AudioBus nedir? Nasıl kullanılır?

 

AudioBus Nedir? Nasıl kullanılır?

Evet bu yazımızda sizlere audiobus isimli uygulamayı tanıtacağım. Aslında geç kalınmış bir yazı. Çünkü yaklaşık 1 yıldır sorunsuz bir şekilde AudioBus’ı kullanıyorum.

Audiobus, kısaca açıklamak gerekirse iki müzik ugulamasını birbirine bağlamanıza yarıyor. Örneğin ben gitaristim ve gitar soundlarını JamUp Pro XT’den alıyorum ve GarageBand’te kayıt yapıyorum. Kısacası audiobus bu iki uygulamayı birbirine bağlıyor.

Audiobus çıktıktan kısabir süre sonra Apple ios 7’de interapp isimli bir protokol çıkarttı. Ancak audiobus varken açıkçası interapp beni pek açmadı.

 

AudioBus Uyumluluk

 

Hangi uygulamalarla uyumlu?

Audiobus, hemen hemen aklınıza gelebilecek tüm müzik programları ile uyumlu. Her geçen gün uyumluluk listesine yeni programlar ekleniyor ve liste çok uzun olduğu için burada yayınlayamıyorum. Ancak dilerseniz audiobus web sitesinde kullandığınız uygulamalarla uyumluluğuna bakabilirsiniz. Aşağıdaki link’te uyumlu uygulamalar yer alıyor.

http://audiob.us/apps/

 

 

Çalışma Mantığı

Ses girişi –> Efekt –> Ses çıkışı

Örneğin yukarıdaki resimde ses girişi Alchemy, Figure ve Soundprism Pro. Bu programlardan gelen sese JamUp Pro XT ile efekt verip Garageband’e kayıt yapabiliriz.

Veya gitara JamUP Pro XT ile efekt verip garageband’e kayıt yapmak için,

Ses girişi –> mikrofon

Efekt –> JamUp Pro XT

Kayıt –> GarageBand

Şeklinde bir setup oluşturabiliriz. Aşağıdaki resim bu şekilde kullanıma örnek olarak gösterilebilir.

 

AudioBus_JamUp_Pro_Garageband

 

Setup bu şekilde oluşturulduktan sonra JamUP Pro’yu açıp gitarımıza sound ayarladık ve ekran değiştirmeden garageband’e kayıt yapabiliyoruz. Aşağıdaki resimde dikkatinizi çekmiştir. Sağ tarafta audiobus’ın araç çubuğu yer alıyor. Orada garageband’in üzerine tıkladığınızda kayıt, oynatma, geri alma veya programa geçiş yapmak için kısayol düğmeleri bulunuyor.

 

JamUp_AudioBus_Garageband

 

Diğer özellikler

Oluşturduğunuz presetleri artık kaydedebiliyorsunuz. Böylece her seferinde tekrar oluşturmanıza gerek kalmıyor. Ayrıca diğer kullanıcılarla da paylaşabiliyorsunuz.

Bunun dışında audiobus yeni gelen bir özellik ise multi-routing (çoklu yol). Uygulama içi satın alım ile yaklaşık 10TL karşılığında bu özelliğe de sahip olabiliyorsunuz. Eğer aynı anda birden fazla yola ihtiyacınız varsa alınabilir ancak ben henüz böyle bir ihtiyaç hissetmedim.

Belki dikkatinizi çekmiştir, audiobus penceresinde sol üst kısımda 256 frames yazıyor. Bu değer sample rate dediğimiz örnekleme oranı. Örnekleme oranı kayıtlardaki gecikmeyi etkiliyor. Bu yüzden örnekleme oranını cihazınının izin verdiği ölçüde düşük tutmakta fayda var.

 

Sonuç

Özetleyecek olursak, AudioBus gerçekten kullanmaya değer bir uygulama. Verdiğiniz 10TL’nin karşılığını fazlasıyla alıyorsunuz. ios cihazları müzik amaçlı kullananlar için olmazsa olmaz.

Konu hakkında gözümden kaçan, atladığım veya yeni çıkan özellikler varsa yorumlarda üzerine konuşalım. Ayrıca sorularınız veya sizin eklemek istediğiniz şeyler varsa buyrun yorumlara 🙂

Sevgiyle kalın…

(Toplam 462 kere, bugün 1 kere ziyaret edildi.)
Önceki yazıyı okuyun:
JamUp Pro XT
JamUp Pro XT- İncelemesi

Bağlayın gitarınızı iPad veya iPhone'a, verin coşkuyu! Merhaba... Mobil kayıt ve müziğe merak saldığım dönemde gitarı ipad veya iphone'a nasıl...

Kapat