığınız işletim sistemine göre DAW seçenekleri değişir.

  Bu durumda benim size şunu ya da bunu demem imkansız.

  Türkiye’de yaşıyor ve ayırdığınız bütçeniz nakit olarak cebinizde duruyorsa ülkemizdeki ürün tedarikçileri ile pazarlık yaparak Thoman fiyatı + kargo + gümrük bedeli olarak düşündüğümüzde aşağı yukarı aynı rakamlara getirebilirsiniz.

  Ev Stüdyosu Kurmak Ne kadar tutar sorunuza yanıt olarak

  http://www.evstudyo.com/ev-studyosu-kurmak-ne-kadar/

  Ses kartı seçimi için yazmış olduğum yazıları okumanızı öneririm.

  http://www.tayfungol.com/ev-studyosu-kayit-icin-ses-karti-onerileri/

  http://www.evstudyo.com/ev-studyosu-icin-ses-karti-alma-rehberi/

  Program (DAW) olarak
  Eğer mac kullanıyorsanız Logic veya Studio One olabilir. Pro Tools fiyat olarak daha pahalıdır. Windows kullanıyorsanız Logic hariç tüm daw’lar olabilir. Örneğin Cubase oldukça popülerdir ancak Studio One’da gittikçe popüleritesini arttırmaktadır. Hangisini tercih ederseniz edin hemen hemen hepsinin işlevi aynıdır. Kısacası bütçenize ve zevkinize kalmış.

  Diğer sorularınız için
  Diğer sorularınızın cevabını aslında yukarıdaki yazıda mevcut. Bütçenizi bilmediğim için marka model olarak size seçenek önerebilmem mümkün değil.

 • ali06

  ACCİİİLL YARDIM!!!! Tayfun bey merhaba.Öncelikle;Tesadüfen gördüğüm bu sayfanızı çok beğendiğimi ve insanlara çok faydalı olduğunu düşündüğümü belirtmek isterim.Bir konuda yardıma ihtiyacım var ve sizinde yardımcı olabilece ğinizi düşünüyorum.Küçük bir stüdyom var ve yakın zamanda M-Audio M Track 8 ses kartı aldım.Yeni bir ürün ve kaliteli olduğunu düşündüğüm bu üründen malesef beklediğim performansı alamadım.Cubase 5 kulanıyorum ve kartın driverını yükledim. Fakat cubasede device kısmından girip lantency ayalarına baktığımda giriş ve çıkışların arasında sürekli bir fark olduğunu görüyorum.Zaman zaman giriş ve çıkış aynı oluyor, örneğin en son ayarda kendi kendine ayarlamış ve giriş:3.152 ve çıkış:3.152 olarak görünüyor. Şimdi ise aradaki fark 3 milisaniyeye çıktı.Giriş sürekli değişmekte. 6.182,5.192 gibi sayı değerleri oluyor. Bu durum kanal kayıtta doublelerde gecikmelere neden olmak ile birlikte istediğim kaliteli kaydı elde edemiyorum. Yardımlarınızı bekliyorum. Bilgisayarımın özelliklerinide yazayım:

  Windws 8.1 8gb ram 1tb. harddisk ekran kartı 2gb.

  • Merhaba,
   Değerli yorumunuz için teşekkür ederim.

   Sorununuza gelince, kayıt yaparken gecikmeyi hissetmeyecek şekilde azaltmak için Cubase içinden veya ses kartı ayarlarınızdan sample rate (bazı programlarda I/O Buffer olarak geçiyor)’i mümkün olan en düşük değere çekin. Örneğin: 32, 64, 128, 256 vb.

   Kayıt bittikten sonra ise bu değeri maksimuma çıkartın. Örneğin 512, 1024 vb.

   Büyük olasılıkla sorununuz çözülecektir. Ben cubase kullanmadığım için o ayarın hangi bölümden yapıldığını bilmiyorum ancak internetten ufak bir araştırmayla bulabilirsiniz.

   • ali06

    Tekrar merhaba Tayfun bey.Rahatsızlık veriyorsam özür dilerim.Affınıza sığınarak; şöyle bir sorunum daha var cihazın üzerinde buffer ayarı yok ve sadece yüklediğim driverında o ayar var. O da zaten şuan 64’te . Ve daha da düşmüyor. Belirttiğim Değerler ise aynı yani giriş:3.152 çıkış:6,…. Gibi. Merak ettiğim bu durum ise, ses karıtında sorun olması ile alaka var mıdır? Yada bilgisayarın usb girişleri ile ilgili olabilir mi?

    • Dün sizin sorunuzdan sonra bu konu ile ilgili bir makale yazdım, göz atabilirseniz sevinirim.

     http://www.evstudyo.com/latency-gecikme-sorunu-problemi/

     Buffer rate dışında bir de sample rate değerini yükseltmeyi deneyebilirsiniz.

     Aynı anda kaç kanal açtığınızda latency problemi yaşıyorsunuz? Ve kanallara VSTi mı ekliyorsunuz yoksa canlı audio kanallarda mı sorun çıkıyor? Ayrıca canlı audio kanallarda sorun çıkıyorsa insert’lerine kaçar adet VST atıyorsunuz?

     Bu değişkenlerin hepsi bilgisayarınızın işlemci gücü, harddisk yazma hızı vb. faktörlerden ötürü latency yaratabilir.

     • ali06

      Tayfun bey cubase içindeki ayarlar bunlar ve giriş çıkış farkını görüyorsunuz.Mesela bugün 13’e çıktı. Yani anlayamadığım sürekli değişkenlikte gösteriyor.

 • muhammed emin gökmen

  Tayfun abi mrb ben rap yapiyorum 1.sorum midi klavye almak zorunda miyim midi klavye beat yapmak icin mi lazim 2.sorum mixer nedir nicin lazimdir cevapliycagin icin tesekkurler

  • Merhaba,

   Midi klavye almak şart değil, olmadan da beat yapabilirsin ancak midi klavye ile daha pratik olur.

   Ev stüdyosu için mikser lazım değildir. Çünkü kullanacağın müzik yazılımının(Cubase, Pro Tools, Logic, Stuido One vb. içinde muhakkak vardır. Mikser nedir öğrenmek için aşağıdaki bağlantıda yazdığım yazıya göz atabilirsin.

   http://www.evstudyo.com/mix-ve-mastering-nedir/

   İyi çalışmalar…

 • Ahmet HiphopLife

  Merhaba Tayfun Abi 15 Yaşındayım ve Rap Stüdyomu Kurmak İstiyorum
  Kondanstarlü bir mikrofon için gerekli bi ses kartı
  Güzel beatler için midi klavye
  Ses Kayıt programı ve Monitör Önerirmisin
  Bilgisayar ÖzellikleriM:8gb RAM 1TB HDD i7 3.90 ghz intel core İşlemci
  Şimdiden Teşekkürler Abim Bloğun Harika Bu Arada

  • Merhaba kardesim.

   Sormuş oldugun soruların hepsi su anda okumakta oldugun tayfungol.com’da ve evstudyosu.com’da bulunuyor. Araştırmanı, zahmet edip okumanı öneririm.

   Bir diger konu ise harika olarak tanımladığın bu Bloğu, aynı Mesajı 3-4 defa atarak kirletmen hiç yakışmadı sana.

   Diger mesajlarını siliyorum, bilgin olsun.

   • Ahmet HiphopLife

    Abi 4-5 defa atmadım internet sorunundan dolayı böyle oldu teşekkür ederim.

 • Ahmet HiphopLife

  Merhaba Tayfun Abi 15 Yaşındayım ve Rap Stüdyomu Kurmak İstiyorum
  Kondanstarlü bir mikrofon için gerekli bi ses kartı
  Güzel beatler için midi klavye
  Ses Kayıt programı ve Monitör Önerirmisin
  Bilgisayar ÖzellikleriM:8gb RAM 1TB HDD i7 3.90 ghz intel core İşlemci
  Şimdiden Teşekkürler Abim Bloğun Harika Bu Arada

 • Ahmet HiphopLife

  Merhaba Tayfun Abi 15 Yaşındayım ve Rap Stüdyomu Kurmak İstiyorum
  Merhaba Tayfun Abi 15 Yaşındayım ve Rap Stüdyomu Kurmak İstiyorum
  Kondanstarlü bir mikrofon için gerekli bi ses kartı
  Güzel beatler için midi klavye
  Ses Kayıt programı ve Monitör Önerirmisin
  Bilgisayar ÖzellikleriM:8gb RAM 1TB HDD i7 3.90 ghz intel core İşlemci
  Şimdiden Teşekkürler Abim Bloğun Harika Bu AradaKondanstarlü bir mikrofon için gerekli bi ses kartı
  Güzel beatler için midi klavye
  Ses Kayıt programı ve Monitör Önerirmisin
  Bilgisayar ÖzellikleriM:8gb RAM 1TB HDD i7 3.90 ghz intel core İşlemci
  Şimdiden Teşekkürler Abim Bloğun Harika Bu Arada

 • Ahmet HiphopLife

  Merhaba Tayfun Abi 15 Yaşındayım ve Rap Stüdyomu Kurmak İstiyorum
  Kondanstarlü bir mikrofon için gerekli bi ses kartı
  Güzel beatler için midi klavye
  Ses Kayıt programı ve Monitör Önerirmisin
  Bilgisayar ÖzellikleriM:8gb RAM 1TB HDD i7 3.90 ghz intel core İşlemci
  Şimdiden Teşekkürler Abim Bloğun Harika Bu Arada

 • Halit12

  Sa. Abi Ben Türkçe Rap Kayıtı Almak İstiyorum Ana En Ufak Bir Bilgim Bile Yok Nasıl Alacagım Hakkında Bılgı Verirmisin?

 • Murat

  Merhaba ben mikrofon olarak mxl 770 ve ses kartı olarak da steinberg ci1 aldım. İlk aldığımda mikrofon gayet iyiydi. Ama bi 5 gün sonra kayıt almak istediğimde mikrofonda sıkıntı çıktı. Sesi tam almıyor, iyice yakınlaşınca alıyor. Ve arkadan çok yoğun bi şekilde uğultu sesi geliyor. Yardımcı olabilir misiniz?

 • Ali Osman Eren

  Merhaba ben bir home stüdio kurmak istiyorum bunun için gerekli malzemeleri bana iletir misiniz ?

 • EMRE YILMAZ

  Komplete 10 ultimate alacağım ama klavyeye karar veremedim komplete s49 alırsam ultimate 1000 tl daha ucuza geliyor ve 2 ürün tamamen birbirine entegre çalışıyor. Diğer seçeneğim novation impulse 49 + ultimate 10 un indirimsiz hali. 2 si aynı fiyata geliyor ama bazı kullanıcılar s49 u önermiyor impulse ise baya beğenilen bir cihaz siz ne dersiniz ?

 • Mehmet Çakar

  arkadaşlar öncelikle herkese merhaba ev stüdyom var ve kayıt zamı dedik ses kartı olarak steiberg ur 22 kullanıcam daha doğrusu almayı düşünüyorum fikirleriniz nelerdir bir de bana mikrıfın önerisi yapar mısınız rap müzik icra ediyorum sakın arabesk rap anlamayın o akıma tamamen karşıyım battle tarz olarak kayıt alıcam mikrofon önerileriniz ve ses kartını değerleniririseniz sevinirim

 • Uğur Ustaer

  tayfun bey merhaba, bir sorum olucaktı size,ben garagband de tabletimin sanırım ekranın yardımından dolayı galiba klavye den cok rahat kayıt hazıryorum. ama garagband cok eksik kalıyordu artık bende fl studio’a geçiş yaptım. ama piyano yazmada sorun yazıyorum… sizce bunda bir midi klavye eksikliği yüzünden mi? bir midi klavye alırsam garagband deki rahatlığa sahip olabilir miyim ? teşekkürler

 • Grafiker Murat

  AKUSTİK SÜNGER NERDEN BULA BİLİRİZ KIBRISATA

 • ali06

  Merhabalar. Yazınız için çok teşekkürler. Gerçekten çok faydalı olmuş. Ben müzik öğretmeniyim. Türk Halk Müziği ile uğraşıyorum. Bağlama çalıyorum. Evimde kayıtlar alıyorum. Minik bir home stüdyom var. Elimdeki malzemeleri sayacak olursam; M Audio Fast Track Pro ses kartı, Stüdio project VTB 1 Mikrofon preamfisi, Rode Nt 1 condenser Mikrofon, Midi klavye (Mkey49), Behringer 1002fx mixer. Ve Cubase yazılımı kullanıyorum. Elimdeki malzemelerden nasıl yararlandığımı da açıklamanın faydalı olacağı düşüncesindeyim. Mikrofon preamfisinin balanslı çıkışı ses kartının girişine bağlı elbette. Mixeri nasıl kullandığımı söylemem gerekirse sadece ses kartının çıkışını mıxerın (lıne) girişine bağladım.Buradan da flat bir ses elde edebilmemi sağlayan (aslında stüdio için uygun olmayan) 2+1 ses sistemim var. Ancak oldukça iyi verim aldım. Araştırmalarıma göre de aynı tipte stüdyo moniörleri bile satılmakta piyasada. Şimdi sorum şu, ben bu sistemimi yenilemek istiyorum. Albüm kalitesi elbette mıx,mastering vs. gerektirir lakin ona yakın kalitede işler yapmak istiyorum. Bana önerileriniz neler olur? Ses kartı,preamp,mikforon vs.

  Saygılar.

 • recep

  merhaba herkeze iyi günler dilerim , bende şuanda roland tricapture ses kartı var ben bir türlü kayıt programını otuturmuş değilim davul programına halen ulaşamadım 😀 bana bu kayıt konusunda yardımcı olabilicek bir arkadaş varmı acaba hangi programları sırasıyla kurmalıyım hangi programlarla kayıt yapsam güzel temiz ses ulaşırım saygılar…

 • Nebi Şimşek

  https://www.youtube.com/watch?v=2WFBgJDgBp0
  Emek hırsızı bitmiyor başkan

  • Bilgilendirme için çok teşekkür ederim. Gerekli işlemler başlatılacaktır.

 • Onur Tuna

  Merhaba Tayfun Bey,
  Tavsiyeleriniz doğrultusunda vokalsiz “Reaper” programıyla kayıt almayı düşünüyorum. Ancak aklıma sesi gitar çalarken dinlemek takılıyor. Detaylı açıklamak gerekir ise elektro gitarı behringer um2 ses kartına jak ile doğrudan bağlayacağım. Bir diğer değişle çıkan ham gitar sesini kaydetmiş olacağım. Peki gitarı çalarken gecikme olmadan anlık olarak dinleyebilecek miyim ? Doğrudan ses kartının üzerindeki kulaklığa mı bağlayacağım kulaklığı? Gitardan çıkan ses hangi yolu takip edip anlık olarak kulaklığa ulaşacak. Bir de atıyorum gitarın ham sesini değil de amfiden çıkan sesi kaydetmek istiyorum. Ama mikrofonum yok. Amfi kulaklık çıkışından ses kartı inputuna taksam çok sanal bir ses mi alırım? Böyle bir bağlantı uygun olur mu? Kafam çok karışık yardımlarınızı bekliyorum.

Önceki yazıyı okuyun:
M-Audio Firewire 410 – Mountain Lion Driver Sorunu Çözümü

Uzun zamandır keyifle kullandığım M-Audio Firewire 410 ses kartım, işletim sistemimi Mac Os Lion'dan Mountain Lion'a terfi ettirince problem yarattı....

Kapat