Ev için en iyi spor aletleri?

Ev için spor aletleri deyince akla hemen koşu bandı geliyor. Evet iyi bir seçenek ancak en ucuz koşu bantları yaklaşık 700TL’den başlıyor.

Bu bütçenin biraz daha aşağısında kalmak kaydıyla birçok kas grubumuzu çalıştıracak ve forma girip zayıflamamızı sağlayacak birçok spor aleti mevcut. Tabiki  ben kanımca en faydalı ve fiyat/performansı en yüksek olan spor aletlerinden bahsedeceğim.

Ev için en iyi spor aletleri

Eliptik Bisiklet

Eliptik Bisiklet (Mekanik) - Spor AletleriEliptik Bisiklet (Manyetik) - Spor Aletleri

Bence fiyat/performansı en yüksek kondisyon aleti olan eliptik bisikletler 200TL’den başlıyor ve 2000-3000TL civarında olan modelleri de mevcut. Başlıca çeşitlerine değinecek olursak, manyetik ve mekanik modelleri mevcut. Birçoğunda bilgi ekranı bulunuyor ve bu ekranda kaç kilometre yol kat ettiğiniz, kaç dakikadır çalıştığınız, hızınız hatta kaç kalori yaktığınız (pek itibar etmemek gerek) gibi bilgileri görebiliyorsunuz. Hemen hemen hepsinde zorluk derecesi ayarlanabiliyor ve gelişmiş modellerinde eğimi de ayarlayabiliyorsunuz. Seçeceğiniz model tamamen ihtiyaçlarınıza, keyfinize ve bütçenize kalmış yani. Ancak şunu belirtmeliyim ki en ucuzu dahi işinizi görecektir.

Eliptik Bisikletin Faydaları Neler?

  • Eklemlerinize koşu veya yürüyüş kadar yük bindirmez, dolayısı ile eklem rahatsızlıkları olanlar dahi rahatlıkla kullanabilir.
  • Bir diğer avantajı ise vücudunuzun hem alt hem de üst kısmını çalıştırabilirsiniz.
  • Koşu bandına kıyasla çok daha fazla kalori yakmanızı sağlar.
  • Vücudunuzu çok hızlı bir şekilde forma sokmanıza yardımcı olur.
  • Kardiyo çalışmaları için biçilmiş kaftandır.

Dambıl Seti

Krom Dambıl Seti - Spor Aletleri

Vücudunuzundaki birçok kas grubunu çalıştırabileceğiniz dambıllar kesinlikle verdiğiniz parayı hak edecek spor aletleri arasında yer alıyor. Benim tavsiyem ağırlıkları ayarlanabilen bir set almanızdan yana. Çünkü her kas grubunu aynı ağırlıkla çalıştırmak hem zordur hem de sakatlanmalara yol açabilir. Farklı ağırlıkta birçok dambıl almak maliyeti arttıracaktır.

Başlangıç için 20Kg’lık ayarlanabilir dambıl seti  uygun bir tercih olacaktır ve sizi uzun süre götürecektir. Burada dikkat edeceğiniz set içerisindeki ağırlık plakalarının çeşitliliği. Faklı ağırlıktaki plakalar çeşitlendikçe, antrenmanlarınızda size avantaj sağlayacaktır. Yaklaşık 100-150TL fiyat aralığında işinizi görecek, ayarlanabilir krom dambıl seti temin edebilirsiniz.

 

Barfiks Demiri

Barfiks Demiri - Spor Aletleri

Barfiks çekmek başlangıçta zordur ancak emin olun birçok kişi ilk seferinde 10 barfiks çekemiyor. Kaslarınızı güçlendirerek adım adım ilerlemek gerek. Barfiksin faydalarını sanırım anlatmaya gerek yok sanırım.

Yaklaşık 30TL civarında kapıya veya evinizin koridoruna monte edebileceğiniz barfiks demirleri mevcut. Elinizde galvaniz boru varsa ve duvarlarınızı delmekten çekinmiyorsanız barfiks demirini bedavaya da getirebilirsiniz.

 

Evet dostlar bugüne kadar ki evde spor denemelerim sonucunda işime en çok yarayan ve sizinde paranızın ve emeğinizin karşılığını en fazla alabileceğinizi düşündüğüm spor aletleri hakkında ufak tefek faydalı bilgiler vermek istedim. Bunlara ek olarak eğer zayıflamak gibi bir amacınız varsa yediğinize içtiğinize de dikkat etmekte fayda var. Bu konuda daha önce yazmış olduğum “Sağlıklı Kilo Vermek İçin Öneriler” isimli yazıya göz atmak isteyebilirsiniz.

Peki sizce eve alınabilecek en iyi spor aletleri neler?

(Toplam 6.673 kere, bugün 1 kere ziyaret edildi.)
Önceki yazıyı okuyun:
Cisco Connect Turkey 2014
Cisco Connect Turkey 2014 Gözlemlerim

Dün (11 Aralık 2014) Lütfü Kırdar Kongre Merkezinde, Cisco Connect Turkey 2014 düzenlenen etkinliğine katılma fırsatı buldum ve etkinliğe dair...

Kapat