Apogee Jam İncelemesi

 

Gitarınızı Apogee Jam’e takın; iPad, iPhone ya da Mac’inize bağlayın, mükemmel kalitede gitar tonlarına sahip olun! Sonrasında ister kayıt yapın ister egzersiz, tamamen size kalmış!

Elektro gitarımı ( 1999 Amerikan Stratocaster Plus) epeydir çalmaya üşeniyordum, yok amfiyi kur, yok pedalları ayarla vs. Evim de küçük olunca bu seçeneği otomatikman eledim. Sonra Line 6 Pod XT yi MacBook Pro’ya mı bağlasam dedim? Ehh belki olabilir. Yalnız sık sık yolculuk yaptığım için daha mobil bir çözüm olsa fena olmaz dedim. Malum daha öncesinde  stüdyomu mobil hale getirebilmek için aldığım ufak midi klavyeden “M-Audio Keystation Mini 32 – Midi Klavye İncelemesi” isimli yazımda bahsetmiştim. Sonrasında ise biraz daha mobil nasıl olabilirm diye araştırma yaparken elektro ve bas gitar için uygun olabilecek Apogee Jam ile tanıştım.

 

 

Avantajları

  • Avuç içine sığacak kadar ufak tefek olması
  • Mükemmel ses kalitesi
  • Üzerinde yer alan minik led ışık
  • Yan tarafında bulunan gain tuşu

Dezavantajları

  • Fiyatı biraz yüksek
  • Ses kartı gibi bir audio interface’e sahip değil.

 

 

Aşağıdaki, yapmış olduğum örnek gitar kaydı fikir edinmenize yardımcı olabilir.

 

Ürünü almadan önce aklımda bazı sorular vardı. Kısmen giderebildim. Benim gibi Agogee Jam ile ilgilenenler için bu soruları ve bulduğum cevapları paylaşmak istedim.

 

Soru: Yurtdışından daha ucuza bulabilir miyim?

Cevap: Evet. Yurtdışı fiyatı $99. Bugün ki kur ile 178.20 TL. Türkiye satış fiyatı ise yaklaşık 250 TL. Ben havale ile 240 TL’ye aldım. Arada 60 TL gibi bir fark var. Eğer yurtdışından gelen bir tanıdık varsa getirtilebilir ancak kendiniz sipariş verirseniz kargo, gümrük (bir ihtimal takılabilir) vb. gibi durumlarla birlikte aynı fiyatı bulacaktır.

 

Soru: iPhone 3Gs ile çalışır mı?

Cevap: Maalesef çalışmıyor. Garageband, iPhone 3Gs ile çalışıyor fakat Apogee Jam çalışmıyor 🙁 En az iPhone 4 olmalı.

 

Soru: Latency (gecikme) yapıyor mu?

Cevap: Ses kartım M-Audio Firewire 410 ile kıyasladığımda evet yapıyor bununla beraber gitar çalmanızı etkileyecek kadar çok değil. En azından beni rahatsız etmiyor.

 

Soru: Apogee Jam mi? iRig mi?

Cevap: Öncelikle ikisini de denemiş biri değilim. iRig kullanmış arkadaşlarım ve internette kullananların yapmış olduğu yorumlar; iRig’in dip gürültüsü yaptığı yönünde. Apogee Jam’de ise böyle bir sorun yok. Aksine ses kalitesi de mükemmel.

 

Soru: Mac Os X yüklü bir bilgisayarda çalışıyor mu?

Cevap: Evet. İçinden çıkan USB kablo ile bu mümkün. Ancak daha önce de bahsettiğim gibi ses kartlarında bulunan audio interface özelliği olmadığı için işlemciniz zayıfsa gecikme (latency) yaratabilir.

 

Soru: Hangi cihazlarla uyumlu?

Cevap: iPhone (4 ve sonrası), iPad, Mac.

 

Soru: Windows’ta çalışır mı?

Cevap: Denemedim ancak zannetmiyorum.

 

Soru: Hangi programlarla uyumlu?

Cevap: Logic, Garageband vb. audiocore kullanan tüm mac tabanlı programlar.

 

Benim aklıma gelen sorular bunlardı ve bazı cevaplar edindim. Aklıma gelmeyen başka sorularınız varsa lütfen çekinmeyin. Yardımcı olmaya çalışırım. Diğer her türlü soru, sorun, yorum ve görüşlerinizi aşağıdaki yorum kutucuğuna yazarak benimle ve diğer okuyucularla paylaşabilirsiniz. Var mı söylecek sözü olan?

 

 

 

 

 

(Toplam 1.395 kere, bugün 1 kere ziyaret edildi.)
Önceki yazıyı okuyun:
WordPress İçin Olmazsa Olmaz 5 Plugin

Merhaba, İnternet üzerinde içerik sağlamanın belkide en kolay yolu Wordpress altyapısı kullanmak. Gerek bir blog yayınlamak gerek kurumsal bir web...

Kapat