En iyi gitaristler listesi – Efsane Gitarsitler

En iyi gitaristler derken, bir gitaristin ya da herhangi bi sanatçının en iyi olarak gösterilmesi oldukça değişken bir durumdur. Sebebi ise “Zevkler ve renkler”… Ancak bazı gitaristler veya sanatçılar vardır ki kimse onların kalitesini inkar edemez.

İşte bu yazımda ne kadar iyi olduklarını inkar edemeyeceğimiz en iyi gitaristler’ den bahsedeceğim.Listeyi vakit buldukça güncelleyeceğim.

En iyi gitaristler

1 – Jimi Hendrix

En iyi gitaristleri / Jimi Hendrix

Çok kere yazıldı çizildi ve bir çok tartışmadan çıkan sonuç hep O’nun adı oldu. Jimi Hendrix hakkında söylenecek tek bir şey var eşsiz ruh!

Little Wing, Hey Joe, Voodoo Chile, Foxy Lady, All Along The Watchtower (Aslında Bob Dylan’ın parçasıdır), Bold As Love gibi parçaları favorilerimdendir. Şu anda aklıma gelmeyen ve dinlemekten keyif aldığım birçok parçası o dönemlerde devrim niteliğindeydi.

 

2 – David Gilmour

En iyi gitaristler / David Gilmour

David Gilmour dediğimizde, şüphesiz aklımıza ilk gelen şey Pink Floyd oluyor. David Gilmour’un benim favorilerimde yer almasının en büyük nedenlerinden biri gitar tonu, diğeri ise çalış stilidir.

Comfortably Numb’daki gitar solosunda hem ton hem de ruh inanılmaz. Pink Floyd – Wall’u saymama gerek yoktur sanırım. Hey  You, Money, Shine On You Crazy Diamond gibi parçalar muhakkak dinlenmeli…

 

3 – Eric Clapton

En iyi Gitaristler / Eric Clapton

Yaşayan efsanelerden birisi de Eric Clapton. Geçtiğimiz günlerde sahne hayatından emekliye ayrılacağını duyursa da stüdyo’da müziğe devam edeceğini belirten Clapton müziğe damgasını vuran eşsiz gitaristlerden biridir.

Layla, I shoot the sheriff, old love, tears in heaven aklıma gelen önemli eserlerindendir.

 

4 – Mark Knopfler

en-iyi-gitaristler-Mark-Knopfler

Dire Straits’in meşhur Alman asıllı gitaristi ve solisti Mark Knopfler’in kendine hass bir picking tarzı vardır. Kimileri sağ elinin iki parmağının felçli olduğundan, böyle bir parmakla çalış tarzı oluşturduğunu iddia eder.

Sultans of Swing, tunnel of love, money for nothing, brothers in arms, walk of life, romeo and juliet önemli parçalarındandır. Ayrıca jazz gitaristi Chet Atkins ile çeşitli çalışmaları olmuştur.

5 – Stevie Ray Vaughan

en-iyi-gitaristler-stevie_ray_vaughan

Efsanevi blues-rock gitaristi namı diğer SRV tam bir ozandı. Geçirdiği helikopter kazasında yaşamını yitiren Stevie Ray Vaughan gitar tonları ve sahnedeki enerjisi ile gerçekten farklı bir gitarist.

Marry Had a Little Lamb, Little Wing (yorumu), Pride and Joy, Texas Flood dinlenmesi gereken parçalardandır.

 

Aslında bu listeyi oluşturmak pek kolay sayılmaz, çünkü yazacak o kadar fazla isim var ki… Dilerseniz daha fazlası isi için google’a bakabilirsiniz. Aklıma geldikçe bu listeyi güncellemeyi planlıyorum.

Tabiki bu arada sizi aklınıza gelen gitaristleri de bu listeye ekleyebilir. Sizce en iyi gitaristler kimler?

(Toplam 735 kere, bugün 1 kere ziyaret edildi.)