Dalyan’da Tatil! Nerede Kalınır? Birinci Bölüm

Dalyan Nasıl Bir Yer? Nerede Kalınır?

Eğer tatil anlayışınız kafa dinlemek ise, kendinize vereceğiniz en iyi ödül “Dalyan’da Tatil!”.

Yaklaşık 10-15 yıl kadar Dalyan’da tatil yapmış biri olarak bu sene eski günleri yad etmek için Dalyan’da tatil yapmak istedim. Malumunuz Bodrum veya Çeşme’ye de gidebilirdim ancak ben kalabalık ve bangır bangır yerlerden ziyade daha çok kafa dinleyebileceğim yerleri daha çok seviyorum. Dalyan’ın kısaca nasıl bir yer olduğundan bahsettikten sonra kalınacak ve gezilecek yerler hakkında edindiğim bilgileri aktaracağım.

 

Dalyan Nasıl Bir Yer?

Dalyan, Muğla’ya bağlı Ortaca ilçesine bağlı ufak bir sahil kasabası. Aslında sahil kasabası dediğime bakmayın. Köyceğiz gölü ile iztuzu plajı arasında, kocaman ve geniş bir dere düşünün. Dalyan bu dere üzerine kurulmuş ufak bir kasaba. Eskiden belediye idi ancak sonradan belediye kaldırılarak Ortaca’ya bağlanmış. Fethiye’ye de çok yakın.

Burada eski medeniyetlerin kalıntılarını, kral mezarlarını, antik kaunos şehrini, çamur banyolarını, köyceğiz gölünü, istuzu plajını, caretta caretta’ları, nehirdeki nil kaplumbağalarını, mavi yengeçleri, taze balıkları bulmak mümkün.

 

Dalyan’da Nerede Kalınır?

Dalyan’da konaklama yapabileceğiniz 4 farklı türde seçeneğiniz mevcut. Otel (aslında hotel), Apart, pansiyon ve çadır/karavan.

Otel ve apartlar nispeten daha pahalı ancak pansiyon ve çadır/karavan tabiki ekonomik olarak daha uygun.

Genellikle konaklama yerlerini konumsal olarak iki grupta toplayabiliriz.

Dere kenarındaki mekanlar, merkezdeki mekanlar ve merkezin dışındaki mekanlar.

Dere kenarındaki mekanlar, konumları ve manzaraları (dere ve karşısındaki kral mezarları) itibari ile fiyat olarak daha pahalı iken diğer konumlarda daha uyguna kalabileceğiniz yerler mevcut.

Ancak şunu da belirtmek isterim ki kaldığınız yerlerde 5 yıldızlı otel lüksü beklemeyin. Kriteriniz mekanın temizliği ve personelin güler yüzlülüğü olmalı.

Yıllar önce Dalyan’a geldiğimde Prince of Kaunos, Dolunay Apart, Nazar Apart ve Sedir Apart’ta konaklamıştım. Bu sene ise Kano Otel ve Doğa Otel’de konakladım.

Kano Otel dere kenarında konumlanmış bir butik otel. Bahçesi çok güzel. Sabah kahvaltınızı yaparken karşınızda kral mezarları ve önünüzden geçen turistik gezi tekneleri manzaranızı oluşturan temel öğeler.

 

Dalyan-Kral-Mezarları-Kano-Otel

 

Kahvaltınızı yaptıktan sonra otel görevlilerine, iztuzu plajına gitmek istediğinizi bildirdirseniz, sizin için dolmuş tekne çağırıyorlar ve otelin bahçesinden tekneye atlayıp doğru iztuzu plajına gidebiliyorsunuz. İsterseniz özel tekne turuna da çıkabilirsiniz.

 

Dalyan-Deresi-İztuzu-Tekne

 

Doğa Otel ise yine butik bir otel. Dere kenarında değil ancak şehir merkezinde ve bahçesinde yüzme havuzu mevcut. Bayan eli değmiş, bahçesinde çeşitli meyve ağaçları ve çeşit çeşit çiçekler olan, odaları sabun kokulu şirin bir otel. Ayrıca ev yapımı poğaça ve börekler ile ev yemekleri de muhteşem.

Kaldığım iki otelde de gerek odalardaki gerek restaurant mutfaklarındaki hijyen olsun, otel personelinin güler yüzü ve sıcak kanlılığı olsun mükemmeldi.

Ayrıca her iki otelde de ücretsiz wifi mevcut ki şu anda Doğa Otel’in bahçesinde bir ağacın gölgesinde minderlere serilmiş, çayımı yudumlarken bu yazıyı sizlerle paylaşıyorum.

 

Dalyan-Doğa-Otel

 

Uzun bir yazı olacağı için yazıyı iki bölümde yayınlamak istedim. Birince bölümde Dalyan’ın nasıl bir yer olduğu ve kalınacak yerlerden bahsettikten sonra, ikinci bölümde gezilecek yerleri aktarıyor olacağım.

Dalyan’da Tatil! Gezilecek Yerler? İkinci Bölüm

İyi tatiller…

(Toplam 532 kere, bugün 1 kere ziyaret edildi.)
Önceki yazıyı okuyun:
Fallout Shelter
Fallout Shelter Hile, Taktik ve İpuçları

Fallout Shelter Nedir? Nasıl bir Oyundur? Fallout Shelter, Bethesda tarafından mobil platformlar için tasarlanmış, ücretsiz bir inşaa etme oyunu. Oyun,...

Kapat