Ev stüdyosu, kayıt için ses kartı önerileri

Merhaba dostlar…

Ses kartı stüdyonun kalbidir ve daha sonra pişman olmamak için almadan önce iyi araştırmak gerekir. Ev stüdyosu (home studyo – studio) kuracaksanız, bütçeniz ve amacınız ile doğru orantılı olarak kayıt stüdyonuz için doğru ses kartını seçmenize yardımcı olacağım.

Ev stüdyosu kuracaklara yol göstermesi açısından daha önce ” Yeni Başlayanlar İçin Ev Kayıt Stüdyosu Kurmak ” ve “Ev Stüdyosunda Oda Akustiği ve Doğru Dinleme Pozisyonu” isimli yazıları yayınlamıştım. Bu aşamadan sonra tüm komponentlere ilişkin daha detaylı bilgiler paylaşmak istedim.

Yaşadığınız veya yaşamanız muhtemel ikilemler ve soru işaretlerini gidermek adına bu yazımı seçimler üzerine planladım.

Öncelikle amaç ile başlayalım.

 

Evde Kayıt İçin Ses Kartı Önerileri

 

Vokal ve Gitar Kaydı İçin Ses Kartı Önerileri

Eğer kaydetmek istediğiniz sesiniz yani vokal ise (özellikle rap vokal kaydı için ses kartı önerisi isteyen arkadaşlar için belirtmek istedim) ya da gitar çalıp şarkı söyleceğim diyorsanız (bağlama vb. enstrümanlar da olabilir);

Vokal için en az 1 adet, enstrüman+vokal için ise en az 2 adet kaliteli mikrofon preamp‘ına sahip bir ses kartına ihtiyacınız var demektir.

Mikrofon girişi, preampı, enstrüman girişi ve kablo uçları neye benzer?

Mikrofon, Enstrüman Girişi Kabloları

Almayı düşündüğünüz ses kartında eğer yukarıdaki resimde görünen türde bir giriş varsa uygundur. Bu giriş sayesinde hem mikrofon hem de gitar vb. enstrümanları kaydedebilirsiniz.

Önerebileceğim ses kartları

Aşağıdaki kartlar yeni başlayacağınızı düşündüğümüzde sizi uzunca bir süre görütecektir. Bütçenizin el verdiği herhangi bir tanesi vokal ve enstrüman kayıtlarında kaliteli bir şekilde sonuç almanıza yetecektir. Eğer aldığınız kayıtlardan memnun değilseniz kayıt, mikrofonlama, oda akustiği, miks gibi unsurları gözden geçirmelisiniz. Böylece ekipman alma hastalığı yerine tekniğinizi ve bilginizi geliştirmeye odaklanabilirsiniz.

 • Focusrite Scarlett 2i2
 • Roland Duo Capture
 • TC Electronic Desktop Konnekt 6

 

Müzik grubunu kaydedecekler için ses kartı önerileri

Eğer birden fazla müzisyeni kaydedecekseniz öncelikle daha fazla girişe sahip bir ses kartı seçmeniz gerekecek. Bu durumda bütçe el verdiğince giriş sayısını arttırabilirsiniz.

Şöyle minimal bir hesap yaptığımızda,

 • Davul için 1 adet overhead condenser
 • Bass için bir adet line-in
 • Vokal için bir adet dinamik mikrofon
 • Gitar için bir adet mikrofon

Minimum 4 adet girişe sahip bir ses kartı gerekecek. Eğer tüm enstrümanları ayrı ayrı zamanlarda kaydedecekseniz 2 kanallı bir ses kartı ile de işi çözebilirsiniz.

Önerebileceğim Ses Kartları

Aşağıdaki ses kartları giriş ve çıkış sayıları ve kaliteleri itibariyle işinizi fazlasıyla görecektir.

 • Roland Octa Capture veya Studio Capture
 • Focusrite Scarlett 18i8
 • Focusrite Saffire Pro 40
 • Focusrite Liquid Saffire 56
 • Presonun Audiobox 1818VSL

Keyboard / Klavyeciler İçin Ses Kartı Önerileri

Eğer keyboard/klavye kaydedecekseniz, stereo çıkış alacağınızı düşünürsek 2 adet line-in girişi ve midi girişi olan ses kartlarını tercih etmeniz gerekecek.

Günümüzde birçok keyboard/klavye modelinin usb desteklediğini düşünürsek midi giriş ve çıkışlarını es geçebiliriz. Eğer düşündüğünüz ses kartında midi giriş ve çıkışı yoksa, eski model klavyenizde de sadece midi seçeneği varsa bu durumda midi-to-usb dönüştürücüler imdadınıza yetişecektir.

Yukarıda bahsi geçen ses kartlarının bir çoğu ile klavye/keyboard kaydı yapabilirsiniz.

 

USB / Firewire / Thunderbolt ?

Thunderbolt

Aslında en yeni trend tabiki veriyolu hızı düşünülürek thunderbolt olarak görülebilir ancak yeni başlayan bir kişi için oldukça pahalı bir seçenek olmakla birlikte olmazsa olmaz değil.

Firewire

Bir ara USB’ye rakip olarak çıktı veri yolu hızı USB 2’den hızlı idi fakat USB 3 ile bu durum geçerliliğini yitirdi. Ayrıca birçok firewire ses kartının driver sorunları ev kullanıcılarını (ben de dahil olmak üzere) bezdirdi 🙂

USB

Henüz USB 3 ses kartları yaygınlaşmasa da benim önerim arayüz olarak USB’den yana. USB 2’de sorunsuz bir şekilde işimizi görecektir. Ayrıca örneğin Apple yeni ürünlerinde firewire portlarını kaldırdı, her ne kadar PC’lere takılan kartlarla firewire bağlantı mümkün olsa da eski moda bir cihaza ya da geleceği muamma olan bir teknolojiye para yatırmanızı önermiyorum.

Aşağıdaki resimlerde USB/Firewire/Thunderbolt üçlüsüne ait port biçimleri ve teknik özelliklerini inceleyebilirsiniz.

Sonuç

Evet sevgili dostlar, ses kartı seçimi konusunda aklıma gelen önerileri paylaştım. Pek tabi aklımdan ya da gözümden kaçan noktalar olabilir, atladığım noktalar olabilir. Lütfen eksiklikleri belirtin ki cevaplanmayan soru kalmasın. Evet dostlar! Sizin önereceğiniz ses kartları neler? Nasıl bir kayıt için hangi ses kartını almayı düşünüyorsunuz? Buyrun açık kürsüye…

Dip Not:

Müzik prodüksiyonu ve ev stüdyosu ile ilgili yeni yazılarımı www.evstudyo.com adresinde yayınlıyorum. Göz atmanızı öneririm.

Yazımı beğendiyseniz paylaşmayı unutmayın! Ayrıca RSS Beslemerine abone olarak yeni yazılarımından haberdar olabilirsiniz.
(Toplam 15.096 kere, bugün 10 kere ziyaret edildi.)
 • Abdullah Şahin

  Paylaşımınız için teşekkürler Tayfun bey nefesli enstrumanlar için önerileriniz nelerdir teşekkürler…

  • Sevgili Abdullah kardeşim, öncelikle yorumun beni çok mutlu etti 🙂

   Eğer ney için konuşacak olursak öncelikle ben sana nüansları daha detaylı kaydedebilmek adına kondansatörlü bir mikrofon öneririm. Nasıl olsa sahnede kullanmayacaksın o mikrofonu 🙂

   Sonrasında 2 kanallı bir ses kartı ve bir bilgisayar yeterli olacaktır. Ses kartı olarak Focurite Scarlett 2i2 olabilir ya da roland duo capture veya quad capture. Eğer ki bütçe sorun değil ve mac kullanıyorum dersen de apogee ürünlerini tavsiye ederim. Bütçe sağlam, ister mac ister windows pc kullanırım dersen de “RME” nin ürünlerini inceleyebilirsin diğer bir alternatif ise universal audio olabilir.

   Bu arada uzun zaman oldu görüşmeyeli. Müsait bir zaman ayarlayıp birlikte kayıt yapalım.

 • Sevgili Abdullah kardeşim, öncelikle yorumun beni çok mutlu etti 🙂

  Eğer ney için konuşacak olursak öncelikle ben sana nüansları daha detaylı kaydedebilmek adına kondansatörlü bir mikrofon öneririm. Nasıl olsa sahnede kullanmayacaksın o mikrofonu 🙂

  Sonrasında 2 kanallı bir ses kartı ve bir bilgisayar yeterli olacaktır. Ses kartı olarak Focurite Scarlett 2i2 olabilir ya da roland duo capture veya quad capture. Eğer ki bütçe sorun değil ve mac kullanıyorum dersen de apogee ürünlerini tavsiye ederim. Bütçe sağlam, ister mac ister windows pc kullanırım dersen de “RME” nin ürünlerini inceleyebilirsin diğer bir alternatif ise universal audio olabilir.

  Bu arada uzun zaman oldu görüşmeyeli. Müsait bir zaman ayarlayıp birlikte kayıt yapalım.

 • aresbaracuda

  merhaba

  bizim 5 kişilik bir grubumuz var evde çalışıyoruz genelde ancak şu anda bir ev studyosu kurmaya ihtiyacımız var bağlama, akustik gitar, bas gitar , elektro bateri ve vokalden oluşuyor. Evde nasıl bir ekipman kullanmamız gerekir sizce önceleri bir mixerle çıkış alıp kulaklıklarla da tüm sesleri alıyorduk ancak seste parazit yapıyor muhtemelen bu mixer kaldırmıyor tüm sesleri yani tek tek çaldığımızda sesler normal ancak tüm grup girince özellikle bass gitar sesleri boğarak distortiona sebep oluyor. Sesleri dışarı hiç vermediğimiz için hoparlör veya referans monitöre ihtiyacımız yok ancak ihtiyacımız olan şey yeni ve daha kaliteli bir mixer midir? Yoksa ses kartı alarak pc’den programlar ile oynayarak güzel sesler mi elde etmeliyiz?

  Teşekkürler

  • Daha kaliteli bir mikser ve Bass icin DI box kullanabilirsiniz.

 • mertbada01

  Tayfun Bey yararlı bir paylaşım teşekkürler. Peki Behringer um2 modeli için ne düşünüyorsunuz? ve Roland Duo Capture da gecikmeyi sıfıra indirgeyen direct monitor özellği var mı ?

  • Merhaba,
   Yapmış olduğunuz araştırmalar sonucu karar verdiğinizde, seçiminizi bizimle de paylaşırsanız aynı ikileme düşen arkadaşlara fikir verecektir.
   Teşekkürler 🙂

 • yasin

  merhabalar yazdıklarınızı ilgi ve ciddiyetle okudum ses kartı almak istiyorum iki seçenek arsında kaldım biri ROLAND UA-33 Tri-Capture (270 tl), diğeri M-Audio Fast Track Pro (250 tl) sizce hangisini almalıyım ikinci el alıyorum bu arada maddiyat aşırı sıkıntı

 • ali06

  Merhabalar. Yazınız için çok teşekkürler. Gerçekten çok faydalı olmuş. Ben müzik öğretmeniyim. Türk Halk Müziği ile uğraşıyorum. Bağlama çalıyorum. Evimde kayıtlar alıyorum. Minik bir home stüdyom var. Elimdeki malzemeleri sayacak olursam; M Audio Fast Track Pro ses kartı, Stüdio project VTB 1 Mikrofon preamfisi, Rode Nt 1 condenser Mikrofon, Midi klavye (Mkey49), Behringer 1002fx mixer. Ve Cubase yazılımı kullanıyorum. Elimdeki malzemelerden nasıl yararlandığımı da açıklamanın faydalı olacağı düşüncesindeyim. Mikrofon preamfisinin balanslı çıkışı ses kartının girişine bağlı elbette. Mixeri nasıl kullandığımı söylemem gerekirse sadece ses kartının çıkışını mıxerın (lıne) girişine bağladım.Buradan da flat bir ses elde edebilmemi sağlayan (aslında stüdio için uygun olmayan) 2+1 ses sistemim var. Ancak oldukça iyi verim aldım. Araştırmalarıma göre de aynı tipte stüdyo moniörleri bile satılmakta piyasada. Şimdi sorum şu, ben bu sistemimi yenilemek istiyorum. Albüm kalitesi elbette mıx,mastering vs. gerektirir lakin ona yakın kalitede işler yapmak istiyorum. Bana önerileriniz neler olur? Ses kartı,preamp,mikforon vs.

  Saygılar.

 • Hakan Söğüt

  Tayfun bey merhabalar, yazınız için teşekkür ediyorum. Ben evde daha çok profesyonel seslendirme için bir mikrofon arıyorum. Stüdyo olmayan yerlerde de okuma yapmam gerekecek bu nedenle nasıl bir mikrofon almam gerektiği noktasında bilgilerinize ihtiyacım var. İyi özelliklere sahip diyebileceğim bir laptop bilgisayarım dışında bir ürüne sahip değilim. Şu haliyle mikrofon öneriniz ve olmazsa olmaz dediğiniz neler, öğrenebilir miyim?

 • Ferruh Batuhan Ağaoğlu

  Merhaba Tayfun hocam uzun zamandır kafamı kurcalayan bir konu var sizinde burada önerdiğiniz üzere roland octa capture almaya karar verdim zaten preamp kalitesi yazılım desteği ortada fakat bütçemi zorluyor alternatif aradığımda karşıma focusrite 18i8 çıktı ürün beklentilerimi sağlayacak kadar girişe sahip gerektiğinde müzik grubumla hücüm kayıt almak da istiyorum.Fakat sorun şu ki focusrite alırsam rolanddan alacağım sonuçtan çok kayıp verir miyim?Bu yüzden roland ua55 almayı dahi düşünüyorum.

  • Bence bolca girişe ihtiyacınız varsa, focusrite işinizi görecektir. Arada kulakla duyulabilecek bir fark olacağını zannetmiyorum.

 • Ata35

  Merhaba Tayfun bey, öncelikle bilgilendirici yazılarınız ve videolarınız için çok teşekkürler. Gitar kaydı konusunda kafama takıan bir konu var, yardımcı olabilirseniz sevinirim. Önceden gitarımı amfiye bağlayıp çalıyordum. Şu anda oturduğum yerde yüksek ses problem olacağı için ses kartı + yazılım ve kulaklık ile hem bilgisayardan çalmayı hem de kaydetmeyi planlıyorum. Fakat yazılarınızdan gitar kaydı içinde mikrofon gerekli olduğu sonucunu çıkardım ama bunu kafamda oturtamadım. Herhangi bir vokal olmayacak, sadece gitar çalımı ve kaydı için ses kartı ve kayıt programı yeterli değil midir? Mikrofona ihtiyacım olur mu?

  • Merhaba,
   Siz amfi kullanmayacağınız için mikrofona ihtiyacınız yok (tabi elektro gitardan bahsediyorsak). Bir ses kartı yeterli olacaktır sizin durumunuz için.

   • Ata35

    İlginiz ve cevabınız için çok teşekkür ederim Tayfun bey. İyi günler dilerim.

 • Osman K.

  Öncelikle merhaba Tayfun Bey. Tek kulaklık girişi olan notebook’um var. Ben evde müzik işiyle uğraşıyorum profesyonel orgum var. Ondan çıkış alıp 3.5 mm jack kablosunu kulaklık girişine ( mikrofon ve kulaklık girişli aparatıda mevcut ordan takıyorum ) taktığımda hat sesi veya line in görüntüleyemiyorum. Piyasda 5.1 3d sound vs. yazan 5-10 liralık usb ses kartlarından aldım. Ona taktım cihazımdan gelen kabloyu ses kaydı programının görme ayarınıda onu seçince ses kaydı almaya başladı sistem sıkıntı yok. Lakin çok dipses var. 100 lirayı geçmeyecek line in girişli bir ses kartı önerir misiniz dip sesi minimum olan ? Şimdiden teşekkür ederim cevap için takipteyim.

Önceki yazıyı okuyun:
sağlıklı kilo verme
Sağlıklı Kilo Vermek İçin Öneriler

  2 haftada spor yapmadan 5 kilo verdim! Aç kalmadan; düzenli uyku, lifli gıdalar, glisemik indeksi düşük gıdalar ile spor...

Kapat