Ev stüdyosu, kayıt için ses kartı önerileri


Merhaba dostlar…

Ses kartı stüdyonun kalbidir ve daha sonra pişman olmamak için almadan önce iyi araştırmak gerekir. Ev stüdyosu (home studyo – studio) kuracaksanız, bütçeniz ve amacınız ile doğru orantılı olarak kayıt stüdyonuz için doğru ses kartını seçmenize yardımcı olacağım.

Ev stüdyosu kuracaklara yol göstermesi açısından daha önce ” Yeni Başlayanlar İçin Ev Kayıt Stüdyosu Kurmak ” ve “Ev Stüdyosunda Oda Akustiği ve Doğru Dinleme Pozisyonu” isimli yazıları yayınlamıştım. Bu aşamadan sonra tüm komponentlere ilişkin daha detaylı bilgiler paylaşmak istedim.

Yaşadığınız veya yaşamanız muhtemel ikilemler ve soru işaretlerini gidermek adına bu yazımı seçimler üzerine planladım.

Öncelikle amaç ile başlayalım.

 

Evde Kayıt İçin Ses Kartı Önerileri

 

Vokal ve Gitar Kaydı İçin Ses Kartı Önerileri

Eğer kaydetmek istediğiniz sesiniz yani vokal ise (özellikle rap vokal kaydı için ses kartı önerisi isteyen arkadaşlar için belirtmek istedim) ya da gitar çalıp şarkı söyleceğim diyorsanız (bağlama vb. enstrümanlar da olabilir);

Vokal için en az 1 adet, enstrüman+vokal için ise en az 2 adet kaliteli mikrofon preamp‘ına sahip bir ses kartına ihtiyacınız var demektir.

Mikrofon girişi, preampı, enstrüman girişi ve kablo uçları neye benzer?

Mikrofon, Enstrüman Girişi Kabloları

Almayı düşündüğünüz ses kartında eğer yukarıdaki resimde görünen türde bir giriş varsa uygundur. Bu giriş sayesinde hem mikrofon hem de gitar vb. enstrümanları kaydedebilirsiniz.

Önerebileceğim ses kartları

Aşağıdaki kartlar yeni başlayacağınızı düşündüğümüzde sizi uzunca bir süre görütecektir. Bütçenizin el verdiği herhangi bir tanesi vokal ve enstrüman kayıtlarında kaliteli bir şekilde sonuç almanıza yetecektir. Eğer aldığınız kayıtlardan memnun değilseniz kayıt, mikrofonlama, oda akustiği, miks gibi unsurları gözden geçirmelisiniz. Böylece ekipman alma hastalığı yerine tekniğinizi ve bilginizi geliştirmeye odaklanabilirsiniz.

 • Focusrite Scarlett 2i2
 • Roland Duo Capture
 • TC Electronic Desktop Konnekt 6

 

Müzik grubunu kaydedecekler için ses kartı önerileri

Eğer birden fazla müzisyeni kaydedecekseniz öncelikle daha fazla girişe sahip bir ses kartı seçmeniz gerekecek. Bu durumda bütçe el verdiğince giriş sayısını arttırabilirsiniz.

Şöyle minimal bir hesap yaptığımızda,

 • Davul için 1 adet overhead condenser
 • Bass için bir adet line-in
 • Vokal için bir adet dinamik mikrofon
 • Gitar için bir adet mikrofon

Minimum 4 adet girişe sahip bir ses kartı gerekecek. Eğer tüm enstrümanları ayrı ayrı zamanlarda kaydedecekseniz 2 kanallı bir ses kartı ile de işi çözebilirsiniz.

Önerebileceğim Ses Kartları

Aşağıdaki ses kartları giriş ve çıkış sayıları ve kaliteleri itibariyle işinizi fazlasıyla görecektir.

 • Roland Octa Capture veya Studio Capture
 • Focusrite Scarlett 18i8
 • Focusrite Saffire Pro 40
 • Focusrite Liquid Saffire 56
 • Presonun Audiobox 1818VSL

Keyboard / Klavyeciler İçin Ses Kartı Önerileri

Eğer keyboard/klavye kaydedecekseniz, stereo çıkış alacağınızı düşünürsek 2 adet line-in girişi ve midi girişi olan ses kartlarını tercih etmeniz gerekecek.

Günümüzde birçok keyboard/klavye modelinin usb desteklediğini düşünürsek midi giriş ve çıkışlarını es geçebiliriz. Eğer düşündüğünüz ses kartında midi giriş ve çıkışı yoksa, eski model klavyenizde de sadece midi seçeneği varsa bu durumda midi-to-usb dönüştürücüler imdadınıza yetişecektir.

Yukarıda bahsi geçen ses kartlarının bir çoğu ile klavye/keyboard kaydı yapabilirsiniz.

 

USB / Firewire / Thunderbolt ?

Thunderbolt

Aslında en yeni trend tabiki veriyolu hızı düşünülürek thunderbolt olarak görülebilir ancak yeni başlayan bir kişi için oldukça pahalı bir seçenek olmakla birlikte olmazsa olmaz değil.

Firewire

Bir ara USB’ye rakip olarak çıktı veri yolu hızı USB 2’den hızlı idi fakat USB 3 ile bu durum geçerliliğini yitirdi. Ayrıca birçok firewire ses kartının driver sorunları ev kullanıcılarını (ben de dahil olmak üzere) bezdirdi 🙂

USB

Henüz USB 3 ses kartları yaygınlaşmasa da benim önerim arayüz olarak USB’den yana. USB 2’de sorunsuz bir şekilde işimizi görecektir. Ayrıca örneğin Apple yeni ürünlerinde firewire portlarını kaldırdı, her ne kadar PC’lere takılan kartlarla firewire bağlantı mümkün olsa da eski moda bir cihaza ya da geleceği muamma olan bir teknolojiye para yatırmanızı önermiyorum.

Aşağıdaki resimlerde USB/Firewire/Thunderbolt üçlüsüne ait port biçimleri ve teknik özelliklerini inceleyebilirsiniz.

Sonuç

Evet sevgili dostlar, ses kartı seçimi konusunda aklıma gelen önerileri paylaştım. Pek tabi aklımdan ya da gözümden kaçan noktalar olabilir, atladığım noktalar olabilir. Lütfen eksiklikleri belirtin ki cevaplanmayan soru kalmasın. Evet dostlar! Sizin önereceğiniz ses kartları neler? Nasıl bir kayıt için hangi ses kartını almayı düşünüyorsunuz? Buyrun açık kürsüye…

Dip Not:

Müzik prodüksiyonu ve ev stüdyosu ile ilgili yeni yazılarımı www.evstudyo.com adresinde yayınlıyorum. Göz atmanızı öneririm.

(Toplam 17.655 kere, bugün 1 kere ziyaret edildi.)