Dalyan’da Tatil! Gezilecek Yerler? İkinci Bölüm

Dalyan-Deresi-İztuzu-Tekne

Birinci bölümde Dalyan nasıl bir yer? Dalyan’da Nerede Kalınır? gibi konulardan bahsetmiştim.

İkinci bölümde ise Dalyan’da nereleri mutlaka gezmelisiniz? Gezip gördüğüm kadarı ile aktarmaya çalışacağım.

Birinci yazıya gitmek için –> Dalyan’da Tatil! Nerede Kalınır? Birinci Bölüm

 

Dalyan’da Gezilecek Yerler ve Aktiviteler

 

İztuzu Plajı

Dalyan İztuzu Plajı

Dalyan’da denize girmek istiyorsanız gideceğiniz ilk yer iztuzu plajıdır. Burası avrupanın en iyi iki plajından birisiymiş. Diğeri neresi diye sorarsanız bilmiyorum ancak iztuzu plajını gördüğünüzde eminim bayılacaksınız.

Köyceğiz gölünden akan dalyan deresi (dere dediğime bakmayın, adeta kocaman bir nehir gibi) iztuzu plajından denize akıyor.

Dünyanın sayılı doğal plajlarından biri olan iztuzu plajı, aynı zamanda caretta’lara, mavi yengeçlere, türlü türlü balıklara ve çok çeşitli deniz canlılarına da ev sahipliği yapıyor.

İztuzu plajına ulaşım kara ve deniz yoluyla mümkün. Deniz yolu dediğim, dereden dolmuş teknelere binip yaklaşık yarım saatte plaja ulaşıyorsunuz. Kara yolu ile şahsi aracınızla gidecekseniz yaklaşık 15 dakika sürüyor.

Eğer Dalyan’da sadece bir gün kalacaksanız plaja tekne ile gitmelisiniz. Böylece etrafı daha geniş bir çerçeveden gözlemleyebilirsiniz.

 

Kral Mezarları

Dalyan Kral Mezarları

Kral mezarları, dalyan deresinin karşı tarafında yer alıyor ancak mezarlara çıkmak yasak. Günü birlik tekne turlarına katıldığınızda kral mezarlarının önünde tekneler durup kral mezarları ve batık kent ile ilgili bilgileri aktarıyor.

 

Antik Kent Kaunos ve Çamur Banyoları

dalyan-çamur-banyosu

Kaunos’a yine turla gitmenizi öneririm. Böylece tur rehberlerinden detaylı bilgi alabilirsiniz. Dalyana yaklaşık 15-20km mesafede. Ayrıca yakınındaki çamur banyosuna da uğrayabilirsiniz. Bir rivayete göre kleopatra da eskiden güzelliği için burada çamur banyosu yaparmış.

 

Yuvarlakçay

dalyan-yuvarlakçay

Ortaca’nın dışından dağlara doğru yol aldığınızda akan derenin adı yuvarlakçay. Yuvarlakçay üzerine kurulmuş alabalık tesislerinde balığınızı yemeden önce, eğer sağlık sorunlarınız yoksa mutlaka o buz gibi suya atlamanızı öneririm. Su sıcaklığı yaklaşık +4 derece ve hemen hemen dere üzerindeki her tesis dere üzerine setler yaparak restaurant’larının önünde havuzlar oluşturmuş.

 

Dalyan’da Canlı Müzik

Dalyan’da eskiden bir Blues Bar vardı. Orada Murat, Graham ve Jeff, arkadaşları ile çok güzel blues çalarlardı ve açık sahne olduğu için jam session’lar olurdu ancak o mekan malesef kapanalı yıllar oldu.

Şu an gördüğüm alternatif ise çarşıda Jazz Bar mevcut. Orada iki arkadaş yabancı müzik yapıyor, fiyatlar makul. Onun dışında çarşı merkezinde Rock Bar var. Bazı akşamlar orada da müzik olabiliyor.

Bazı restaurantlarda ise tek gitar yemek müziği yapan arkadaşlar gördüm.

 

Özel Tekne Turu

dalyan-tekne-turu

Özel tekne turu yapacaksanız örnek bir tur programı paylaşabilirim.

İskeleden bir kaptan ile anlaşıyorsunuz ve yiyeyecek, içeceklerinizi marketten alıp öğleden sonra köyceğiz gölüne doğru hareket ediyorsunuz. Çamur banyolarına uğradıktan sonra köyceğiz gölüne demir atıyorsunuz ve ilk mangal burada yanıyor. İster balık tutun, ister yüzün, isterseniz de sadece mangalla uğraşın kesinlikle çok keyifli.

Burada biraz vakit geçirdikten sonra rotayı iztuzuna çeviriyorsunuz. İztuzuna varmadan Dalko’ya uğrayıp havyar veya balık alabilirsiniz.

İztuzu plajında yüzdükten sonra akşam üzeri tekneyi plajın arkasındaki göle doğru çekip ikinci mangal faslı başlıyor ancak hava karardıktan sonra teknedeki ışıkları kapatmalısınız, yoksa yavru caretta’lar güneş zannedip denize doğru yüzeceklerine, yanılıp dereye doğru yüzerek ölebilirler.

Bu arada dilerseniz yine balık tutabilir ya da yengeç yakalayabilirsiniz. Bu konuda pek yorum yapmayacağım. Malumunuz tercihler…

 

Aklıma gelen aktiviteleri ve Dalyan’da gezilecek yerleri aktarmaya çalıştım ancak tabiki bunlarla sınırlı değilsiniz. Çevrede çok fazla gezilecek yer ve aktivite mevcut. Eğer tatil tercihiniz Dalyan’dan yana olursa umarım memnun kalır ve keyifli bir tatil geçirirsiniz.

İyi tatiller…

(Toplam 374 kere, bugün 1 kere ziyaret edildi.)
Önceki yazıyı okuyun:
Dalyan Nasıl Bir Yer? Nerede Kalınır?
Dalyan’da Tatil! Nerede Kalınır? Birinci Bölüm

Eğer tatil anlayışınız kafa dinlemek ise, kendinize vereceğiniz en iyi ödül "Dalyan'da Tatil!". Yaklaşık 10-15 yıl kadar Dalyan'da tatil yapmış biri...

Kapat